جمعه 30 شهریور 1397
چهارشنبه 23 اسفند 1396 - 18:15:59 چاپ

خاطره‌ هاوکینگ از سفر به ایران و گرفتار شدن در زلزله

چه شد که هاوکینگ جایزه نوبل نگرفت | «من از مرگ نمی‌ترسم، اما عجله‌ای هم برای مرگ ندارم»

جامعه > آموزش - ستاره خاص دنیای علم که بینش جدید کیهان‌شناسی را تشکیل داده؛ امروز درگذشت.

نیو صدر- «من از مرگ نمی‌ترسم، اما عجله‌ای هم برای مرگ ندارم. هنوز کارهای زیادی برای انجام دادن دارم.» این جمله‌ی استفان هاوکینگ کیهان‌شناس، فیزیکدان، نویسنده و یکی از مشهورترین دانشمندان دنیا درباره دیدگاهش نسبت به مرگش است؛ او امروز ۱۴ مارس ۲۰۱۸ مجبور شد کارهای خود را در شناخت هستی نیمه تمام بگذارد.

خانواده هاوکینگ امروز صبح در بیانیه‌ای اعلام کردند که او امروز در خانه‌اش در کمبریج جان خود را از دست داده. فرزندان او لوسی، روبرت و تیم در بیانیه‌ خود گفتند: «ما عمیقا ناراحتیم که پدر دوست داشتنی ما امروز جان خود را از دست داد. او دانشمندی عالی و انسانی خارق‌العاده بود که کارها و میراث او برای سال‌ها باقی می‌ماند. شجاعت و مقامت او در کنار طنزش برای مردم دنیا الهام آفرین بود.

او یک بار گفته بود: اگر عالم خانه‌ی کسانی که دوست داشتید نبود، چیز زیادی از آن باقی نمی‌ماند. تا ابد دلمان برایش تنگ می‌شود.» او همچنین اعتقادی به دنیای پس از مرگ نداشت.

از تولد تا دانشگاه

۳۰۰ سال بعد از مرگ گالیله فیزیکدان ایتالیایی در ۸ ژانویه سال ۱۹۴۲ هاوکینگ در شهر آکسفورد انگلیس به دنیا آمد، پدر و مادرش از طبقه متوسط، فرانک پدر خانواده پزشک متخصص در بیماری‌های مناطق گرمسیری بود و به همین جهت نیمی از سال را به سفرهای پژوهشی در مناطق آفریقایی می‌گذراند.

۱۷ سال بعد هاوکینگ موفق نشد تا برای تحصیل رشته‌ ریاضی در دانشگاه آکسفورد قبول شود و به همین دلیل مجبور شود تا در این دانشگاه به تحصیل فیزیک و شیمی بپردازد.

هاوکینگ بعدتر در کتاب تاریخچه من در رابطه با دوران تحصیلاتش نوشت: «یکبار حساب کردم که در طول سه سالی که آنجا بودم حدود هزار ساعت کار کردم، من به این عدم کار کردن افتخار نمی‌کنم. یک نتیجه از بیماری من تغییر یافتن همه‌ی این اوضاع بود.»

سفر به ایران

هاوکینگ در ۱۷ سالگی بعد از قبول شدن در دانشگاه آکسفورد فرصت سفر به یک کشور خاص با کمک هزینه دانشگاه را داشت و او برای این سفر ایران را انتخاب کرد.

او در رابطه با این سفر در اتوبیوگرافیش نوشت: «در تعطیلات طولانی پس از امتحان پایانی کالج در سال ۱۹۶۲ ترتیب یک سفر کوتاه را دادم و به ایران سفر کردم. همراهم دانشجویی بود به نام جان الدر که قبلا آنجا رفته بود و زبان فارسی را می‌دانست.

