تیتر سه وبلاگ‌ها

 • داستان «تقسیم آب و کم‌آبی» و ماجرای اصفهان

  داستان «تقسیم آب و کم‌آبی» و ماجرای اصفهان

  انتقال آب از این منطقه به آن منطقه و دادن حقابه به جاهایی که بیش از سهم طبیعی یا دیرینه می‌خواهند، دیر یا زود به ورشکستگی همگانی سهم‌بران می‌انجامد...

 • آب و امنیت در افغانستانِ پس از طالبان

  آب و امنیت در افغانستانِ پس از طالبان

  سلطه‌ طالبان بر افغانستان هم به‌شکل مستقیم جان و امنیت مردم آن دیار را تحت تأثیر گرفته، هم پیامدهایی برای امنیت آبی آن کشور و منطقه دارد. ایران که از سیاست‌های داخلی غلط در زمینه‌ی آب به‌شدت آسیب دیده و امروز در بدترین شرایط آبی تاریخ خود به سر می‌برد، در دیپلماسی آب و محیط زیست هم بسیار ناتوان بوده است.

 • کوه کرکس و «شاهکار» منابع طبیعی اصفهان

  کوه کرکس و «شاهکار» منابع طبیعی اصفهان

  مدیر کل منابع طبیعی اصفهان در تاریخ چهاردهم شهریور نامه‌ای با موضوع «طرح معدن سرتخت اوره» خطاب به اداره‌ی منابع طبیعی شهرستان نطنز فرستاده و در آن (مطابق متن نامه) مقرر شده و «ارایه‌ی طریق» کرده‌اند که «حداقل یک نفر مرتع‌دار با ۵۳ واحد دامی از سطح همان مراتع» حذف گردد.

 • طرحی خطرناک برای زمین‌های کشاورزی، باغ‌ها و جنگل‌ها

  طرحی خطرناک برای زمین‌های کشاورزی، باغ‌ها و جنگل‌ها

  طرح «تقویت امنیت غذایی کشور و رفع موانع تولیدات کشاورزی» یک قانون‌سازی غیرضروری است که تشکیل صدها شورا و ستاد و کمیسیون جدید و یک بار مالی سنگین را بر دولت و ملت تحمیل می‌کند.

 • نقش طالبان در تخریب محیط‌زیست افغانستان

  نقش طالبان در تخریب محیط‌زیست افغانستان

  گاهی پدر شدیم و پسر را گریستیم گاهی پسر شدیم و پدر را گریستیم هر دم به خون خویش فتادیم و ساختیم هی قبر تازه‌ی کوه و کمر را، گریستیم (ضیا قاسمی، شاعر افغانستانی)

 • کرکس و نطنز با معدن‌کاری به راه خوزستان می‌روند!

  کرکس و نطنز با معدن‌کاری به راه خوزستان می‌روند!

  کوهستان کرکس در آتش معدن‌کاری گسترده و بی‌ملاحظه می سوزد. ده‌ها معدن سنگ، قله‌ها و دره‌ها و دامنه‌های این کوه صفابخش را به خاکستان مرده بدل ساخته‌اند و هر روز هم تعداد و گستره‌ی آن‌ها افزایش می‌یابد.

 • روز تیرگان و روز ملی دماوند

  روز تیرگان و روز ملی دماوند

  در بهمن ماه ۱۳۹۹در هفتصدوپنجاه‌وسومین نشست «شورای فرهنگ عمومی» (نهاد رسمی نام‌گذاری روزهای ملی) سیزدهم تیر پس از آن که سال‌ها از سوی انجمن‌های غیردولتی به‌عنوان «روز ملی دماوند» خوانده می‌شد، به‌شکل رسمی چنین نامیده شد.

 • آتش در زاگرس، آتش بر جان ایران است

  آتش در زاگرس، آتش بر جان ایران است

  چه خشکسالی باشد و چه ترسالی، آتش‌سوزی در جنگل‌ها و مراتع ایران به‌ویژه در منطقه‌های زاگرسی به رخدادی عادی بدل شده است.

