بیش از ۱۷۰۰ کارگر لرستانی در مشاغل سخت و زیان آور بازنشست شدند

مدیر کل تعاون کار ورفاه اجتماعی اجماعی لرستان از بازنشستگی بیش از موعد یک هزار و ۷۴۷ نفر از کارگران شاغل در مشاغل سخت و زیان استان در سال ۱۴۰۲ خبر داد.

به گزارش خبرآنلاین لرستان ،سید فرهاد ناصری نیا در جمع خبرنگاران با بیان اینکه دو کمیته بدوی و تجدید نظر به درخواست ها و پرونده های کارگران شاغل در کارهای سخت و زیان آور رسیدگی می کنند ، اظهار کرد : در سال ۱۴۰۲ به ۲ هزار و ۱۴۴ درخواست در کمیته بدوی و ۳۵۳ درخواست در کمیته تجدید نظر در قالب ۷۸ جلسه رسیدگی شد.

مدیر کل تعاون کار ورفاه اجتماعی لرستان به اقدامات کمیته بررسی مشاغل سخت و زیان آور استان در سال گذشته اشاره کرد و افزود : پس از رسیدگی درخواست های مذکور در این دو کمیته در سال ۱۴۰۲ تعداد یک هزار و ۵۹۰ درخواست در کمیته بدوی و ۱۵۷ درخواست در کمیته تجدید نظر مورد تایید قرار گرفته و برای مراحل بعد به سازمان تامین اجتماعی استان ارسال شدند .

وی در ادامه با بیان اینکه کارفرمایان موظف به ایمن سازی محیط کار و رعایت آئین نامه های مرتبط می باشند ، تصریح کرد : طبق قانون بازنشستگی پیش از موعد مشاغل سخت و زیان آور، کارگران بیمه شده اینگونه مشاغل که بر اثر عوامل فیزیکی، شیمیایی، مکانیکی و بیولوژیکی محیط کار غیراستاندارد، تنشی بالاتر از ظرفیت طبیعی به آنها وارد شود، می توانند تقاضای بازنشستگی بدهند.

ناصری نیا ادامه داد : همه کارگران مشغول در مشاغل سخت و زیان آور با ۲۰ سال سابقه کار متوالی و یا ۲۵ سال سابقه کار متناوب می توانند درخواست بازنشستگی داشته باشند تا تقاضای آنها در کمیته های تخصصی بدوی و تجدید نظر مرتبط با مشاغل سخت و زیان آور مورد بررسی قرار گیرد.

مدیر کل تعاون کار ورفاه اجتماعی لرستان با بیان اینکه کمیته‌های استانی از نمایندگان اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی، دانشگاه علوم پزشکی، سازمان تامین اجتماعی، تشکل کارگران و کارفرمایان استان تشکیل شده است، گفت: کارگران می توانند درخواست خود را با مراجعه به سامانه سخت و زیان آور به نشانی اینترنتی SAKHT.MCLS.GOV.IR ثبت کنند.

۴۶

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1896386

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =