تیتر سه وبلاگ‌ها

 • چرا اسدالله عسگراولادی گفت من موتلفه‌ای نیستم

  چرا اسدالله عسگراولادی گفت من موتلفه‌ای نیستم

  «من موتلفه‌ای نیستم؛ سمپات موتلفه هستم. [...] عسگراولادی برادر من بود و موسس موتلفه بود و برای موتلفه بسیار زحمت کشید. من هم به خاطر او به موتلفه آمدم. [...] من یک کاسب جزء هستم. از کسبه جزء در تهران هستم. موتلفه هم جایی بسیار مهمی است و خوب است ولی من شایستگی ندارم. من خواهش کردم من را نخوانند چرا که در خودم شایستگی نمی‌بینم.»

 • تروری برای انحراف افکار عمومی از یک قرارداد خانمانسوز

  تروری برای انحراف افکار عمومی از یک قرارداد خانمانسوز

  ۸ شهریور سالروز یک ترور تاریخی است که رد پای اجانب در آن کمتر بررسی شده است. در این روز، میرزا علی‌اصغر خان اتابک که به امین‌السلطان ملقب شده بود، در سال ۱۲۸۶هجری شمسی به دست عباس آقا صراف تبریزی ترور شد.

 • چند پرسش بی‌پاسخ درباره ترور شهید لاجوردی

  چند پرسش بی‌پاسخ درباره ترور شهید لاجوردی

  همسر شهید لاجوردی در مصاحبه‌ای درباره توجه شهید لاجوردی به امکان ترور خود، گفته است: «اواخر محافظ خواستند، ولی واقعیت این است که برایشان کاری نکردند. ایشان با دوچرخه می‌رفتند و می‌آمدند. الآن دستخط ایشان هست که با شماره‌ای صحبت کردند، ولی کاری نکردند و ما گلایه داریم. وقتی برای شهادت ایشان به مسجد شهید مطهری رفتیم، به دوستانشان گفتم ما از شما گلایه‌مندیم، چون ایشان خواستند برای حفاظتشان کسی را بفرستید که شما این کار را نکردید. بچه‌ها گفتند، «پدر جان! ما خودمان می‌آییم و این محافظت را از شما می‌کنیم.» گفتند، «نه پدر! این قانونی نیست. باید از طرف خودشان کاری انجام شود» که نکردند.»

 • تحزب برای تداوم غدیر

  تحزب برای تداوم غدیر

  هشتمین عید غدیر پس از پیروزی انقلاب اسلامی، در شرایطی که بسیاری از مباحث گفتمانی نهضت حتی از مرزهای کشور نیز فراتر رفته بود، امام خمینی (ره)، در دیدار با مسئولان ارشد کشور به نکاتی اشاره کردند که بازگشت و تأکید ایشان به آن مطالب قابل تأمل است.

 • تشکیلات و حزب امام هادی (ع)

  تشکیلات و حزب امام هادی (ع)

  یکی از مباحث قابل تأمل در نگاه امام خامنه‌ای، دریافت تشکیلاتی ایشان از سیره اهل بیت علیهم السلام است که خود ایشان از آن به عنوان حزب_امامت یاد کرده بودند.

 • هدف رضاخان از اجبار پوشیه و چاقچور

  هدف رضاخان از اجبار پوشیه و چاقچور

  کودتای انگلیسی سوم اسفند ۱۲۹۹ ابعاد کمتر مرور شده بسیار دارد. از آن جمله تزویر اولیه اصحاب کودتا است.

 • آیت‌الله مصباح اصولگرایان را به کدام رویکرد مؤتلفه فراخواند؟

  آیت‌الله مصباح اصولگرایان را به کدام رویکرد مؤتلفه فراخواند؟

  آیت الله مصباح یزدی اخیرا در دیداری فرموده‌اند: «اگر همان راهکاری که امام (ره) برای هیأت‌های مؤتلفه داده بودند، در حزب جمهوری اسلامی رعایت می‌شد، عاقبتش به اینجا نمی‌انجامید.»