با قطار به استانبول رفتیم و بعدش به شرق ترکیه نزدیک کوه آرارات. پس از قطار وارد محدوده ی شوروی می شد، پس مجبور شدیم سوار اتوبوسی پر از مرغ و گوسفند شویم و به تبریز و سپس به تهران برویم. در تهران، جان و من از هم جدا شدیم و من با دانشجوی دیگری به سمت جنوب، به اصفهان، شیراز و تخت جمشید رفتم، که پایتخت پادشاهان ایران باستان بود و اسکندر آن را ویران کرد. سپس با گذر از کویر مرکزی به مشهد رسیدیم.

در راه بازگشت به خانه، من و همسفرم گرفتار زمین لرزه ی بوئین زهرا به بزرگی ۷٫۱ شدیم که بیش از دوازده هزار نفر را کشت. من باید در نزدیکی مرکز زمین لرزه بوده باشم، ولی چون بیمار بودم و اتوبوس در جاده های پر دست انداز ایران بالا و پایین می پرید متوجه آن نشدم. چون زبان فارسی بلد نبودیم، در چند روز بعد هم که تبریز به دلیل اسهال شدید و استخوان شکسته ی سینه ام به خاطر کوبیده شدن به صندلی جلویی اتوبوس ماندگار شدیم، چیزی نفهمیدم. تازه هنگامی که به استانبول رسیدیم پی بردم که چه پیش آمده.

کارت پستالی برای والدینیم فرستادم، که با نگرانی به مدت ۱۰ روز چشم انتظار خبری از من بودند. آخرین چیزی که از من شنیده بودند خبر ترک تهران به سمت منطقه ی مصیبت زده در روز وقوع زمین لرزه بود.

دوره‌ی دکترا و بیماری

بعد از اتمام دوره‌ی کارشناسی هاوکینگ برای تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا به دانشگاه کمبریج رفت اما در این بین اتفاقی برای او افتاد که کل زندگی او را تغییر داد، اتفاقی که بیشتر افراد هاوکینگ را به علت آن می‌شناسند. زمانی که هاوکینگ بیست و یک ساله بود آزمایش‌هایی که روی او انجام گرفت که علائم بیماری بسیار نادر و درمان‌ناپذیری به نام «اسکلروز جانبی آمیوتروفیک» را نشان داد.

هاوکینگ در رابطه با آن سال‌ها گفته بود: وقتی ۲۱ ساله بودم انتظاراتم به صفر رسید و این برای من یک امتیاز بود.

بیماری هاوکینگ باعث شد در سال‌های اول او درگیر افسردگی شود، پزشکان حدس می‌زدند که او بیشتر از ۲ سال زندگی نمی‌کند ولی به دلیل افسردگی به او توصیه کردند تا به تحصیل ادامه دهد. سرانجام در سال ۱۹۶۶ میلادی او دکترای خود را در رشته ریاضی و فیزیک نظری در حوزه‌ی نجوم و نسبیت عام گرفت.   

یافته‌ جدید هاوکینگ و نوبلی که به او نرسید

از مهم‌ترین دستاوردهای پیدا کردن به رابطهٔ سیاه‌چاله‌ها و قانون‌های ترمودینامیک است، او در واقع نشان داد که سیاه‌چاله‌ها بعد باید امواجی از خود تابش کنند، که امروزه این پدیده به تابش هاوکینگ خوانده می‌شود. او همچنین در مقاله‌ی که در سال ۱۹۷۰ نوشت اثبات کرد که اگر نظریه اینشتین درست باشت جهان باید از انفجار بزرگ یا همان بیگ بنگ به وجود بیاید.

اما با این وجود که کشفیات هاوکینگ اهمیت بسیار زیادی در دنیای فیزیک داشتند اما به او هیچوقت جایزه نوبل نرسید چون هنوز تابش هاوکینگ مشاهده نشده است. این دقیقا همان دلیلی است که آلبرت اینشتین هم به علت نظریه نسبیت خود جایزه نوبل نگرفت.

