• تحلیل شاخص های اقتصادی روز

  تحلیل شاخص های اقتصادی روز

  اقتصاد کلاندر هفته گذشته تنش های سیاسی بین ایران و امریکا اندکی فروکش کرده است و فشارهای غیرسیاسی بر بازارها در حال تخلیه است.

 • اکتشاف در معادن عمیق

  اکتشاف در معادن عمیق

  صنعتسال ١٣٩٢ در اوایل دولت یازدهم عدم توازن در زنجیره فولاد از سنگ آهن تا کنستانتره، گندله، آهن اسفنجی، شمش فولاد موجب شده بود گندله وارد می‌شد و تولید با توجه به کمبود آهن اسفنجی و گندله کاهش داشت.

 • بازار حمل و نقل هوایی به کدام سو می‌رود؟

  بازار حمل و نقل هوایی به کدام سو می‌رود؟

  صنعتواقعیت موجود در دنیا این است که : در زنجیره تامین صنعت حمل و نقل هوایی به عنوان یک سیستم ، سود به نحو بسیار ناعادلانه ای بین اجزاء آن توزیع شده است . آمار IATA میانگین حاشیه سود خالص ایرلاین ها را ۴ درصد ، فرودگاه ها را ۶ درصد و کانال های توزیع بلیط و آژانس های فروش بلیط آنلاین را OTAs) ۴۵) درصد اعلام کرده است

 • فصل تازه تحولات اقتصادی با آغاز عملیات بازار باز

  فصل تازه تحولات اقتصادی با آغاز عملیات بازار باز

  اقتصاد کلانبازارهای ایران یکی از پرنوسان ترین دوره های خود را طی دو هفته پایانی دی ماه پشت سر گذاشتند.

 • چرا بازار قطر را جدی نگرفتیم؟

  چرا بازار قطر را جدی نگرفتیم؟

  بازرگانیقطر کشوری است که مرز آبی با ایران، کویت،  عراق،  بحرین و امارات دارد و مرز زمینی با کشور عربستان سعودی.

 • آینده از آن چه خودروهایی است؟

  آینده از آن چه خودروهایی است؟

  صنعتعصر خودروسازی در جهان با موتورهای محرکه استفاده از سوخت‌های فسیلی در سال۱۸۸۵ انقلابی در صنعت خودرو به‌پا کرده و دنیا را به سرعت شیفته خود کرد که بی‌شک می‌توان آن را تحولی انکارناپذیر و گسترده در زندگی مدرن امروزی بشر به حساب آورد.

 • سکته معاملات در بازار مسکن

  آخرین وضعیت قیمت‌ها در خانه‌های کم‌متراژ

  سکته معاملات در بازار مسکن

  مسکندر روزهای پایانی دی‌ماه، حال و هوای این روزهای بازار مسکن آن‌گونه که فعالان بازار می‌گویند، از سردرگمی و بلاتکلیفی خریداران حکایت دارد؛ تا جایی که حتی از عبارت سکته معاملاتی نیز صحبت می‌شود.

 • بازگشت آرامش به بازارها نشانه چیست؟

  بازگشت آرامش به بازارها نشانه چیست؟

  اقتصاد کلاناقتصاد ایران در هفته ای که گذشت به شدت تحت تاثیر تحولات سیاسی و تنش های منطقه ای قرار گرفت. شهادت سردار سلیمانی توسط نیروهای آمریکایی و حمله های موشکی ایران به پایگاه های نظامی امریکا در عراق، به شدت بازارهای کشور را تحت تاثیر قرار داد.

 • نقطه عطف اقتصاد ایران

  نقطه عطف اقتصاد ایران

  اقتصاد کلاناقتصاد ایران به دلایل مختلف و بنا به شواهد متعدد در یکی از مهم‌ترین و حساس‌ترین دهه‌های خود قرار گرفته است. رشد اقتصادی پایین، دو رکودتورمی عمیق و... ناشی از انباشت چالش‌های اقتصادی سبب شده تا دهه ۹۰ تبدیل به دهه خاص و نقطه عطف اقتصاد ایران شود.

