تیتر سه وبلاگ‌ها

 • طبیعت با مشارکت مردم حفظ می‌شود

  طبیعت با مشارکت مردم حفظ می‌شود

  منطقه‌هایی که به شیوه‌های گوناگون و با عنوان‌های متفاوت با هدف نگاهداشت میراث‌های طبیعی مدیریت می‌شوند، تا پیش از دهه‌ی نود میلادی، بیشتر با اتکا بر نیروهای دولتیِ غالباً مسلح حفاظت می‌شدند.

 • از «سازمان امور اراضی» چرا و چگونه حمایت کنیم؟

  از «سازمان امور اراضی» چرا و چگونه حمایت کنیم؟

  در تارنمای این سازمانِ وابسته به وزارت کشاورزی آمده است که حوزه‌ی اصلی مأموریت آن «حفظ کاربری، یکپارچگی، ساماندهی، تثبیت مالکیت و توسعه‌ی اراضی [کشاورزی]» است. در بند ج ماده‌ی ۶ اساسنامه‌ی سازمان، یکی از وظیفه‌های آن «حفظ یکپارچگی اراضی و حفظ کاربری اراضی کشاورزی با رعایت حقوق متقابل مردم و دولت» ذکر شده است.

 • معدن‌ها با طبیعت ایران چه می‌کنند؟

  معدن‌ها با طبیعت ایران چه می‌کنند؟

  محیط‌های طبیعی ایران، کارکردهای طبیعی خود را که همانا تولید و نگاهداشت آب،  ایجاد بستر رشد گیاهان علوفه‌ای و غیرعلوفه‌ای، پناه دادن به حیات وحش، و فراهم‌سازی چشم‌اندازهای آرامش‌بخش و تفرجگاهی است، به‌شکل جبران‌ناپذیری در تهاجم تیغ ماشین‌های معدن‌کاری از دست می‌دهند.

 • محیط‌بانان را همچنان می‌کشند!

  محیط‌بانان را همچنان می‌کشند!

  می‌گویند که نباید پیوسته از خبرهای بد گفت! چرا که در این‌صورت، بدی و از بد گفتن لوث(!) و عادی می‌شود، و گوینده و شنونده نیز آرامش خود را از دست می‌دهند.

 • بی‌حرمتی به دماوند

  بی‌حرمتی به دماوند

  اگر به خاک ایران عشق می‌ورزیم، یا دست‌کم به این بسترِ زیست خود احترام می‌گذاریم، باید دماوند را که نماد سرزمین‌مان است، ارج نهیم و قدرش را بدانیم. چندین سال است که کوه‌نوردانِ طبیعت‌دوست و مسوولیت‌پذیر، خواستار کاستن از فشاهای انسانی بر دماوند هستند تا این کوه پرشکوه، هیبت و شورانگیزی ذاتی خود را بازیابد.

 • آموزه‌هایی از زندگی هنریک مجنونیان

  آموزه‌هایی از زندگی هنریک مجنونیان

  هنریک مجنونیان (۱۳۹۹ – ۱۳۳۰) که در روز ۱۵ مرداد درگذشت، از کارشناسان و کنشگران پیشگام محیط زیست ایران بود.

 • وقفِ کوه دماوند؟

  وقفِ کوه دماوند؟

  کوه دماوند، پدیده‌ی یک‌پارچه‌ای است که به‌شکل شاخصی نماد سرزمین ایران به شمار می‌رود و گذشته از آن که ارزش‌های طبیعی پرشماری دارد، حامل انبوهی از خاطره‌های جمعیِ تاریخی، منشأ اسطوره‌ها، و جاذبه‌ای ملی و جهانی است.

 • فینِسک، سدی که نباید در سایه و سکوت ساخته شود

  فینِسک، سدی که نباید در سایه و سکوت ساخته شود

  «سدهای در سایه و سکوت» سدهای کوچک یا متوسطی هستند که برخلاف سدهای عظیمی چون کرخه و کارونِ سه و گتوند که آشکارا سبب خشک شدن یک تالاب عظیم، یا غرق شدن چند ده روستا، یا شور شدن آب یک رودخانه‌ی بزرگ شدند و اخبارشان در رسانه‌ها بازتاب کم‌وبیش گسترده داشته‌، کم‌تر مورد توجه قرار گرفته‌اند.

 • طرح انتقال آبِ بهشت‌آباد؛ قانون‌شکنی به‌توانِ دو!

  طرح انتقال آبِ بهشت‌آباد؛ قانون‌شکنی به‌توانِ دو!

  عشقِ جنون‌آمیز به «مگاپروژه» یا انجام طرح‌های بسیار بزرگ، ظاهراً به یکی از نشانگان اقتصاد به‌شدت بیمار ما بدل شده است.

