چهارشنبه 2 آبان 1397

نجفی توانا، علی

متولد 1332 / دارای مدارک کارشناسی حقوق از دانشگاه تهران، کارشناسی ارشد و دکتری از کشور فرانسه و بیش از 35 سال سابقه وکالت و 30 سال تدریس در دانشگاه های کشور/ صاحب تألیفات متعدد در زمینه حقوق جزا و حقوق هوایی/ چندین دوره عضویت در هیأت مدیره کانون وکلای مرکز/ رئیس هیأت مدیره کانون وکلای مرکز
 • فقه ثانویه و واقعیت‌های اجتماعی

  - بحث برابری دیه زنان و مردان از مباحث فقهی است که طبق سوابق و تساوی و منابعی که علما حول محور آن اتفاق نظر داشته‌اند، دیه مرد دو برابر دیه زن اعلام شده است.

 • اتهام ربایندگان بنیتا بر اساس بند ۳ ماده ۲۹۰ قانون، قتل عمد است

  - نجفی توانا حقوق‌دان و وکیل برجسته کشورمان در گفت‌وگو با فارس در خصوص پرونده مرگ دختر بچه 8 ماهه بنام بنیتا گفت: ابتدا باید شرایط وقوع قتل عمد را مورد بررسی قرار دهیم و ببینیم چه چیزهایی قتل عمد محسوب می‌شود.

 • جای خالی آیت‌الله هاشمی

  - جای خالی آیت‌الله هاشمی و حمایت‌های بی‌دریغ ایشان ازروحانی به‌شدت ملموس است.

 • آنچه در دیدار وکلا با رئیس قوه قضاییه گذشت

  - هفته گذشته جلسه ای با حضور رییس و مقامات عالی دستگاه قضایی و اعضای هیأت مدیره کانون وکلای دادگستری مرکز به منظور ارتقای عدالت قضایی و با موضوع کیفیت امر دفاع و همکاری با نظام قضایی کشور برگزار شد.

 • شرایط اسفبار محیط زیست در کشور

  - شرایط کشور ما از لحاظ محیط زیست بسیار اسفناک است. در بررسی فساد اقتصادی که بنده تخریب محیط زیست را بخشی از آن می‌دانم به این نتیجه رسیدم که در کشور ما رانت که در هیچ یک از قوانین‌مان تعریف نشده موجب مفاسد اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی از جمله تخریب محیط زیست شده است.

 • محدودیت جدید وکلا در قانون آیین دادرسی کیفری

  - تحلیل تبصره ماده 48 قانون آیین دادرسی کیفری جدید

 • دسترسی آزاد به اطلاعات؛ حق اولیه شهروندان

  - در قرارداد نوشته و نانوشته حاکمیت و مردم، به ویژه قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، یکی از مبانی دموکراسی؛ آزادی بیان، دسترسی آزاد به اطلاعات، انتشار اطلاعات و دریافت داده های مربوط به امور سیاسی، اداری، قضایی و ... است. طبیعتا بحث کیفیت اطلاع رسانی و اطلاع گیری یا تبادل اطلاعات امری دو طرفه و با اتکاء بر اصول حقوقیِ تکلیف و حق است.

 • مدیران، آزادی بیشتری به مطبوعات دهند

  - دکتر علی نجفی‌توانا اظهار کرد که رسانه‌ اخلاق‌گرا در بیان اطلاعات و ارایه‌ پیام‌های خود از قالب‌هایی تبعیت می‌کند که ضمن اطلاع‌رسانی، ارزش‌های اخلاقی -که وجود آن برای جامعه سالم و پویا ضروری است -را تقویت و سعی در تعمیق ارزش‌های مورد نیاز جامعه می‌کند.

آرشیو ماهانه