چهارشنبه 2 آبان 1397

مختاباد، سید ابوالحسن

متولد: 1348 روستای امره از توابع شهر ساری / روزنامه نگار و پژوهشگر عرصه فرهنگ،کتاب،نشر و تاریخ موسیقی معاصر / تحصیلات : کارشناس ارشد علوم ارتباطات اجتماعی / آثار : 2کتاب: 1. بهارستان – 2.زندگینامه تحلیلی روح الله خالقی. و مقالاتی در چند همایش ملی و بین المللی در زمینه مطبوعات و موسیقی / سوابق و فعالیت های مهم:عضو هیئت مدیره انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران، رئیس سابق کانون پژوهشگران خانه موسیقی.
 • جدیت و صداقت در کار صنفی/ به بهانه بازنشستگی یک دوست روزنامه‌نگار

  - چندی قبل مطلع شدم که دوست روزنامه‌نگارم، منوچهر(علیرضا) توکلی از روزنامه همشهری بازنشسته شده است. اگر چه می‌دانم آقای توکلی به رغم بیماری سخت‌سر و سمجی که به جانش افتاده و توانش را ستانده، اهل بازنشستگی و کناره گیری نیست اما این رخداد و نیز همزمانی آن با روز و هفته خبرنگار بهانه‌ای شد تا از او و کارهایی که او در حیطه‌های صنفی روزنامه‌نگاری انجام داد، یادی بکنم.

 • استاد فخرالدینی، خانه موسیقی و منتقدان

  - دعوت استاد فرهاد فخرالدینی از اهل موسیقی و به خصوص منتقدان خانه موسیقی برای نشستی مشترک و رسیدن به راه حلی برای برون رفت از بن‌بستی که هیات مدیره خانه موسیقی ایجاد کرده‌است، موضوع گفت وگوی ما با سید ابوالحسن مختاباد،

 • کو دلی کز حکم حق صدپاره نیست/ به یاد استاد صدری‌افشار

  - خبر درگذشت استاد صدری افشار را دوست ناشرم، آقای داود موسایی داد. صبح زود. همانند پتکی این خبر بر ذهنم نشست.چند ساعت بعد که تماس گرفتم گفت: روز قبلش مریض شد.کارش به بیمارستان کشید و آی سی یو و صبح روز سه شنبه دار فانی را وداع گفت. مرگی راحت برای مردی که به قول شاملو«رقصان گذشت از آستانه اجبار، شادمانه و شاکر»

 • فیلسوفی با آرامش درونی؛ به‌یاد دکتر داریوش‌ شایگان

  - دکتر داریوش شایگان برای من نماد فردی بود که خوب زندگی کرد و این زندگی خوب و احساس رضایت از زندگی را می‌توانستی از نگاه در چهره آرام و همیشه متبسمش ببینی. افرادی که وقتی به آنها نگاه هم می‌کنی حسی از خوبی و آرامش به مخاطب انتقال می‌دهند.

 • ناآرامی‌های اخیر و صداوسیما

  - تو کژ باشی نه آیینه، تو خود را راست کن اول

 • درباره حسین انتظامی؛ مدیری اثر‌آفرین

  - دکتر حسین انتظامی را می‌توان مدیری اثر آفرین نامید که وبلاگ خبر‌آنلاین و نخبگانی که در آن می‌نویسند نقطه عطفی را در آزادی بیان رقم زده است.

 • خرج کردن از اعتبار استاد شجریان تا کی و کجا؟

  - به مانند گذشته بر این نظرم پای می‌فشارم که تیم کنونی مستقر در خانه موسیقی بیش از این که دغدغه‌های صنفی داشته باشند، دغدغه‌های شخصی دارند و همه‌گاه منافع جمعی( تعهد و التزام به اساسنامه خانه موسیقی) را بر منافع فردی( در اینجا بهره بردن از نام و جایگاه استاد شجریان برای سرپوش‌نهادن بر بی‌تحرکی و رفتارهای غیرصنفی خود) ترجیح داده‌اند.

 • آقای معاون هنری وزیر ارشاد! صدای منتقدان را بشنوید

  - تصویری که از یک مدیر رده‌ بالای میانی در هر نظام دولتی (از جمله نظام جمهوری اسلامی ایران) در ذهن آدمی نقش می‌بندد این است که پای‌بند به قوانین و‌آیین‌نامه‌های دولتی باشد و اجرای آنها را سرلوحه کار خویش قرار دهد و در نهایت مرجعی اولیه باشد برای رفع اختلافات حوزه‌ کاری که او مدیریت آن را بر عهده دارد. اما تصویری که علی مرادخانی، معاون هنری سابق وزیر ارشاد، از خود نزد اهالی هنر، به خصوص اهالی موسیقی نقش زد، تقریبا خلاف این مشی و منش بود.

 • طناب پوسیده مغرضان

  - سرمقاله و گزارش روز هفتم آذرماه روزنامه جامعه فردا بهانه‌ای را به دست منتقدان مغرض داد تا بار دیگر علم اغراض خود را بر افرازند و طناب پوسیده‌ای را به دست برخی مسئولان دهند که شاید آبی بر عطش کوته‌بینی آنها بنشاند.

 • هنرمندان موسیقی و کپی رایت: شهر خالی است ز عشاق

  - با اتفاقی که در پی شکایت وکیل آقای اردلان سرفراز از سه خواننده به نظرم فصلی دیگر در نگاه به حقوق هنرمندان موسیقی شروع شده است. یادداشت زیر یکی دو ماه قبل و به مناسبت زادروز وفات فرهاد مهراد نوشته شد که بعد از فوتش بنیاد ایشان شکایتی را در زمینه عدم رعایت کپی رایت از صدا و سیما کلید زد که در دوره خود ماجراهای بسیاری پدید آورد.

آرشیو ماهانه