مجموعه 16 گانه بروشور‌های آموزشی با موضوع آلودگی هوا با محور شخصیت«مبارک»، عروسک سنتی و محبوب ایرانی، در روزهای پایانی سال در پایانه‌ها، ایستگاه‌های اتوبوس، مترو و سایر فضاهای عمومی تهران توزیع می‌شود. در این مجموعه، مفاهیم تخصصی درباره آلودگی هوا به زبان ساده و کاربردی تبدیل و به مهمترین سوالات درباره آلاینده ها و آلودگی هوا پاسخ داده شده است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین و به نقل از  روابط عمومی شرکت کنترل کیفیت هوای تهران؛ حسین شهیدزاده، قائم مقام شرکت کنترل کیفیت هوا، درباره انتشار مجموعه آموزشی « مبارکِ هوادار»، گفت: با وجود اینکه آلودگی هوا یکی از مسایل اصلی زیست‌محیطی شهر تهران است که پیامدهای آن زندگی اجتماعی شهروندان را هم تحت تاثیر قرار داده، اما همچنان شاهد هستیم که اطلاعات کاربردیِ درست و دقیقی درباره آلودگی هوا در میان افراد جامعه وجود ندارد و حتی باورهای نادرستی اشاعه پیدا کرده که مبنای علمی و تخصصی ندارد. ما در این مجموعه تلاش کردیم اطلاعات درست را جایگزین باورها و برداشت های نادرست کنیم.

او گفت: بسیاری از افراد هنوز نمی‌دانند وقتی هوا وارد شرایط ناسالم می‌شود چه باید بکنند، آنها نمی دانند آیا باید از ماسک استفاده کنند یا نه و میزان تاثیر آن چقدر است؟ مثال دیگر درباره دستگاه های تصفیه هوای خانگی برای استفاده در منازل است. آیا این دستگاه ها برای استفاده داخل منزل مناسب است یا اینکه استفاده از آن به دلیل ایجاد آلاینده های خطرناک دیگر توصیه نمی شود؟ ما در این مجموعه آموزشی به این پرسش ها و موارد مشابه دیگر که از جمله پرسش‎های عمومی افراد جامعه در باره آلودگی هواست پاسخ داده‌ایم.

به گفته شهید زاده، محتوای این بروشورها کاملا آموزشی است: این کار هیچ رویکرد تبلیغاتی ندارد، با توجه به اینکه باید محتوای کاملا تخصصی مباحث حوزه آلودگی هوا به محتوایی کاربردی تبدیل می شد، گروهی که در شرکت مسئولیت این کار را بر عهده داشتند، ماه ها روی این محتوا کار کردند. محتوای اولیه به دفعات تغییر کرد تا به نتیجه موثر برسیم. فرایند تولید این بسته آموزشی نتیجه یک سال کار همه واحد های فنی و تخصصی شرکت بوده است.

مجموعه‌ای که شرکت کنترل کیفیت هوا در سایت این شرکت از آن رونمایی کرده و در تهران توزیع می‌شود شامل 16 بروشور است که در هر یک از آنها یکی از پرسش های اصلی یا نقاط ابهام جامعه در مورد آلودگی هوا و آلاینده ها مطرح و پاسخ های درست در قالب یک روایت آموزشی - داستانی توسط مبارک، عروسک محبوب نمایش‌های سیاه بازی و سنتی ایرانی ارائه شده است. از جمله موضوعات این بروشورها می توان به « بالاخره مبارک ماسک بزنه یانه؟» (آیا استفاده از ماسک در آلودگی هوا اثر دارد؟) ،«مبارک ورزش نمی رفت، وقتی می رفت» (نکات بسیار مهم درباره ورزش در روزهای آلوده) «قاتلان بیماران قلبی و تنفسی شناسایی شدند» (معرفی آلاینده های خطرناک هوا برای بیماران قلبی و تنفسی) ، «اوضاع هوا چطوره؟» ( معرفی روش های اطلاع رسانی کیفیت هوا) ، «یک وسیله برقی کمتر برای جهیزیه» (در مورد دستگاه های تصفیه هوای خانگی چه می دانید) و .... اشاره کرد.

در مسابقه نوروزی مبارک شرکت کنید

پشت هر کدام از این بروشورها یک مسابقه پیامکی هم پیش بینی شده است. به این معنا که سوالی درباره محتوای همان بروشور مطرح شده که علاقه مندان می توانند پاسخ این سوال را به شماره پیامکی که پشت بروشور ذکر شده، ارسال کنند. برندگان این مسابقه در روز زمین پاک در فروردین سال 94 اعلام و جوایزشان را دریافت می‌کنند. برای شرکت در این مسابقه پیامکی نیازی نیست که حتما نسخه چاپی این بروشورها را داشته باشید و علاقه مندان می توانند با مراجعه به سایت شرکت کنترل کیفیت هوا به نشانی http://air.tehran.ir به نسخه آنلاین این بروشورها دسترسی پیدا کنند و در صورت تمایل در مسابقه پیامکی شرکت داشته باشند. برای شرکت در این مسابقه محدودیت سنی در نظر گرفته نشده و سوالات عمومی مطرح شده‌اند.

۴۷۴۷

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • ساناز RO ۰۶:۵۷ - ۱۳۹۳/۱۲/۲۶
    2 2
    اينايي كه من ديدم بايد تو مهدكودكا ودبستانا توزيع شه
بلیط هواپیما
‍‍‍