تولید دی اکسید کربن توسط کشورهای صنعتی و در حال توسعه یکی از مشکلات اصلی زیست محیطی جهان است.

هادی معیری نژاد- تولید این گاز که حاصل از تولیدات صنعتی ،احتراق اتومبیل و موتور سیکلت و عوامل دیگر است علت اصلی فرایند گرمایش زمین است.

گرمایش زمین عامل بسیاری ارز تغییرات آب و هوایی مثل خشکسالی ، سیل و طوفان های شدید حاره ای است.

بسیاری معتقدند با گرمایش زمین و بالا آمدن سطح آبها بسیاری از کشورهای جزیره ای و حتی جزایر و بنادر جنوب ایران به زیر آب می روند.بر اساس تازه ترین آمار، از میان چهار بازیگر اصلی آلوده کننده جهان، اروپا تنها بازیگری است که میزان تولید دی اکسید کربن خود را کاهش داده است.

سه سرزمین دیگر که بیشترین سهم را در آلوده کردن جهان دارند عبارتند از چین، آمریکا و هند که هر سه کشور در میزان آلودگی رشد داشته اند.

بر اساس آمار و ارقام منتشر شده، ایران در رده هشتم کشورهای تولید کننده دی اکسید کربن بر اساس میزان کل تولید قرار گرفته است. البته اگر اتحادیه اروپا در این فهرست در نظر گرفته شود ایران در رده نهم قرار می گیرد.

 

تصویر زیر نشان دهنده سهم کشورها در تولید گاز co2 است.

گاز

در جدول زیر میزان تولید این گاز مشخص شده است.

اعداد بر اساس میلیون تن گاز تولیدی است

گاز

دانشمندان می گویند که میزان کنونی تولید دی اکسید کربن اهداف تعیین شده برای گرمایش زمین را تامین می کند اما این امکان وجود دارد که این روند تا سی سال دیگر از بین ببرد.

بر اساس تخمینها، میزان تولید دی اکسید کربن در سال جاری میلادی 2.5 درصد افزایش خواهد داشت.

 

تصویر زیر وضعیت تولید گاز در اتحادیه اروپاست

گاز

درجدول زیر نیز تولید گاز این کشورها مشخص است.

اعداد بر اساس میلیون تن گاز تولیدی است

گاز

میزان سرانه تولید دی اکسید کربن چین برای اولین بار از میزان سرانه تولید دی اکسید کربن اروپا پیشی گرفت. میزان سرانه تولید دی اکسید کربن چین از مجموع میزان سرانه تولید دی اکسید کربن اروپا و آمریکا بیشتر شده است.

کانی هدگارد، کمیسر اتحادیه اروپا در امور اقلیمی گفته است که مشکل تغییرات اقلیمی بدون مشارکت قدرتمندانه چین قابل حل نیست. او در بیانیه ای اعلام کرد که: «افراد بیشتری در سراسر کره زمین فهمیده اند که مشکل تغییرات اقلیمی دیگر مشکلی نیست که در دوردست باشد. دو هفته پیش سیل مناطقی از جامو و کشمیر را دربرگرفت. این واقعیت مشخص است که تغییرات اقلیمی رخ داده است.»

در اروپا کشورهای اسپانیا، رومانی، یونان، لیتوانی، بلغارستان و بریتانیا از جمله کشورهایی بودند که سال گذشته میلادی توانستند میزان تولید دی اکسید کربن خود را در سال گذشته میلادی کاهش دهند. اما رقم تولید دی اکسید کربن برای آلمان که هفتمین آلوده کننده اروپا است 2.4 درصد افزایش داشت.

بریتانیا، ایتالیا و فرانسه دیگر آلوده کنندگان بزرگ اروپا هستند.

اروپا تعهد داده است که میزان تولید دی اکسید کربن خود را از سال 1990 تا سال 2020 به میزان بیست درصد کاهش دهد.

در ایران نیز با توجه به آآلایندگی هوا در کلانشهرها تصمیمات جدیدی درباره خودرو ها و موتور های برقی و کاستن از آلایندگی صنایع گرفته شده است که برخی از این تصمیمات به دلیل پایبندی به کنوانسیون های بین المللی است.در حال حاضر ایران از کشورهای آلاینده محیط زیست شناخته می شود و این موضوع باعث شده است که فعالیت های سازمان محیط زیست توسط مجامع بین المللی دیده شده و حتی کمکهای خاصی نیز در این باره تصویب شود.

4646

 

