آذربایجان غربی استانی در شمالغربی ایران قرار دارد و یکی از زیباترین و خاص ترین مناطق کشور بشمار می رود.

سینا پسران افشاریان - آذربایجان غربی استانی 37هزار کیلومتر مربعی در شمالغربی ایران و به مرکزیت ارومیه قرار دارد.

این استان که یکی از استان های متمدن ایران نامیده میشود که بیش از 3میلیون نفر از اقوام مختلف ترک آذربایجانی ، کرد ، فارس و ... در کنار هم به زندگی می پردازند.

آذربایجان غربی از لحاظ جغرافیایی از شمال با کشورهای آذربایجان و ترکیه ، از غرب با کشورهای ترکیه و عراق، از شرق با استان های آذربایجان شرقی و زنجان و از جنوب با استان کردستان هم مرز است.

توپوگرافی و پوشش خاص گیاهی و آب و هوایی این منطقه بهمراه وجود دریاچه ارومیه بعنوان نگین منطقه که با اقدامات دولت تدبیر و امید بسمت احیا گام بر میدارد یکی از استان های خاص ایران بشمار میرود.

استان آذربایجان غربی مناطق و جاذبه های خاص و دیدنی فراوانی را در خود جای دارد؛ یکی از بزرگترین دریاچه های آب شور جهان ، یکی از بزرگترین مناطق آزاد تجاری کشور ، وجود چشمه های متنوع آب معدنی ، منطقه ای با بیشترین درصد اکسیژن، وجود کلیساهای تاریخی، وجود جنگل های زیبا، غارها، آبشارها و چندین منطقه تاریخی و دیدنی دیگر در این استان قرار دارند.

* دیدنی های آذربایجان غربی :

دریاچه ارومیه : بی شک نگین شمالغرب ایران و کشور دریاچه ارومیه است که امسال با افزایش سطح آب میتواند گردشگران زیادی را بسمت خود بکشاند. دومین دریاچه آب شور جهان هم اکنون میزبان بیش از 250 گونه مختلف جانوری و پرندگان است و توسط یونسکو در بین مناطق و تالاب های تحت حفاظت به ثبت رسیده است. (آدرس GPS)

قره کلیسا : یکی از قدیمی ترین کلیساهای جهان که سال ساختش به اوایل دوره مسیحیت باز میگردد. قره کلیسا در 20 کیلومتری شمالشرقی چالدران یکی از مناطق جاذب گردشگر در نوروز بشمار میرود. (آدرس GPS)

غار سهولان :در کیلومتر 42 جنوبشرقی مهاباد غاری وجود دارد که توسط ژاک دوموگان فرانسوی کشف شده است. سهولان یکی از زیباترین و شگفت انگیزترین غارهای طبیعی کشور بشمار میرود. (آدرس GPS)

آبشار شلماش : این آبشار که در نزدیکی شهر سردشت با بلندای 50 متری و در 3 طبقه و در مسیری زیبا و جنگلی قرار دارد.  (آدرس GPS)

سه گنبد : یکی از بناهای تاریخی و زیبای ارومیه که سال ساخت آن به 580 قمری برمی گردد. (آدرس GPS)

تپه حسنلو : این تپه باستانی در اطراف نقده قرار دارد که قدمت آن به 6هزار سال قبل از میلاد برمی گردد. معروفترین اثر یافت شده در این محل، جام طلای حسنلو است که به عصر آهن تعلق دارد و در حال حاضر در موزه ایران باستان نگهداری میشود. (آدرس GPS)

موزه ارومیه : دومین موزه غنی کشور بشمار میرود و در ایام نوروز پذیرای گردشگران و مسافرین خواهد بود. این موزه ویترینی از تاریخ منطقه از قرون اول اسلام تاکنون بشمار میرود. (آدرس GPS)

دره شهداء (قاسملو) : یکی از مناطق دیدنی و خوش آب و هوا بخصوص در روز طبیعت میتوان دره شهداء (خان دره سی) را نام برد. وجود چشمه های متعدد و همچنین پوشش خاص گیاهی و جنگلی این دره را به منطقه ای خاص در شمالغرب ایران بدل کرده است. (آدرس GPS)

کلیسای ننه مریم : یکی از قدیمی ترین و و بزرگترین کلیساهای جهان بشمار میرود. روایت است اولین کلیسای مشرق زمین و به روایت دیگر دومین کلیسای بزرگ جهان که سال ساخت آن به سال 32 میلادی باز میگردد کلیسای ننه مریم ارومیه است. (آدرس GPS)

کاخ موزه باغچه جوق : یکی مناطق دیدنی شهرستان ماکو در شمال استان که مدت زمان ساخت تزئینات داخلی سالنهای هفت گانه آن 30 سال بطول انجامیده است.(آدرس GPS)

تخت سلیمان : این محوطه تاریخی با نام دیگر آتشکده آذرگُشنَسب در نزدیکی تکاب قرار دارد. این مکان در زمان ساسانیان یکی از 3 آتشگاه بزرگ و برجسته ایران بشمار می رفت. (آدرس GPS)