 • مشکل‌گشای امروز اقتصاد ایران

  مشکل‌گشای امروز اقتصاد ایران

  بازار کاراین روزها هر جا سخن از اشتغال‌زایی به میان آید، تحت عنوان کارآفرینی بیان می‌کنند، اما این دو مفهوم معنی متفاوتی از هم دارند.

 • شناسایی عوامل موثر بر بازار ارز

  شناسایی عوامل موثر بر بازار ارز

  اقتصاد سیاسیبا پایان یافتن سال ۲۰۱۹ موسسات معتبر جهانی تحلیل های اقتصادی از سال گذشته و پیش بینی هایی را از سال میلادی آینده ارائه داده اند. علاوه بر تحولات خاورمیانه و ایران و بررسی بازارهای مهم ایران در هفته گذشته، تحلیل های جهانی در هفته اخیر و همچنین پیش بینی هایی از سال ۲۰۲۰ ارائه می گردد.

 • FATF چه تاثیری بر بازار ارز گذاشت؟

  FATF چه تاثیری بر بازار ارز گذاشت؟

  بازار مالیبا روی کار آمدن دولت یازدهم و امید بر بهبود شرایط اقتصادی انتظاراتی در میان آحاد جامعه شکل گرفت تا وضعیت را به سمت بهبود پیش ببرد. اتفاقات رخ داده در حوزه برجام یکی از این موارد بود تا دستاوردهای مثبت روحانی که بر پایه کاهش تورم و ثبات نرخ ارز بنا شده بود به خاطر برجام شکل بگیرد.

 • سوال بزرگ بازیگران بازار ارز

  سوال بزرگ بازیگران بازار ارز

  اقتصاد کلانفعالان بازار معتقدند رفت و برگشت‌های متوالی قیمت دلار و سکه حاکی از آن است که پیش‌بینی آینده بازار برای معامله‌گران مبهم است و دیدگاه‌ها و انتظارات بازیگران بازار ارز در تناقض با یکدیگر قرار دارند.

 • به یاد روزهایی که همه یکدل بودیم

  به یاد روزهایی که همه یکدل بودیم

  صنعتروز حمل و نقل را به همه دست‌اندرکاران آن در همه سطوح جاده‌ای، ریلی، دریایی هوایی، رانندگان، مالکان وسایط نقلیه و دیگر کارکنان و مدیران وزارت راه و شهرسازی تبریک می‌گویم. همه ساله در چنین روزی از ایثارگری‌ها و تلاش‌های شبانه‌روزی و بی وقفه همه عوامل اجرائی حمل ونقل در زمان سخت دفاع مقدس به نیکی یاد می‌شود و نام‌شان را ارج می‌نهند.

 • محکم بمان آقای وزیر

  محکم بمان آقای وزیر

  اقتصاد سیاسیوزارت نفت ایران  دو سه سالی است که در صف مقدم حمله به نظام جمهوری اسلامی ایران قرار دارد و مهمترین هدف آمریکایی‌ها در این بخش از تحریمها، به صفر رساندن صادرات نفت خام ایران بوده است.

 • چسبندگی هزینه‌های دولت

  چسبندگی هزینه‌های دولت

  اقتصاد کلانپس از تشدید تحریم‌های نفتی در یک سال اخیر، حذف نفت از بودجه و تحقق آرمان اقتصاد بدون نفت در صدر اولویت‌های کشور قرار گرفت. در این راستا مطالب و مباحث مختلفی در محافل علمی، رسانه‌ای و سیاست‌گذاری مطرح شد. یکی از این موضوعات ضرورت صرفه‌جویی در هزینه‌های دولت و کاهش هزینه‌ها متناسب با کاهش درآمدهای نفتی است، اما به نظر میرسد تحقق این امر چندان آسان و ممکن نیست.

 • پیش‌بینی خروج تقاضای احتیاطی از بازار ارز

  پیش‌بینی خروج تقاضای احتیاطی از بازار ارز

  اقتصاد کلاندر آخرین روز معاملاتی هفته گذشته قیمت دلار با افزایش ۲۰۰ تومانی نسبت به روز قبل مرز ۱۳ هزار تومان را به راحتی پشت سر گذشت و با رسیدن به قیمت ۱۳ هزار و ۱۲۰ تداوم انتظارات افزایشی در میان معامله‌گران را به دنبال داشته است. همانطور که پیشتر گفته شد افزایش انتطارات تورمی مربوط به اصلاح قیمت بنزین، کاهش سطح عرضه، افزایش ورود تقاضای احتیاطی به بازار به دلیل افزایش نااطمینانی در بازار و به طور کلی بالا بودن تقاضای سنتی ارز در آذر ماه، رشد نرخ حواله درهم پس از اتمام چند روز تعطیلی در امارات و ناآرامی‌های عراق در رشد قیمت دلار در هفته گذشته مؤثر بوده است.

