تیتر سه وبلاگ‌ها

 • «آبخیزداریِ سازه‌ای»، عامل تخریب محیط زیست و منابع آب

  «آبخیزداریِ سازه‌ای»، عامل تخریب محیط زیست و منابع آب

  در منابعی که به موضوع آبخیزداری مربوط است، هدف از این کار به طور معمول «کنترل عملیات کشاورزی، دامپروری، ساختمان‌سازی، راه‌سازی، قطع درختان،... و توجه به وضعیت حوضه‌ی آبخیز برپایه‌ی ویژگی‌های زمین‌شناختی، خاک‌شناسی، پوشش گیاهی، اقلیم‌شناسی، هیدرولوژی،... و دادن رهنمود برای مدیریت صحیح عوامل طبیعی و زیستی به منظور جلوگیری از فرسایش خاک حوضه‌ی آبخیز» ذکر شده است. در این منابع، یکی از شرط‌های اصلی آبخیزداری، حفظ واحد هیدرولوژیکی‌ای است که آبخیز خوانده می‌شود.

 • غارهای کشور نیازمند مراقبت و حفاظتِ بیشتر هستند

  غارهای کشور نیازمند مراقبت و حفاظتِ بیشتر هستند

  در بعدازظهر سیزدهم شهریور، مجله‌ فرهنگی بخارا و انجمن غار و غارشناسی ایرانیان، نشستی با عنوان «شب غارهای ایران» برگزار کردند. در اطلاعیه‌ همایش آمده بود: «این رویداد فرصتی است که برای دقایقی، به پدیده‌های کم‌تر دیده‌شده و زیرزمینی بیاندیشیم، و در مسوولیت انسانی‌مان برای حفاظت از آن‌ها تأمل کنیم.»

 • سگ با طبیعت چه می‌کند؟

  سگ با طبیعت چه می‌کند؟

  برای چندمین بار طرفداران سگ‌ها در اعتراض به کشتن تعدادی سگ، تجمع پرسروصدایی، این بار در جلوی شهرداری تهران، برپا کردند که بازتاب رسانه‌ای زیادی در داخل و خارج کشور داشت. کمیته‌ محیط زیست شورای شهر، شهردار تهران و چند تن از دیگر مدیران به همدلی با معترضان پرداختند و شماری از اعضای شورای شهر و مسوولانی از شهرداری و نیروی انتظامی در روز سی‌ام مرداد نشستی با حامیان حیوانات داشتند تا به بررسی موضوع بپردازند. فضای عمومی آن نشست در حمایت از سگ ها بود، و بیشتر سخنرانان از سگ به عنوان موجودی که حق دارد در طبیعت و شهر و روستا زندگی کند، نام بردند.

 • کرکس؛ کوه سوخته؟!

  کرکس؛ کوه سوخته؟!

  کوه‌ها، از دیرباز به‌خاطر نقشی که در تأمین آب و تغذیه‌ی دام داشته، در ایران گرامی دانسته شده و مردم بر آن‌ها نام‌های نیک گذاشته‌اند. کرکس هم مانند بسیاری از دیگر کوه‌ها در کشور خشک ایران، منشأ برکت بوده و به نامی پرمعنا نامیده شده است.

 • یادآوری سیل‌های فروردین ۹۸ و فرصت‌طلبی ساخت‌وسازگرایان

  یادآوری سیل‌های فروردین ۹۸ و فرصت‌طلبی ساخت‌وسازگرایان

  از آن‌جا که به‌طور معمول، ما عادت داریم رخدادهای تلخ را زود فراموش کنیم، بد نیست که نگاهی دوباره بیاندازیم به سیل‌های اسفند و فروردین گذشته. موضوع به‌ویژه از این‌رو اهمیت دارد که عاشقان پروژه‌های عظیم ساخت‌وساز، سیل را دستاویز گرفتن بودجه‌های کلان سدسازی قرار داده‌اند.

 • کوه الوند و آسیب‌های تله‌کابین

  کوه الوند و آسیب‌های تله‌کابین

  کوهستان الوند، برجسته‌ترین و باارزش‌ترین چشم‌انداز شهر تاریخی همدان است شهری که بخش‌های بزرگی از تاریخ میهن ما با نام و جای آن گره خورده است. الوند مانند بسیاری از کوه‌های دیگر ایران، به دلیل آبزا و بابرکت بودن، از نامی نیک (از ریشه‌ی باستانی ائورونت / ارونت) به معنای بالنده، رونده، دلیر و تیزرو، برخوردار است که این نشانگر اهمیت و احترامی است که ایرانیان از دیرباز برای کوهستان قایل بوده‌اند.