البته او جوایز علمی زیاد دیگری دریافت کرده است، در سال ۱۹۷۴ او به آکادمی سلطنتی علوم انگلستان ملحق شد و یک سال بعد پاپ پل ششم به او و راجر پنرز مدال طلای "علوم پیوس ششم" را اعطا کرد. او همچنین از انجمن سلطنتی، مدال‌های آلبرت اینشتین و هاگز را نیز دریافت کرد. هاوکینگ در جهان آکادمیک تا اندازه‌ای درخشید که توانست در سال ۱۹۷۹ کرسی استادی "لوکاسی" ریاضیات را در دانشگاه کمبریج انگلستان کسب کند، جایگاهی که او برای ۳۰ سال بعد آن را حفظ کرد. تاریخچه این سمت معتبر به سال ۱۶۶۳ برمی‌گردد و فرد دیگری که این مقام را داشت اسحاق نیوتن بود

در سال ۱۹۸۰ هاوکینگ رتبه "فرمانده امپراتوری بریتانیا" را دریافت کرد که در انگلستان این مقام تنها قدمی با "شوالیه" شدن فاصله دارد. البته به هاوکینگ پیشنهاد شد تا لقب سیر را بگیرد اما او این پیشنهاد را قبول نکرد.

نقل قول‌های معروف هاوکینگ

*هدف من ساده است، درک کامل جهان. چرا به این شکل است و اصلا چرا وجود دارد.


*افرادی که هوش خود را به رخ می‌کشند بازنده هستند.

*ما فقط نژاد پیشرفته‌ی میمان‌ها در سیاره جزئی یک ستاره متفاوت هستیم. اما ما می‌توانیم جهان را بفهمیم و این ما را ویژه می‌کند.

*به یاد داشته باشید که که به بالا و ستاره‌ها نگاه کنید و نه به پایین و پاهایتان. سعی کنید آنچه را که می‌بینید معنا کنید و از اینکه چه چیزی باعث می‌شود عالم وجود داشته باشد حیرت کنید. کنجکاو باشید و هرچقدر هم که زنگی سخت باشد همیشه چیزی هست که بتوانید در آن اقدام کنید و موفق شوید.

*زندگی اگر خنده‌دار نبود فجیع بود.

 

۴۲۴۲

کلید واژه‌ها : فیزیک - نجوم - مقالات علمی -
30 دیدگاه
 • بی نام
  چهارشنبه 23 اسفند 1396 - 19:14:11
  پاسخ
  24 13

  گویا در همین سفر بوده که هاوکینگ شیعه شده و لژ فراماسونری به همین دلیل دستور مسموم کردنشو داد. اما پزشکان که خودشون هم فراماسونر بودن بیماری اون رو پنهان کردن

  • بهداد
   شنبه 26 اسفند 1396 - 11:30:08
   5 3

   شیعه شده؟؟؟ هاوکینگ اصلا به جهان بعد از مرگ اعتقاد نداشت

 • بی نام
  چهارشنبه 23 اسفند 1396 - 19:28:46
  پاسخ
  7 8

  سلام من ایشون رو خیلی نمیشناختم اینکه گفته میشه که نوبل فیزیک نگرفته درسته؟ چرا نوبل نگرفته؟ ممنون میشم توضیح دهید که اگر دانشمند بزرگی بوده چرا نوبل فیزیک را نگرفته و صحبتهای خاصی هم میکرد در مورد موجودات فرازمینی یا نابودی زمین یا خطرناک بودن پیشرفت علم و نابودی بشر و..ایا اینها ازش مقاله چاپ شده یا فقط حرفای ژورنالیستی بوده؟ اگر مقاله چاپ کرده میشه رفرنس بدهید که مطالعه کنیم؟ چند سوال پرسیدم امیدارم که دوستانی که مطلع هستند جواب دهند

 • بی نام
  چهارشنبه 23 اسفند 1396 - 20:01:03
  پاسخ
  2 6

  طوطی دریایی آتلانتیک شمالی، اسکل نیست.