 • آسیایی‌های پولدار دیوانه

  آسیایی‌های پولدار دیوانه

  اقتصاد سیاسینابرابری همیشه یکی از مسایل عمده در همه جوامع از جمله در ایران بوده و حساسیت مردم به نشانه‌های نابرابری بسیار زیاد بوده است. حتی در ایران قدیم نیز فردی مانند مزدک نابرابری را ریشه نفرت، گناه و فروریزی بنیان های جامعه می داند. این موضوع را  می‌توانیم در کوچه و خیابان‌های خودمان جستجو کنیم.

 • نگاهی به دلایل افزایش نرخ ارز در بازار

  نگاهی به دلایل افزایش نرخ ارز در بازار

  اقتصاد کلانقیمت دلار و سکه در هفته گذشته به ترتیب افزایشی در حدود ۵.۲  و ۵ درصد را به ثبت رساندند و در روز پنجشنبه دلار از مرز ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان و سکه از مرز  ۴ میلیون و ۳۵۰ هزار تومان عبور کردند. با توجه به روند کم نوسان قیمت جهانی طلا در هفته گذشته افزایش قیمت سکه بیشتر به دلیل رشد قیمت دلار بوده است.

 • چرا قیمت دلار بالا رفت؟

  چرا قیمت دلار بالا رفت؟

  اقتصاد کلانافزایش قیمت دلار در این هفته رشد بهای سکه را نیز به دنبال داشته است. اینگونه استدلال می شود که با افزایش تقاضا به دلیل افزایش تقاضای شرکت‌های تجاری برای تسویه حساب‌های دلاری و وصل شدن تدریجی اینترنت در این هفته میزان تقاضا در بازار افزایش یافته است و هم زمان میزان عرضه متناسب با آن وجود نداشته است که این مسئله افزایش قیمت دلار را سبب شده است.

 • خداحافظی با شغل‌های تکراری؛ سلام به کارآفرینی

  خداحافظی با شغل‌های تکراری؛ سلام به کارآفرینی

  بازار کارعلم(Knowledge) دانستن در برابر نداستن است (به همه دانستی‌ها صرف نظر از نوع آن علم می‌گویند.) مطابق این تعریف علم با تولد بشر متولد شد و همه رشته‌ها علم هستند؛ اما نکته قابل توجه این است که بسیاری کارآفرینی را به‌عنوان علم تلقی نمی‌کنند و به صرف داشتن ویژگی‌های کارآفرینی برای کارآفرین شدن بسنده می‌کنند.

 • بیت‌کوین به مدار رشد باز می‌گردد؟

  بیت‌کوین به مدار رشد باز می‌گردد؟

  اقتصاد کلاندلار در هفته گذشته (از ۹ آبان تا ۱۶ آبان) رشد بازدهی ۱.۵ درصد را ثبت کرده است که این میزان رشد (بالای ۱ درصد) بعد از دو هفته اتفاق افتاده است. به اعتقاد تحلیلگران جو ناشی از اجرایی شدن گام چهارم ایران برای کاهش تعهدات برجامی، افزایش تقاضای تجاری در پاییز و نزدیک شدن به تسویه حساب دلاری شرکت‌ها از مهمترین دلایل افزایش قیمت دلار در هفته گذشته است.

 • آیا نرخ جدید بنزین شاخص بورس را سبز خواهد کرد؟

  آیا نرخ جدید بنزین شاخص بورس را سبز خواهد کرد؟

  بازار مالیافزایش نرخ بنزین یک تصمیم راهبردی در همه نظام های اقتصادی به حساب می آید که شاخص های مختلف اقتصاد خرد و کلان جامعه را تحت تاثیر قرار می دهد. اما در نظام‌های اقتصادی متکی بر درآمد نفت و گاز دامنه این تاثیر عمیق و گسترده است.