 • یک شبهه عجیب درباره قیام گوهرشاد

  یک شبهه عجیب درباره قیام گوهرشاد

  این روزها شبهه‌ای مطرح شده است که قیام گوهرشاد پیش از دستور کشف حجاب بوده است و نمی‌تواند با موضوع حجاب مرتبط باشد. این در حالی است که زمینه‌سازی رضاشاه برای رفع حجاب از حدود ۱۰۰ ماه قبل از ۱۷ دی‌ماه ۱۳۱۴ آغاز شده بود.

 • نتیجهٔ نامهٔ ملتمسانهٔ رضاشاه به آمریکا

  نتیجهٔ نامهٔ ملتمسانهٔ رضاشاه به آمریکا

  اغلب اولین اشتباه در اعتماد کردن به آمریکا را به مصدق نسبت می‌دهند که برای خنثی کردن کودتای انگلیسی ۲۸مرداد ، از سفیر ایالات_متحده کمک خواست اما غافل از این بود که او خود رفیق دزد است.

 • به بهانۀ تلاش برای تبرئه امیرانتظام

  به بهانۀ تلاش برای تبرئه امیرانتظام

  پس از پیروزی اصلاح‌طلبان در خرداد ۷۶، ابراهیم نبوی مصاحبه‌ای با عباس امیرانتظام در روزنامه جامعه در تاریخ های ۷، ۸ و ۹ اردیبهشت ۱۳۷۷ به چاپ رساند که در آن وی ادعا می‌کند کلیه فعالیتهایش قانونی بوده است.

 • الگوی شهدای موتلفه برای امروز ما

  الگوی شهدای موتلفه برای امروز ما

  وقتی برای اولین بار امکان برگزاری مراسم بزرگداشت شهدای مؤتلفه اسلامی مقدور شد، در ۲۶ خردادماه ۱۳۵۸، مرحوم حاج علی‌اصغر صفارهرندی، این روحانی مبارز که مربی برادر شهیدش رضا صفارهرندی و نیز شهیدان بخارایی و نیک‌نژاد و اندرزگو بود، پس از گرامی‌داشت یاد برادر شهیدش از برادری دیگر نیز سخن به میان آورد و گفت: «حاج صادق امانی تنها یک مبارز مسلح نبود. بلکه معلمی بزرگ و روشن بین بود که شاگردان بسیاری در مکتبش به درس نشسته اند.» جالب است برای برگزاری این مراسم، دفتر امام خمینی نیز با صدور اطلاعیه‌ای از کلیه مردم دعوت کرده بود و در متن آن اطلاعیه، هنگام اشاره به نام شهید صادق امانی، از عنوان «استاد بزرگ و مؤمن» استفاده شده بود.

 • خرسند از پاداش عمری جهاد

  خرسند از پاداش عمری جهاد

  در مجمع عمومی موتلفه که حجت‌الاسلام محمد خرسند برای اولین بار نامزد حضور در شورای مرکزی شده بود، پشت تریبون آمد و با مزاحی شیرین، از ضرورت حضور روحانیت در جمع شورای مرکزی گفت.

 • نگاهی به ۳ تجربه تاریخی درخواست افزایش اختیارات

  نگاهی به ۳ تجربه تاریخی درخواست افزایش اختیارات

  هم‌زمانی طرح مجدد موضوع رفراندوم از سوی رئیس جمهور با درخواست افزایش اختیارات به بهانه شرایط حساس کشور، یادآور سه تجربه پیشین کشور در سال‌های گذشته است که اگرچه الزاما نمی‌توان آن را الگویی تکرار شونده در تاریخ دانست، اما بازخوانی این سه رویداد برای ما خالی از نکات آموزنده نیست.

 • پاسخی مجدد به آقای عباس عبدی

  پاسخی مجدد به آقای عباس عبدی

  جواب جناب آقای عبدی، مرا به بیست سال قبل برد؛ روزهایی که روزنامه سلام و صبح امروز و ... با هنر ایشان و دوستان، در روزهایی با تحریف واقعیات رقیب را متهم می‌کردند و در مواقع دیگری هم که نیاز بود، به خوبی فرار به جلو را به نمایش می‌گذاشتند.