 • دماوند، نماد آن‌چه بر ایران می‌گذرد

  دماوند، نماد آن‌چه بر ایران می‌گذرد

  سیزدهم تیر، روز جشن تیرگان و روز ملی دماوند است. از سال ۱۳۸۳ شماری از کوه‌نوردان و دوستداران طبیعت ایران تصمیم گرفتند که روزی از سال را به نکوداشت کوه اسطوره‌ای دماوند اختصاص دهند. آنان در آن سال، با پاک‌سازی مسیرهای صعود به دماوند ادای احترامی به این کوهستان داشتند و در تیر ماه سالِ پس از آن در شهر رینه که مبدا بیشترین صعودها به این کوه است، یک گردهمایی برگزار کردند.

 • آتش در طبیعت ایران، و آرامش کلانتری

  آتش در طبیعت ایران، و آرامش کلانتری

  شناخت عامل‌های بروز آتش در جنگل‌ها و علفزارهای ایران یک طرف، شناخت شخصیت فردی که بر سازمان مسوول حفاظت از طبیعت کشور ریاست می‌کند، هزار طرف!

 • روز زمین و «شب تار» مسوولیت‌
 • روز بختیاری و موضوع انتقال آب

  روز بختیاری و موضوع انتقال آب

  ۲۸ فروردین را نهادهای مردمی استان چهارمحال بختیاری «روز بختیاری» نامیده‌اند.

 • داستان ساختگی مهار سیل با سد

  داستان ساختگی مهار سیل با سد

  در نوروز امسال و در گرماگرم وحشت از بیماری کرونا، بار دیگر در چند استان جنوبی کشور سیل روان شد و خرابی‌ها و مرگ‌ومیرهایی را به بار آورد.

 • کرونا: جهانی آرام‌تر ممکن است!

  کرونا: جهانی آرام‌تر ممکن است!

  شیوع بیماری کرونا، فکر همه را مشغول و جامعه‌ی ایران و تقریباً کل جهان را درگیر خود ساخته است.

 • توسعه طرح‌های آبی یا ورشکستگی آبی؟

  توسعه طرح‌های آبی یا ورشکستگی آبی؟

  سوم فروردین (۲۲ مارچ) از سوی سازمان ملل «روز جهانی آب» نامیده شده است.

 • روز جهانی اقدام برای رودخانه‌ها

  روز جهانی اقدام برای رودخانه‌ها

  در سال ۱۹۹۷ نمایندگانی از بیست کشور در شهر کوریتیبای برزیل گرد هم آمدند تا از آسیب‌هایی که سدسازی بر زندگی مردم محلی وارد کرده، سخن بگویند.

 • سفر و «دورهمی» را چه کسی باید محدود کند؟

  سفر و «دورهمی» را چه کسی باید محدود کند؟

  با وجود تأکید کارشناسان بهداشت بر ضرورت متوقف ساختن سفرها و تجمع‌ها برای کنترل بیماری کرونا، به علت ناهماهنگی میان مقام‌های مسوول، و اکتفا به خواهش و توصیه، یا فقط به علت سرسری گرفتن ماجرا، کاهش مؤثری در حجم سفرها دیده نمی‌شود.

 • آموزه‌هایی از زندگی اسکندر فیروز

  آموزه‌هایی از زندگی اسکندر فیروز

  اسکندر فیروز، پایه‌گذار سازمان حفاظت محیط زیست، در سال۱۳۰۵ در شیراز چشم به جهان گشود و در سیزدهم اسفند ۱۳۹۸ چشم از جهان فروبست.

 • هم‌داستانی سدسازان و بندسازان در ماجرای سیل

  هم‌داستانی سدسازان و بندسازان در ماجرای سیل

  سیلِ روزهای ۲۰ تا ۲۲ دی ماه در جنوب استان سیستان و بلوچستان، یکی از مخرب‌ترین سیل‌های چند دهه‌ی اخیر کشور بوده است.

 • تخلف در سرخه‌حصار

  تخلف در سرخه‌حصار

  منطقه‌ی کوه‌پایه‌ای و ‌کوهستانی سرخه‌حصار در شرق تهران، از دیرباز به‌شیوه‌های گوناگونی مورد حفاظت بوده است؛ در زمان قاجار با عنوان قرق سلطنتی، در زمان پهلوی با عنوان شکارگاه سلطنتی، و پس از انقلاب با عنوان پارک ملی.

 • ترور، جنگ و محیط زیست

  ترور، جنگ و محیط زیست

  جنگ و ترور، از بدترین دشمنان محیط زیست‌اند. هم به علت گرفتنِ جان انسان‌ها و نابودسازی عرصه‌های زیستی، و هم به‌علت اتلاف عظیم انرژی و منابعی که صرف تولید جنگ‌افزارها می‌شود و درصد کوچکی از آن می‌تواند بسیاری از مشکلات بشریت و زمین را رفع کند. همچنین، ترور و جنگ‌افروزی کاری پلید است، به این دلیل که حفظ میراث‌های فرهنگی و طبیعی را از مسأله‌ای مهم، به موضوعی حاشیه‌ای یا فراموش‌شده بدل می‌کند.