 • شاهان
  چهارشنبه 23 اسفند 1396 - 20:12:22
  پاسخ
  30 1

  چقدر بلا سرش اومده تو ایران.

 • بی نام
  چهارشنبه 23 اسفند 1396 - 20:40:52
  پاسخ
  23 2

  و انگلستان برای سالها برای او هزینه بسیاری کرد تا او با همین وضعیتی که دارد زندگی و مطالعه کند و یافیه های علمی داشته باشد و کشفیات علمی خود را مطرح کند و این یعنی اهمیت به علم و عالم و دانش و دانشمند

 • بی نام
  چهارشنبه 23 اسفند 1396 - 20:45:47
  پاسخ
  12 5

  با اینکه پزشکی خوانده ام اما عاشق فیزیک هستم و تمام راز هستی را در این علم می بینم. البته کتابهای میچیو کاکو که برایم ساده تر است را می خوانم و از مرگ آقای هاوکینگ غمگین شدم.

 • یوسف
  چهارشنبه 23 اسفند 1396 - 23:37:11
  پاسخ
  21 2

  متاسفانه نویسنده یک بار هم متن رو نخونده و ویرایش نکرده. تعداد غلط های املایی زیاد متن، از لطف آن کم می کند.

 • رامین
  پنجشنبه 24 اسفند 1396 - 00:36:10
  پاسخ
  15 2

  عجب ترجمه ای و عجب نگارشی

 • بی نام
  پنجشنبه 24 اسفند 1396 - 01:06:37
  پاسخ
  10 26

  نظرات ایشون رو در مورد خدا، جهان پس از مرگ و خلقت جهان و دین هم منتشر می کردید... وقتی در مورد فردی صحبت می شود باید به طور کامل و درست معرفی شود. اگرچه استفن هاوکینگ دانشمند بزرگی بود اما این قسمت شخصیت و اعتقاداتش رو دوست ندارم و برام تعجب انگیزه.. افی الله شک فاطر السموات و الارض؟؟

  • حسن
   جمعه 25 اسفند 1396 - 13:05:17
   7 20

   با این دوستمون موافقم چرا اعتقاداتش را منتشر نکردید؟

 • علی
  پنجشنبه 24 اسفند 1396 - 01:10:03
  پاسخ
  10 25

  اگر چه خدا را قبول نداشت اما خداوند او را رحمت کند ولی من نه به دلیل بی خدایی او بلکه به علت آنکه احساس می کنم چیز زیادی برای گفتن نداشت به او ارادتی ندارم. از همان جملات فوق که چندان هم حکیمانه نیست معلوم است که بضاعت علمی زیادی نداشته است و اینکه چرا او را گنده می کردند، شاید یک علت آن این بود که به رغم معلولیت می توانست فکر کند.

 • بی نام
  پنجشنبه 24 اسفند 1396 - 01:11:05
  پاسخ
  11 13

  1962 اتوبوسی پر از مرغ و خروس دلیل خوبی از واقعیت گذشته ماست

  • بی نام
   جمعه 25 اسفند 1396 - 22:27:54
   0 6

   ااا نگو الان سطل طلب ها ميريزند سرت چي بوديم چي شديم خخخ

  • بی نام
   شنبه 26 اسفند 1396 - 09:35:58
   2 0

   هی عامو گفته شوروی نه ایران

 • بی نام
  پنجشنبه 24 اسفند 1396 - 02:01:22
  پاسخ
  19 1

  بنده خدا چقدر بدبیاری زیاد داشته.... در سفر به ایران هم بد آورده...

 • بی نام
  پنجشنبه 24 اسفند 1396 - 02:09:18
  پاسخ
  38 3

  اگر در ایران بدنیا آمده بود ، گدای مفلوکی میشد که روزی با فلاکت در خیابان می مرد و رهگذران بنا به رسمی خرافی ، روی جسدش پول می ریختند .