 • نقش عباس عبدی در قتل طلبه همدانی

  نقش عباس عبدی در قتل طلبه همدانی

  نوشته اخیر عباس عبدی که در آن گفته بود «قاتل واقعی طلبه همدانی، بخشی از جریان اصولگراست» در نگاه اول یک ترفند روزنامه نگارانه برای جلب مخاطب جلوه می کرد اما نوشته او مرا به یاد گزارش چند روز پیش بی بی سی انداخت که به بهانه بازگشت پیکر شهید مجید قربانخانی، او را نماینده ای از خرده فرهنگ لاتی دانست، توبه او را به رنگ تردید گزارش کرد و حتی در بخشی همچنان او را جزو اراذل و اوباش می نامد! و در گام بعد مدعی شد نمایندگان این خرده فرهنگ میان مدافعان حرم کم نیستند، سرتیپ همدانی را نیز دارای پیشینه لاتی و سازمان دهنده آنها برای مقابله با فتنه ۸۸ معرفی کرد. جمله آخر این گزارش این بود که «خرده فرهنگ لاتی با پیشینه کهن خود در فرهنگ ایرانی همیشه شمشیری دو لبه بوده است.»

 • لزوم تقویت احزاب برای انتخابات پیش‌رو

  لزوم تقویت احزاب برای انتخابات پیش‌رو

  انقلاب اسلامی ایران نسبت به دیگر انقلاب‌ها در جهان، جوان محسوب می‌شود و برای رسیدن به نقطه آرمانی خود همچنان زمان دارد. به نظر می رسد که مردم در چهار دهه گذشته، انواع اعتماد کردن‌ها را برای انتخابات بررسی و تجربه کردند.

 • اهمیت جولان و گزینه‌های پیش روی ما

  اهمیت جولان و گزینه‌های پیش روی ما

  اقدام انتحاری ترامپ در اعلام رسمیت اشغال جولان توسط صهیونیست‌ها، اثبات کرد که انتخاب عبارت «آمریکا رو به افول است» از سوی مردم به عنوان مهم‌ترین جمله سال ۱۳۹۷ امام خامنه‌ای تا چه اندازه هوشمندانه بوده است.

 • نقد مشفقانه و گوش‌شنوای دولت

  نقد مشفقانه و گوش‌شنوای دولت

  ارائه برنامه‌های جایگزین احزاب برای برون رفت از مشکلات، در مواردی که دولت برنامه های خودش را کافی نداند و نیاز خود را به برنامه‌های جدید حس کند، بسیار ضروری است.

 • رمز عبور از حسرت‌های باقی‌مانده

  رمز عبور از حسرت‌های باقی‌مانده

  مرحوم حاج سید احمدآقا درباره چگونگی ورود امام به میهن بعد از سالهای تبعید می گوید «طرح رفتن به بهشت زهرا را امام خودشان وقتی در پاریس بودیم اعلام کردند.» و جالب آنکه در فرودگاه هم برخی بزرگان وقت همچون مرحوم آیت اللّه طالقانی، منتظری و ... سعی به منصرف کردن امام از رفتن به بهشت زهرا داشتند که ازدحام مردم غیرقابل انتظار و امکانات کم خطر آفرین بود، «ولی امام گفتند: خیر، من باید بروم بهشت زهرا.»  

 • شخصیتی در تراز دبیرکلی

  شخصیتی در تراز دبیرکلی

  ساعت ۷ امروز صبح، جلسه‌ای داشتیم که از قبل برنامه‌ریزی شده بود. دیروز بعدازظهر با تلفن همراه مرحوم حبیبی جهت یادآوری یکی از محورهای جلسه تماس گرفتم. تماس به دفتر ایشان منتقل شد. برادری گوشی را برداشت و توضیح داد که در این لحظه شرایط پاسخگویی فراهم نیست و با شما تماس می گیرند. گفتم نیازی نیست، قصدم یادآوری بود، پیامم را در دو خط گفتم و صبح امروز به امید نتیجه دادن یادآوری دیروز، وارد دفتر مرکزی حزب شدم.

 • مجلس با قانون جدید شایسته‌تر خواهد شد؟

  مجلس با قانون جدید شایسته‌تر خواهد شد؟

  محمدمهدی اسلامی: آیا اولویت اول نیاز برای اصلاح قانون انتخابات مجلس، استانی شدن آن است؟ یا شاید سوال اینگونه پرسیده شود بهتر است که آیا با استانی شدن انتخابات، مجلس شایسته‌تری تشکیل خواهد شد؟