 • دستان مرئی

  دستان مرئی

  بازرگانیاین روزها با چند تن از فعالین اقتصادی بخش خصوصی واقعی اعم از عمده‌فروش و خرده‌فروش یا همان کسبه کف بازار جویای وضعیت شدم، همگی از یک رضایت نسبی در فروش کالا نسبت به گذشته نه‌چندان دور می‌گفتند و به اتفاق دلیل اصلی آن را ثبات نرخ ارز می‌دانستند.

 • سد مقاومتی دلار تغییر کرد

  سد مقاومتی دلار تغییر کرد

  اقتصاد کلاندر هفته گذشته دلار در دو روز کاری ابتدایی هفته مجموعا ۱۰۰ تومان افزایش قیمت را به ثبت رسانده بود و برخی معامله‌گران انتظار حرکت قیمت به سوی سطح ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومانی را داشتند. اما کاهش ۳۵ تومانی شاخص ارزی در روز چهارشنبه و رسیدن قیمت آن به ۱۱ هزار و ۲۰۵ تومان، این تفکر را در بین بازیگران تقویت کرده است که تمایل بیشتر قیمت دلار به حرکت به سوی فاز کاهشی و عدم توانایی قیمت‌ها برای حرکت به سمت قیمت ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومانی به این معنی است که مرز مقاومتی اول بازار دیگر سطح ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومانی نیست و جهش قیمت دلار به سوی قیمت‌های بالاتر با عبور از محدوده ۱۱ هزار و ۳۰۰تومانی محقق خواهد شد.

 • مالیات؛ نگرش غربی و نگاه ایرانی

  مالیات؛ نگرش غربی و نگاه ایرانی

  اقتصاد کلانگروه‌های پرنفوذی چون پزشکان، طلافروشان و وکلا در کنار فعالان بخش زیرزمینی اقتصاد بزرگترین گروه‌هایی هستند که از پرداخت مالیات اجتناب می‌کنند.

 • اقدامی برای بهبود کسب و کار

  اقدامی برای بهبود کسب و کار

  بازار کارقوانین در اضلاع مختلف مدیریت کشور می تواند باعث رشد و نزول بخش های مختلف بشود؛ چنانچه در مباحث اقتصادی این قوانین است که می توانند باعث نابودی یک اقتصاد و یا شکوفایی آن شود.

 • کف قیمت سکه کجاست؟

  کف قیمت سکه کجاست؟

  اقتصاد کلانقیمت دلار در تمامی روزهای معاملاتی هفته گذشته تحت تأثیر عواملی مانند کاهش تقاضای اسکناس در بازار و تضعیف فعالیتهای نوسان گیران به واسطه خروج تعداد زیادی از معاملهگران از بازار، نزول قیمت حواله درهم و انتشار اخباری مبنی بر بهبود روابط ارزی امارات با ایران روند نزولی را طی کرده است.این نوشتار نگاهی به وضعیت اقتصاد ایران در داخل و خارج طی هفته اخیر دارد.

 • تله فروش و افزایش ریسک در معاملات آتی

  تله فروش و افزایش ریسک در معاملات آتی

  بازار مالیمعاملات آتی باتوجه به حساسیت قیمت محصولات کشاورزی و فصلی بودن آن، به منظور رفع نگرانی‌های خریداران و فروشندگان از آینده قیمت‌ها ایجاد شده است. امروز از این ابزار به واسطه کاهش ریسک و افزایش سطح ایمنی محصول، در پیشرفته‌ترین بورس‌های دنیا و به‌خصوص بورس کالای ایران استفاده می‌شود. اما اینکه آیا این روش در ایران با همان سازوکار و جزییات حساس استفاده می‌شود، جای بحث دارد.

 • معامله‌گران از بازار ارز خارج شدند

  معامله‌گران از بازار ارز خارج شدند

  اقتصاد کلاندر ماه‌های اخیر به واسطه کم شدن دامنه نوسانات نرخ ارز تعداد زیادی از معامله‌گران از بازار خارج شده‌اند و همین موضوع افت بیشتر تغییرات قیمتی دلار را سبب شده است.این تحلیل نگاهی به تحولات داخلی و بین المللی اقتصاد ایران دارد.