 • چرا محیط زیست مهم است؟

  چرا محیط زیست مهم است؟

  پانزدهم خرداد (پنجم جون) روز جهانی محیط زیست است. به این مناسبت مایلم به نکته‌ای اشاره کنم که به نظرم بد فهمیده شده است. متداول است که می‌گویند فعالیت محیط زیستی، یک فعالیت غیرسیاسی است؛ اما درست این است که بگوییم فعالان محیط زیست به‌طور معمول در پی کسب قدرت سیاسی نیستند.

 • روز دورود گرامی باد!

  روز دورود گرامی باد!

   چند روز پیش، شورای شهر دورود لرستان تصویب کرد که بیست‌وپنچم اردیبهشت به عنوان «روز دورود» در تقویم منطقه ثبت شود.

 • فساد در طرح گردشگری کوهستان خبر

  فساد در طرح گردشگری کوهستان خبر

  کوهستان خبر (بر وزنِ ببر) در شهرستان بافت استان کرمان، عنوان «پارک ملی» دارد.

 • موضوع انتقال آب در بیانیه‌ی روز چهارمحال و بختیاری

  موضوع انتقال آب در بیانیه‌ی روز چهارمحال و بختیاری

  کنشگران محیط زیست و مسایل اجتماعی استان چهارمحال و بختیاری، در پی تظاهرات بزرگ سال ۱۳۹۳ شهرکرد در مخالفت با تونل بهشت‌آباد و دیگر طرح‌های انتقال آب، بیست و هشتم فروردین را «روز چهارمحال و بختیاری» نامیدند.

 • پیروزی‌های محیط‌زیستی در سال ۱۳۹۹

  پیروزی‌های محیط‌زیستی در سال ۱۳۹۹

  نه قصد دارم و نه درست می‌دانم که چشم بر معضل‌های عمیق محیط زیست کشور ببندم. اما در این نخستین روزهای سال نو، بهتر می‌دانم که به چند مورد موفقیت در کنش‌های محیط زیستی در سال ۱۳۹۹ بپردازم تا دریابیم که فعالیت‌هامان بیهوده نبوده است.

 • نهال‌کاری در قیام‌دشت؛ مغایر با محیط‌زیست

  نهال‌کاری در قیام‌دشت؛ مغایر با محیط‌زیست

  به‌طور معمول کاشت درخت عملی محیط زیستی به حساب می‌آید، اما در بسیاری موارد چنین نیست! کاشت درختان غیربومی و درختان مهاجم ممکن است زیستبوم یک منطقه را بر هم بزند. چنان‌که کاشت بی‌ملاحظه‌ی هرگونه درخت یا درختچه‌ی دیگر (حتی بومی) در صورتی که پوشش گیاهی طبیعی منطقه را زیرورو کند، به‌ویژه در زمین‌های شیب‌دار و کوهستانی، می‌تواند سبب بی‌ثبات شدن و فرسایش خاک شود.

 • کوه و دشت جای سگ نیست!

  کوه و دشت جای سگ نیست!

  کسانی که با رها کردن سگ در طبیعت یا غذا دادن به آن‌ها سبب افزایش جمعیت این حیوان می‌شوند، از لحاظ اخلاقی دچار تناقضی بزرگ هستند.

 • عمل خطرناک صدور سند رودخانه‌ها به نام وزارت نیرو

  عمل خطرناک صدور سند رودخانه‌ها به نام وزارت نیرو

  گاه می‌شنویم که «قانون بد بهتر از بی‌قانونی است»، واقعیت اما این است که اصلاً چنین نیست!

 • معدن‌کاری در جایگاه غارت منابع ملی

  معدن‌کاری در جایگاه غارت منابع ملی

  تب بیمارگونه‌ی ثروت‌اندوزی به‌هرقیمت که بیش از هرچیز ریشه در ناامنی وضعیت اقتصادی دارد، به مرحله‌ای رسیده که می‌رود تا چیزی جز کوه و دشت‌هایی مخروبه برای نه‌تنها آیندگان، که برای همین ده بیست سال آینده‌ی خودمان هم باقی نگذارد.