آرامگاه شمس تبریزی : یکی از مهم ترین مناطق زیارتی و گردشگری استان که در شهرستان خوی واقع است. این مکان هرساله همگام با برگزاری مراسم بزرگداشت شاعر پارسی گوی میزبان گردشگران و شمس شناسان داخلی و خارجی است. (آدرس GPS)

سیلوانا : یکی از شهرهای زیبای استان که یکی از 19 مطنقه جهان که دارای اکسیژن خالص هستند بشمار می رود. سیلوانا با داشتن یک چشمه آب معدنی گوارا بهمین نام و داشتن کوهستان هایی مختص ورزش پاراگلایدر یک منطقه گردشگری نمونه در آذربایجان غربی بشمار میرود. (آدرس GPS)

موصاصیر : یکی از شهرهای مهم آشوری که قدمتش به هزاره یکم پیش از میلاد باز می گردد.(آدرس GPS)

دژ بسطام : یکی از دژهای مستحکم که در حدود 600 سال قبل از میلاد ساخته شد. این اثر از آثار اورارتویی بشمار میرود. (آدرس GPS)

صنایع دستی و رهاوردهای استان :

نقل ارومیه : یکی از بهترین سوغاتی های ارومیه و استان که در طعم های متنوع بیدمشک، زعفرانی، گردویی و پسته ای عرضه میشود.

فرش : فرش تکاب از جمله مهم ترین رهاوردهایی است که میتوان از استان آذربایجان غربی تهیه کرد.

عرقیات : عرقیات گیاهی از جمله بیدمشک و بادرشبو از جمله ارزشی ترین ها برای مسافرین بشمار میروند.

صنایع چوبی : ریزه کاری، نازک کاری و معرق کاری روی چوب از جمله صنایع دستی مهم استان بشمار میرود.

حلوا : انواع حلوای هویج و گردو جزو لذیذترین رهاوردهایی است که میتوان از آذربایجان غربی تهیه کرد.

کشمش : با توجه به اینکه انگور یکی از محصولات استراتژیک آذربایجان غربی یه شمار می رود محصول کشمش هم جزو گزینه های خرید بعنوان سوغاتی بشمار می رود.

سیب : سیب باغات ارومیه بی شک با طعم خاص خود می تواند باعث خرید از سوی مسافرین و گردشگران باشد.

انگور : یکی از میوه های خاص منطقه که آذربایجان غربی بعنوان قطب تولید کننده آن محسوب میشود ضمن اینکه بیش از 40 تا 100 رقم از انواع انگور در باغات استان برداشت می شود.

آب معدنی چشمه سیلوانا : یکی از استانداردترین آب معدنی های کشور که با املاح خاص خود و با سبکی طعمی از آبی گوارا را رقم می زند.

غذاهای محلی :

گوزلمه : غذایی با زمان آماده شدن سریع که از تخم مرغ و ماست و البته سیر تهیه می شود.

یارما شورباسه: یکی از غذاهای محلی که در زبان فارسی به آن آش بلغور می گویند.

ییر تیخلی: یکی از انواع آش های محلی که با کلم تهیه می شود.

خورش شورجه : نوع آبکی خورش ماست اصفهان که مختص آذربایجان غربی است.

دلمه برگ مو : غذایی لذیذ با استفاده از برگ درخت انگور (مو) .

هتل ها و مهمانسراهای مهم :

هتل 5 ستاره آنا ارومیه : خیابان شهید بهشتی ، خیابان جام جم (آدرس GPS)

هتل جهانگردی ارومیه : خیابان کاشانی (آدرس GPS)

هتل مروارید ارومیه : خیابان پاسداران (آدرس GPS)

هتل جهانگردی ماکو : خیابان امام (آدرس GPS)

هتل زمرد خوی : خیابان شهید کوچری (آدرس GPS)

هتل شهریار بازرگان : بلوار امام (آدرس GPS)

لیست شماره ها و اطلاعات ضروری استان :

ستاد اجرایی خدمات سفر آذربایجان غربی : 32256072-044

امدادخودرو استان : 32759474-044

رادیو چی چست (ارومیه) : (FM) ردیف 94.5 مگاهرتز (AM) ردیف 936 کیلوهرتز

کشیک 24 ساعته اداره کل حمل و نقل و پایانه ها : 33369780-044

تعزیرات حکومتی آذربایجان غربی : 33463343-044

لیست پایگاه های اسکان استان :

شایان ذکر است آذربایجان غربی 17 شهرستان دارد. ارومیه، خوی، میاندوآب، بوکان، مهاباد، سلماس، پیرانشهر، نقده، سردشت، شاهین دژ، ماکو، تکاب، اشنویه، شوط، چالدران، چایپاره و پلدشت با جمعیتی بالغ بر 3میلیون نفر (طبق آمار سال 1390) و مساحتی حدود 37هزار کیلومتر مربع در شمالغربی ایران واثع است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 4 =