بررسی حکم فقهی درباره پرداخت زکات فطره توسط فردی که خود نیازمند است.

به گزارش خبرآنلاین، پایان ماه رمضان و فرارسیدن عید سعید فطر با بحث فطریه و احکام مربوط به آن همراه است. پس از انتشار گزارشی از نظرات مراجع تقلید درباره میزان پرداخت فطریه (اینجا بخوانید)، برخی کامنت ها با پرسشی درباره حکم پرداخت فطریه برای کسی که فقیر است، مطرح شد.

کاربری نوشته است: «برای فقرا دستوری نیست که پول نان نشان قرض است؟ چه کار باید کرد؟» کاربر دیگری نیز گفته است: «کسی که زیر خط فقره نان نداره چی؟»

از همین رو برای پاسخ به این پرسش با مراجعه به نظر برخی از مراجع دریافتیم که نه تنها پرداخت زکات فطریه برای کسی که فقیر است و از عهده مخارج خودش برنمی آید، واجب نیست بلکه باید زکات فطره را نیز دریافت کند و همه مراجع در این باره نظر مشترکی دارند که زکات فطره باید به مصرف فرد فقیر و نیازمند برسد.

درباره این که «فطریه را به چه کسی باید پرداخت کرد؟» می توانید نظر مراجع تقلید را در اینجا بخوانید.

حال نظر تعدادی از این مراجع را در پاسخ به این پرسش که حکم پرداخت فطریه توسط فرد فقر چیست، در جدول زیر می خوانید.

نام مرجع

متن نظر

آیت الله خامنه ای

اگر فرد فقير باشد، زكات فطره بر او واجب نيست.

آیت الله سیستانی

کسی که مخارج سال خود و عیالش را ندارد و کسبی هم ندارد که بتواند مخارج سال خود و عیالش را بگذراند، فقیر است و دادن زکات فطره بر او واجب نیست.

آیت الله مکارم شیرازی

غنى کسى است که مخارج سال خود و عیالاتش را دارد، یا ازطریق کسب و کار به دست مى آورد و اگر کسى چنین نباشد فقیر است، زکات فطره بر او واجب نیست و مى تواند زکات فطره بگیرد.

آیت الله وحید خراسانی

كسى كه مخارج سال خود و عيالاتش را ندارد و كسبى هم ندارد كه بتواند مخارج سال خود و عيالاتش را بگذراند، فقير است، و دادن زكات فطره بر او واجب نيست.

آیت الله صافی

كسي كه مخارج سال خود و عيالاتش را ندارد و كسبي هم ندارد كه بتواند مخارج سال خود و عيالاتش را بگذراند، فقير است، و دادن زكات فطره بر او واجب نيست.

آیت الله صانعی

زكات فطره به كسى تعلق مي‌گيرد که قبل از شب عيد فطر، حداقل توانايى تأمين مخارج يك سال خود و عائله‌اش را داشته باشد، كه در اين صورت بايد زكات فطره خود و عائله‌اش را بپردازد.

آیت الله جواد فاضل لنکرانی

  

کسی که بیمار و فقیر است و هزینه زندگی خود را ندارد و نمی‌‌تواند مخارج خود را طبق متعارف تامین کند، زکات فطره بر او واجب نیست.

/6262

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 3 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 1
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام IR ۱۱:۴۷ - ۱۳۹۴/۰۴/۲۶
  0
  کفاره ی روزه خواری چی ؟
 • کاظم IR ۱۶:۰۸ - ۱۳۹۴/۰۴/۲۶
  0
  خدایا فقررادراین کشورریشه کن کن قسنت میدهم به رز عزیزت