شنبه 5 اسفند 1396

مختاباد، سید ابوالحسن

متولد: 1348 روستای امره از توابع شهر ساری / روزنامه نگار و پژوهشگر عرصه فرهنگ،کتاب،نشر و تاریخ موسیقی معاصر / تحصیلات : کارشناس ارشد علوم ارتباطات اجتماعی / آثار : 2کتاب: 1. بهارستان – 2.زندگینامه تحلیلی روح الله خالقی. و مقالاتی در چند همایش ملی و بین المللی در زمینه مطبوعات و موسیقی / سوابق و فعالیت های مهم:عضو هیئت مدیره انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران، رئیس سابق کانون پژوهشگران خانه موسیقی.
 • ناآرامی‌های اخیر و صداوسیما

  - تو کژ باشی نه آیینه، تو خود را راست کن اول

 • درباره حسین انتظامی؛ مدیری اثر‌آفرین

  - دکتر حسین انتظامی را می‌توان مدیری اثر آفرین نامید که وبلاگ خبر‌آنلاین و نخبگانی که در آن می‌نویسند نقطه عطفی را در آزادی بیان رقم زده است.

 • خرج کردن از اعتبار استاد شجریان تا کی و کجا؟

  - به مانند گذشته بر این نظرم پای می‌فشارم که تیم کنونی مستقر در خانه موسیقی بیش از این که دغدغه‌های صنفی داشته باشند، دغدغه‌های شخصی دارند و همه‌گاه منافع جمعی( تعهد و التزام به اساسنامه خانه موسیقی) را بر منافع فردی( در اینجا بهره بردن از نام و جایگاه استاد شجریان برای سرپوش‌نهادن بر بی‌تحرکی و رفتارهای غیرصنفی خود) ترجیح داده‌اند.

 • آقای معاون هنری وزیر ارشاد! صدای منتقدان را بشنوید

  - تصویری که از یک مدیر رده‌ بالای میانی در هر نظام دولتی (از جمله نظام جمهوری اسلامی ایران) در ذهن آدمی نقش می‌بندد این است که پای‌بند به قوانین و‌آیین‌نامه‌های دولتی باشد و اجرای آنها را سرلوحه کار خویش قرار دهد و در نهایت مرجعی اولیه باشد برای رفع اختلافات حوزه‌ کاری که او مدیریت آن را بر عهده دارد. اما تصویری که علی مرادخانی، معاون هنری سابق وزیر ارشاد، از خود نزد اهالی هنر، به خصوص اهالی موسیقی نقش زد، تقریبا خلاف این مشی و منش بود.

 • طناب پوسیده مغرضان

  - سرمقاله و گزارش روز هفتم آذرماه روزنامه جامعه فردا بهانه‌ای را به دست منتقدان مغرض داد تا بار دیگر علم اغراض خود را بر افرازند و طناب پوسیده‌ای را به دست برخی مسئولان دهند که شاید آبی بر عطش کوته‌بینی آنها بنشاند.

 • هنرمندان موسیقی و کپی رایت: شهر خالی است ز عشاق

  - با اتفاقی که در پی شکایت وکیل آقای اردلان سرفراز از سه خواننده به نظرم فصلی دیگر در نگاه به حقوق هنرمندان موسیقی شروع شده است. یادداشت زیر یکی دو ماه قبل و به مناسبت زادروز وفات فرهاد مهراد نوشته شد که بعد از فوتش بنیاد ایشان شکایتی را در زمینه عدم رعایت کپی رایت از صدا و سیما کلید زد که در دوره خود ماجراهای بسیاری پدید آورد.

 • ۲ خاطره از علیرضا رجایی و محمدرضا شجریان

  - یکم مهرماه هر سال با تولد اسطوره آواز ایران، استادمحمد شجریان همراه است و هر کسی به فراخور حالش به این مناسبت مطلبی ‌می‌نگارد تا فرهنگ یادکرد از این بزرگ آواز و موسیقی ایران زنده و مانا شود. نگارنده تولد استاد را بهانه‌ای کرده‌ام تا به دو خاطره مشترک که به نوعی با استاد از یک سو و از دیگر سو با دوست خوب و فرهیخته‌ام، علیرضا رجایی مرتبط است بپردازم.

 • حاشیه‌ای بر سخنان اکبر گلپایگانی و گلایه‌هایش از شجریان

  - سخنان استاد اکبر گلپایگانی و گله‌هایش از استاد شجریان و گروهی دیگر از موزیسین‌ها بازتاب بسیاری داشت و محل بحث و نزاع مخالفان و موافقان قرار گرفته است.

 • شجاعت و خطرپذیری هاشمی‌رفسنجانی به همراه توبیخ مسئولان

  - سوم شهریور ماه با سالروز تولد مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی همزمان بود و امسال نخستین سالی است که تولد این سیاستمرد نامدار، مبارز و جسور را بی‌حضور او گرامی می‌داریم. همچنانکه امسال نخستین سالی است که روزنوشت‌هایش را بی او مرور می‌کنیم.

 • زهرایی و پراکندن عطر اهل قلم/ برای چهارمین سال درگذشت محمد زهرایی

  - با خود عهد کرده‌ام که هر ساله به یاد محمد زهرایی یادداشتی بنگارم و یاد آن ناشر بی‌نظیر را زنده نگاه دارم. اگر چه فرزندانش و کتاب‌هایی که او بنای آن را گذاشت و نشر کارنامه در چراغی تازه افتاده و به پیش می‌رود.

آرشیو ماهانه
x