در حالی که نفت و انرژی های تجدید ناپذیر یا در حال تمام شدن و یا به علت مناقشات سیاسی و اقتصادی به دردسری عظیم برای دارندگان ذخایر آن تبدیل شده استفاده از انرژی لایزال خورشید در حال افزایش است.

هادی معیری نژاد-کشورهایی که در اقتصاد جهانی پیشرو هستند به این نتیجه رسیده اند که اتکای بیش از حد به انرژی های فسیلی از لحاظ استراتژیک چندان به نفعشان نیست.لذا در استفاده از انرژی های تجدید پذیر پیشرو هستند.

انرژی خورشید عمده‌ترین منبع انرژی در منظومه شمسی است که طبق آخرین برآوردها، عمر این انرژی بیش از ۱۴ میلیارد سال است. در هر ثانیه ۲/۴ میلیون تن از جرم خورشید به انرژی تبدیل می‌شود. با توجه به وزن خورشید که حدود ۳۳۳ هزار برابر وزن زمین است. این کره نورانی را می‌توان به‌عنوان منبع عظیم انرژی تا ۵ میلیارد سال آینده به حساب آورد.

انرژی فتوولتایک به تبدیل نور خورشید به الکتریسیته از طریق یک سلول فوتوولتاییک (pvs) گفته می‌شود، که به طور معمول توسط یک سلول خورشیدی انجام می‌پذیرد. سلول خورشیدی یک ابزار غیر مکانیکی است که معمولاً از آلیاژ سیلیکون می‏شود.
در بین کشورهای جهان آلمان همواره در استفاده از انرژی خورشیدی پیشرو بوده است
نمودار زیر نشان دهنده افزایش استفاده از این انژی در دهه اخیر است

انرژی

آلمان، چین ، ایتالیا ، ژاپن و آمریکا پنج کشوربرتر استفاده کننده از انرژی خورشیدی هستند که نسبت به سال 1010 حجم تولید برق خود را به شدت افزایش داده اند

گفتنیست در بسیاری از کشورهای اروپایی انرژی گرمایش خانه ها بر خلاف ایران از طریق برق تامین می شود گاه مانند آلمان از طریق نیروگاههای خورشیدی گاه مانند فرانسه از طریق راکتور اتمی

جدول زیر نشان دهنده کشورهای برتر در تولید برق از انرژی خورشیدی در سال 2014 است

رتبه کشور تولیدگیگا وات 2014 تولید 2019
1 آلمان 35.5 9.8
2 چین 18.3 0.35
3 ایتالیا 17.6 1.2
4 ژاپن 13.6 2.6
5 آمریکا 12 1.6
6 اسپانیا 5.6 3.4
7 فرانسه 4.6 0.27
8 استرالیا 3.3 0.125
9 بلزیک 3 0.36
10 انگلیس 2.9 0.27


وضعیت ایران
كشور ايران در بين مدارهاي 25 تا 40 درجه عرض شمالي قرار گرفته است و در منطقه‌اي واقع شده كه به لحاظ دريافت انرژي خورشيدي در بين نقاط جهان در بالاترين رده‌ها قرار دارد. ميزان تابش خورشيدي در ايران بين 1800 تا 2200 كيلووات ساعت بر مترمربع در سال تخمين زده شده است كه البته بالاتر از ميزان متوسط جهاني است. در ايران به طور متوسط ساليانه بيش از 280 روزآفتابي گزارش شده است كه بسيار قابل توجه است.

در حال حاضر میزان استفاده ما از انرژی خورشیدی در کشور ۱۲۳ هزارم درصد، یعنی کمتر از دودهم درصد است. ما می‌توانیم در بسیاری از مناطق کویری‌نیروگاه‌های خورشیدی نصب کنیم و در تمامی این مناطق بی‌سکنه می‌توانیم از خورشید انرژی تأمین کنیم. هر جا که انرژی باشد آبادانی هم می‌تواند باشد، آب را می‌توانند استحصال و پمپ کنند و زندگی در مناطق کویری از سر گرفته شود.

در همین زمینه مدیرعامل توانیرمی گوید: ظرفیت انرژی های نودرکشور400 مگاوات وافق سال آینده 800 مگاوات است

همایون حائری گفت: برخی از شرکت های خارجی از جمله شرکت های کره ای ، آلمانی و ژاپنی برای سرمایه گذاری در حوزه تولید انرژی های نو در کشورمان ابراز تمایل کرده اند.

مدیرعامل شرکت توانیرگفت: برای ایجاد 50 مگاوات نیروگاه انرژی خورشیدی قرارداد منعقد شده و این روند رو به افزایش است.