 • ثبت جهانی جنگل‌های هیرکانی؛ افتخار و مسئولیت برای ایران

  ثبت جهانی جنگل‌های هیرکانی؛ افتخار و مسئولیت برای ایران

  در روز چهاردهم تیرماه، در چهل‌وسومین جلسه‌ کمیته‌ی میراث جهانی یونسکو (سازمان آموزشی، علمی، فرهنگی ملل متحد) بخش‌هایی از جنگل‌های شمال در فهرست میراث‌های جهانی ثبت شد. این ثبت، تأییدی بر ارزش بی‌مانند پهنه‌هایی است که ما ایرانیان آن‌ها را با آمیزه‌ای از عشق و بی‌خیالی حفظ کرده‌ایم.

 • چرا محیط زیست اولویت نیست؟

  چرا محیط زیست اولویت نیست؟

  هیچ دوره‌ای را به یاد ندارم که سازمان حفاظت محیط زیست، با چنین جدیتی آموزه‌ها و مقررات محیط زیستی را زیر پا گذاشته باشد.

 • راه نجات محیط زیست کشور چیست؟

  راه نجات محیط زیست کشور چیست؟

  محیط زیست کشور ما در بدترین شرایط تاریخ خود است. یکی از بالاترین نرخ‌های فرسایش خاک در جهان را داریم، در وضعیت ورشکستگی منابع آبی به سر می‌بریم، مراتع کشور تا سرحد مرگ چرا شده‌اند و هیچ چشم‌اندازی برای کم‌تر شدن تعداد دام‌هایی که در کوه و دشت‌های فقیرشده‌مان می‌چرند به چشم نمی‌خورد، آلودگی هوا و پهنه‌های آبی بسیار بالاتر از استانداردها است، و... . اما، راه نجات محیط زیست کشور چیست؟

 • آیا سدها جلوی سیل را می‌گیرند؟

  آیا سدها جلوی سیل را می‌گیرند؟

  در ارتباط با سیل‌های اخیر گفته‌ شده که« سدهای مخزنی، با مهار سیلاب‌ها، تا حد زیادی جلوی فاجعه را گرفته‌اند». در این نوشتار، تلاش شده با بازنگری گفته‌های مقام‌های رسمی و مرور خبرهای چند ماه گذشته، درستی این گزاره بررسی شود.

 • «گیاه وحشی کوهم»... مرا به خانه‌ام مبر

  «گیاه وحشی کوهم»... مرا به خانه‌ام مبر

  شاعر معاصر، ژاله اصفهانی (۱۳۸۶ - ۱۳۰۰) در یکی از سروده‌هایش می‌گوید: گیاه وحشی کوهم نه لاله‌ گلدان / مرا به بزم خوشی‌های خودسرانه مبر / به سردی خشن سنگ خو گرفته دلم / مرا به خانه مبر، زادگاه من کوه است

 • نظر غیرکارشناسی ما در موضوع انتقال آب خزر!

  نظر غیرکارشناسی ما در موضوع انتقال آب خزر!

  واقعیت این است که کار دولتمردان، در این مورد که تأیید یا رد همه چیز را به نظر کارشناسان وابسته نمی‌کنند، کاملاً درست است. موضوع‌هایی مانند سدسازی و انتقال آب، تنها یک موضوع فنی، همچون تراشکاری یا حل یک مسأله‌ی ریاضی، نیست که فقط به مهارتی مشخص و یک‌وجهی نیاز داشته باشد.

 • محیط‌زیست در بودجه ۹۸ شهرداری تهران چه جایگاهی دارد؟

  محیط‌زیست در بودجه ۹۸ شهرداری تهران چه جایگاهی دارد؟

  در «برنامه‌ پنج ساله‌ سوم توسعه‌ تهران»، مصوب در شورای شهر به تاریخ ۲۹ و ۳۰ دی ۹۷، وظیفه‌های شهرداری برای سال‌های ۱۳۹۸ تا ۱۴۰۲ تعیین شده است.

 • «دولت الکترونیک» به حفظ محیط زیست کمک می‌کند؟

  «دولت الکترونیک» به حفظ محیط زیست کمک می‌کند؟

  چند سال است که در ایران، موضوع «دولت الکترونیک» با علاقه‌ بسیار از سوی دولتمردان مطرح شده و «پیشرفت»هایی مانند حضور دستگاه‌های دولتی در تارنماهایی که ساخته‌اند، قرار گرفتن شماری از فرم‌های اداری روی این تارنماها، و انجام بخشی از فرآیندهای اداری در فضای مجازی، با ذوق و شوق تبلیغ و البته توسعه‌ این گونه اقدام‌ها نوید داده می‌شود.

 • تلاش برای اعلام نماد ایران به عنوان منطقه‌ حفاظت شده 

  تلاش برای اعلام نماد ایران به عنوان منطقه‌ حفاظت شده 

  لازمه‌ دستیابی به هدفِ بزرگِ حفظ دماوند، این سرمایه‌ ملی و نماد سرزمینیِ ما، همکاری دستگاه‌های دولتی و غیردولتی، وضعِ مقررات ویژه، و اِعمال قانون از سوی نهادهای مسوول است.