فعالیت بیش از ۲۰۰ معدن در کردستان نوید بخش رونق اقتصادی 

معاون امور معادن ادره کل صنعت، معدن و تجارت کردستان گفت: در حال حاضر بیش از ۲۰۰ معدن فعال در کردستان وجود دارد و این امر نوید بخش رونق اقتصادی در استان است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین از سنندج، مهدی سیفی باغی‌خانی اظهار داشت: معادن نقش مهم و اساسی در اشتغالزایی دارند و با توجه به فعال بودن معدن های کردستان در حال حاضر ۴ هزار و ۴۰۰ نفر به صورت مستقیم در استان مشغول به کار هستند.

وی به میزان اکتشافات معادن در سطح استان اشاره کرد و افزود: در بحث اکتشاف معادن ۲ بخش خصوصی و دولتی امور اکتشافات را در سطح استان انجام می‌دهند.

معاون امور معادن ادره کل صنعت، معدن و تجارت کردستان بیان کرد: در بخش دولتی با توجه به انعقاد تفاهم نامه سه جانبه بین وزارت صمت، سازمان زمین شناسی و اکشتافات معدنی کشور و شرکت توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران در سطح وسیع به سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور واگذار شده است.

سیفی باغی خانی یادآور شد: این اقدام با هدف شناسایی عناصر کمیاب که در حالت عادی به آن توجه نشده است در حال انجام به صورت سطحی و عمقی است.

وی ادامه داد: پس از شناسایی محدوده های مستعد و امید بخش سرمایه گذاری از طریق ایمیدرو انجام می‌شود و سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور از توان نیروهای متخصص استانی نیز استفاده می‌کند.

معاون امور معادن ادره کل صنعت، معدن و تجارت کردستان به رسالت بخش خصوصی اشاره کرد و اظهار داشت: در بخش خصوصی نیز اشخاص حقیقی و حقوقی عملیات اکتشاف را انجام می‌دهند.

سیفی باغی خانی با اشاره به اینکه نیروهای متخصص نیز در زمینه اکتشافات معدنی در سطح استان داریم، افزود: همچنین در این بخش از توان فارغ التحصیلان زمین شناسی استفاده می‌شود و عمده فعالیت‌ها توسط نیروهای متخصص داخل استان در حال انجام است و در هرجا که نیاز باشد از توان نیروهای متخصص کشوری نیزه بهره می‌بریم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به اکتشافات معادن در استان اشاره کرد و گفت: خوشبختانه استان کردستان از لحاظ کیفی و ذخایر معدنی وضعیت بسیار خوبی دارد و ظرفیت های استان به سرعت در حال افزایش هستند.

معاون امور معادن ادره کل صنعت، معدن و تجارت کردستان همچنین به سرمایه گذاری در حوزه معدن اشاره کرد و یادآور شد: با توجه به ظرفیت های استان در حوزه معدن خوشبختانه سرمایه گذاران نگاه خوب و مثبتی به حوزه معادن دارند و با تاکید مقام معظم رهبری بر حوزه معادن و جایگزینی آن به جای نفت اهمیت معادن روز به روز در حال بیشتر شدن است و استقبال سرمایه گذاران بیشتر است.

سیفی باغی خانی ادامه داد: بیشترین معادن سطح استان در شهرهای قروه، بیجار،سقز و دیواندره متمرکز شده اند.

وی در بخش پایانی سخنان خود افزود: با توجه به اهمیت معادن در اقتصاد کشور و اشتغالزایی بسیار خوبی که به همراه دارد انتظار می‌رود با ادامه روند توسعه معادن در مناطق محروم کشور و رشد اکتشافات، در آینده‌ای نه‌چندان دور معادن به‌عنوان پایه‌های اصلی رشد اقتصادی کشور و استان کردستان مورد استفاده قرار بگیرد.

۴۶

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1921873

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 7 =