در سال جاری حدود ۳ میلیارد تومان اعتبار در بخش انرژی های تجدید پذیر و در بخش خورشیدی تصویب شده بود
 یوسف آرمودلی شهریور ماه امسال  در حاشیه کارگروه تخصصی توسعه فناوری انرژی های تجدید پذیر در بیرجند در جمع خبرنگاران گفت: در سال گذشته بیش از 2 میلیارد تومان در بخش انرژی های تجدید پذیر در بخش خورشیدی سرمایه گذاری شده است.
 امسال  هم حدود 3 میلیارد تومان در بخش انرژی های تجدید پذیر ودر بخش خورشیدی تصویب شده است ودر مراکز آموزشی، مسکونی، مساجد نصب می شود.
دبیر ستاد توسعه فناوری انرژی های تجدید پذیر ومعاونت علمی وفناوری رئیس جمهورگفت: در سال گذشته 100 درصد کمک به این طرح ها از محل کمک های دولتی بوده است وامسال 50 درصد از اعتبارات از طریق کمک های بلاعوض دولت تامین می شود.

آرمودلی با اشاره به تابش خورشید در خراسان جنوبی گفت: در استان های هدف پنل های فنوولتائیک تولید می شود واستفاده فراگیر از آن می تواند صنعتی را ایجاد کند وبه اشتغال نیروهای متخصص در استان کمک کند .تابش خورشید ومحیط های آن می تواند به عنوان یک ظرفیت در اشل های کوچک وهم به عنوان ظرفیت های بزرگ کارساز باشد.

دبیر ستاد توسعه فناوری انرژی های تجدید پذیر ومعاونت علمی وفناوری رئیس جمهورگفت:نصب هر مگاوات نیروگاه انرژی تجدید پذیر می تواند 15 فرصت شغلی ایجاد کند.

آرمودلی با اشاره به افزایش سهم انرژی های تجدید پذیر گفت: تا پایان برنامه پنجم توسعه سهم انرژی های تجدید پذیر در سبد انرژی کشور افزایش می یابد ورساندن این سهم به 5 هزار مگاوات از برنامه های پنجم توسعه کشور است.

او همچنین گفت: در حال حاضر در کشور 300 میلیون کیلو وات ساعت برق از منابع انرژی های تجدید پذیر تولید می شود

4646

 

 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 1 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 7
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام A1 ۰۷:۳۲ - ۱۳۹۳/۱۲/۰۷
  5 2
  چرا سال 2019 کم میشه برای اکثرشون؟
  • بی نام IR ۰۸:۴۹ - ۱۳۹۳/۱۲/۰۸
   0 1
   اینجا اثری از 2019 می بینی؟
 • بی نام IR ۰۷:۵۵ - ۱۳۹۳/۱۲/۰۷
  35 1
  خبر امیدوار کننده برای ما که این همه آفتاب داریم.
 • وحيد A1 ۰۹:۰۰ - ۱۳۹۳/۱۲/۰۷
  3 0
  انرژي خورشيدي منبع انژي پاك و سالم است و بايد بيشتر از اينها در اين زمينه سرمايه گذاري شود تا كشور از وابستگي به نفت خارج شود،
 • بی نام A1 ۱۸:۰۵ - ۱۳۹۳/۱۲/۰۷
  15 0
  کار عالی و عاقلانه
 • بی نام A1 ۲۲:۳۷ - ۱۳۹۳/۱۲/۰۷
  2 0
  متاسفانه فقط در حد حرف. البته نمیشه خرده گرفت کلا بودجه برای این کار 3 میلیارد تومان بعدش شرکت اپل 850 میلیون دلار فقط برای سال 2015 اختصاص داده تا شرکت فرست سولار براش نیروگاه خورشیدی بزنه. سال گذشته 3.8 میلیارد دلار شرکت فرست سولار و 2.6 میلارد دلار شرکت سان پاور تو بخش انرژی خورشیدی سرمایه گذاری کردن تازه آمریکا 5 کشور تو این کار. ببین آلمان داره چیکار میکنه . در ضمن تو مناطق که آفتاب باشه و هوا سرد باشه بازدهی انرژی خورشیدی بیشتر بهتر یک مقدار نویسنده تحقیق کنه
 • امیر IR ۰۵:۳۱ - ۱۳۹۳/۱۲/۰۸
  1 0
  نفت رو استخراج نکنیم بموقعش تا پول حاصل از اون رو واسه ساخت کشور و استفاده کنیم وبازم این سخن اشتباه رو تکرار کنیم همش بگیم نفت حق ایندگان هم هست؟ اگزدنیا هم مث ما فکر می کرد می بایست قطارها, ماشینه و..اهنوز با زغال سنگ حرکت میکردن.سرعت تغییر بسیار زیاده تو دنیا..انسان عصر حاضر به سرعت داره منابع جدید انرزیهای پاک رو کشف میکنه و به اون سمت میره.چند دهه بعد شاید خبری از مصرف نفت و مشتقاتش با همه آلودگیها و مشکلاتش تو دنیا نباشه دیگه. صنایع خودرو بزرگ دنیا دارن بسمت ماشینهای هیبریدی و الکتریک ی پیش میرن و ما....
بلیط هواپیما