  • یعقوب
   جمعه 25 اسفند 1396 - 13:05:52
   4 29

   این آدم هرجایی هم به دنیا میومد همینقدر مهم میشد

  • بی نام
   جمعه 25 اسفند 1396 - 22:26:31
   0 4

   الان مثلا مريم ميرزاخاني گداي مفلوك شده بود

 • یاکاموز
  پنجشنبه 24 اسفند 1396 - 02:39:29
  پاسخ
  7 2

  واقعا خیلی ناراحت نشدم .امروز داشتیم در موردش صحبت می کردیم که امشب اومدم این خبر خوندم. خدماتش به علم و بشریت بی نظیره. خدا رحمتش کنه هر چند بهش اعتقادی نداشت

 • بی نام
  پنجشنبه 24 اسفند 1396 - 06:35:15
  پاسخ
  1 0

  "میمان " رو خدایی خیلی خوب اومدی.میمون رو با ادب بگی می شه میمان.

 • بی نام
  جمعه 25 اسفند 1396 - 12:54:14
  پاسخ
  12 1

  چون بیمار بودم و اتوبوس در جاده های پر دست انداز ایران بالا و پایین می پرید متوجه آن نشدم.

  • بی نام
   جمعه 25 اسفند 1396 - 15:30:02
   0 0

   احتمالا ترجمه اشتباهه

 • علیرضا
  جمعه 25 اسفند 1396 - 13:03:16
  پاسخ
  7 4

  حیف شد واقعا، دنیا به این آدما نیاز داشت

 • محمدحسین
  جمعه 25 اسفند 1396 - 13:03:52
  پاسخ
  9 1

  واقعا عجیب بود که چطور با اون بیماریش این همه سال زنده موند

 • عرفان
  جمعه 25 اسفند 1396 - 13:06:48
  پاسخ
  12 1

  جالب که چرا ایران برای سفر انتخاب کرده؟

 • پارسا
  جمعه 25 اسفند 1396 - 13:08:01
  پاسخ
  10 3

  جالب یه آدم فقط با ذهنش کل دنیارو بهم ریخت

 • مهدی
  جمعه 25 اسفند 1396 - 13:08:22
  پاسخ
  7 3

  کاش بیشتر زنده می موندن

 • بی نام
  جمعه 25 اسفند 1396 - 15:41:42
  پاسخ
  3 1

  اسم پسرش ایرج هاوکینگ هست و بزودی کارهای دکتر رو مثل دکتر حسابی توضیح میده و خاطراتی را بیان خواهد کرد

 • بی نام
  شنبه 26 اسفند 1396 - 10:02:34
  پاسخ
  4 0

  قدر زر زرگر شناسد قدر گوهر گوهری. واقعا باید به جامعه علمی انگلیس تبریک گفت که اینچنین از این دانشمند حمایت و پشتیبانی کرد. راستش تازگی سریال بوعلی سینا را می دیدم و افسوس می خوردم که از هزار سال پیش تا کنون همیشه دانشمندان ما یا در حال فرار از دست حکومتها بودند یا به نوعی جایگاه قابل تکریم به معنای واقعی در میان دولتمردان نداشته اند تا در کشور خودشان به راحتی به مسائل علمی و تحقیقی خود مشغول باشند. در واقع ما جامعه ای دانشمند پرور دانشمند دوست و دانشمند گریز هستیم . یعنی زبان و عملمان یکی نیست وگرنه در شرایط کنونی همین بزرگان علم و دانش باید به داد این کشور می رسیدند.

ارسال دیدگاه

قوانین ارسال نظر
 • خبرآنلاین نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند
 • لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید
 • اگرچه تلاش می‌شود نظرات ظرف 2ساعت تعیین تکلیف شوند اما نظراتی که پس از ساعت 19 نوشته شود حداکثر تا 9 صبح روز بعد منتشر می‌شوند
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.

0/700

وبگردی