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 11 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 22
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام IR ۰۵:۵۵ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۲
  93 10
  همه این ها کشور های صنعتی هستند و با تولید محصول هوا را آلوده می کنند اما مافقط هوا را آلوده می کنیم
  • بی نام A1 ۰۸:۲۴ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۴
   23 0
   ترکیه با دوبرابر تولیدات صنعتی نسبت به ایران اسمش تو لیست نیست.
 • بی نام A1 ۰۶:۱۰ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۲
  53 2
  بلاخره نام ایران داخل لیست های اماری دیده شد...خخخخخخخ
 • حمید FI ۰۶:۲۲ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۲
  28 4
  به خودم میبالم
 • بی نام JP ۰۶:۴۲ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۲
  23 0
  لطف ميكنيد منبع خبرتون رو هم ذكر كنيد
 • بی نام A1 ۰۷:۰۳ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۲
  31 1
  خدا کنه هر چی زودتر از آلمان هم پیش بیفتیم. خداییش افت داره عقب باشیم
 • معین A1 ۰۷:۰۵ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۲
  34 3
  نگاه کن تو رو خدا : اسم ایران وسط این کشورا چی کار میکنه، اینا همشون صنعتی اند و این 78 تا کشور 7080 درصد تولیدات جهان واسه ایناس. ما اون وسط چی میگیم آخه :
 • بی نام IR ۰۷:۲۰ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۲
  32 1
  برا دنیا مفید که نشدیم مضر هم شدیم
 • ایمان A1 ۰۸:۲۱ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۲
  24 0
  ما که هشتم هستیم تو صنایع مون چندمیم یعنی اینقده صنایع عقب مونده داریم
 • بی نام A1 ۰۸:۳۳ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۲
  27 1
  نمی دونم چرا تو همه ی شاخص های بدبختی و فلاکت ایران بهترین رتبه هارو داره ولی تو شاخص های رفاه و توسعه یافتگی رتبه های آخر.
 • بی نام IR ۰۸:۳۹ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۲
  22 8
  ما در بین 10 کشور آلوده کننده هوا هستیم و جالب اینجاست که در میزان تولید ناخالص داخلی خیلی با این 10 کشور فاصله داریم ، آخرین کشور این لیست عربستان است که دو برابر ایران تولید ناخالص ملی دارد ، بقیه کشور ها از اون بیشترند ، پس نتیجه میگیریم ما فاجعه هستیم
 • بی نام A1 ۰۸:۴۲ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۲
  26 1
  این چه وضعشه؟ چرا مسئولین رسیدگی نمیکنن؟ چرا ما در صدر جدول نیستیم؟ هیچ کس پاسخگو نیست؟ هیچ کس دلواپس نیست؟.......
 • بی نام IR ۰۸:۴۳ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۲
  16 1
  امریکوالمانو ژاپن کجاوماکجا
 • بی نام US ۰۹:۱۶ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۲
  14 1
  اونا همه صنعتی ان...
 • بی نام NO ۰۹:۱۶ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۲
  13 0
  تولید گاز دی اکسید کربن و آلودگی هوا دو بحث متفاوت است. دی اکسید کربن برای انسان بی ضرر است و حاصل فرآیند طبیعی سوختن است. استفاده بیش از حد از سوخت های فسیلی برای تأمین انرژی از منابع اصلی تولید گاز دی اکسید کربن است. استفاده از انرژی های پاک که در چرخه آن ها از احتراق استفاده نمی شود می تواند به کاهش تولید این گاز کمک کند. علاوه بر آن آنچه که امروزه باید بیشتر مورد توجه قرار بگیرد دو مسأله بازدهی انرژی و مصرف بهینه اند که قابلیت زیادی در کاهش دی اکسید کربن دارند. باید توجه داشت که خودروهای برقی نیاز به انرژی الکتریسیته دارند که این انرژی در نیروگاه های ما از احتراق سوخت ها تآمین می شود. بنابراین خودروی برقی کمکی به کاهش دی اکسید کربن نمی کند.
 • ملت A1 ۰۹:۴۸ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۲
  15 0
  بایدازاین نظرافتخارکنم که توهمه چیزبددردنیاجز10کشوراولیم
 • nima A1 ۱۰:۰۴ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۲
  23 0
  حداقل تو این یه مورد توانایی رقابت با اروپا و امریکا رو داریم. افتخاریه خخخخخخخ
 • عبرت اموز IR ۱۱:۳۴ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۲
  10 2
  متاسفانه درشاخص های رفاه وپیشرفت وشفافیت در رده های بالا اما در رده فساد اداری وآلودگی محیط زیست رکورد دارشدیم بایستی بپذیریم که عقلانی وعلمی کارکنیم واز تجارب عقلای دنیا استفاده کنیم واز تصمیمات وروش های من در آوردی فاصله بگیریم یا ارزوهایمان را به اندازه همت مان پایین بیاوریم یا همت مان را بمیزان ارزوهامان بالا ببریم
 • حميدرضا A1 ۱۸:۴۲ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۲
  8 1
  به نظر شما بين الودگي هوا خودروهاي ساخت داخل و سرطان هيچ ارتباط شفافي نميبينيد اهاي وزراي مربوطه شماهايي كه توي جلسه راي اعتمادتون اينقدراز ملت بزرگ ايران خرج ميكنيد كمي به فكر اين مردم باشيد لطفا
 • محسن EU ۱۰:۲۵ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۳
  2 1
  سوخت خارجی هم نتونست آلودگی هوای ایرانو کاهش بده ، آلودگی هوا تو ایران جناحی شده و هرکی میاد میگه تقصیر اون یکی بوده . ماشاء الله هرکی هم نظر میده هیچ سند و مدرکی هم ارائه نمیده فقط یک چیزی اون وسط می پراند. ملت ما هم که زود باور
 • بی نام A1 ۰۸:۳۰ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۴
  3 1
  از فردا به آیتمهای مذاکرات هسته ای موضوع آلودگی هوا هم اضافه می شود
 • جلال A1 ۰۹:۱۹ - ۱۳۹۴/۰۵/۱۶
  0 0
  کشور هایی مثل آمریکا,آلمان,ژاپن,...مدتی است در حال پاک سازی هواشون هستند وتا الآن هم موفق بوده اند اما متاسفانه ایرانی که می تونه هواش خیلی پاک باشه داره از نظر آلودگی هوا داره به صدر جدول می ره.
بلیط هواپیما
‍‍‍