۰ نفر
۲۰ آبان ۱۳۸۹ - ۱۳:۱۹

مهندسی ژنتیک گیاهی از خانواده کلم‌ها خلق کرده است که از روغن درون دانه آن می‌توان به عنوان یک منبع تجدیدپذیر برای مواد شیمیایی اولیه ساخت پلاستیک استفاده کرد. اسید چرب امگا7 کلید این ابداع تازه است

بهنوش خرم‌روز: پلاستیک یکی از پرمصرف‌ترین مواد در زندگی روزمره ما است. به دور و برتان نگاه کنید. چه قدر از وسایلی که اطرافتان قرار گرفته، از پلاستیک ساخته شده است؟ مشکل این‌جاست که پلاستیک از نفت گرفته می‌شود و به طبیعت هم باز نمی‌گردد و سالیان سال به صورت زباله روی زمین باقی می‌ماند. اما اگر بتوانیم پلاستیک را از گیاهان بسازیم، این مشکل برطرف می‌شود؟

به گزارش پاپ‌ساینس، محققین در اقدامی جدید،‌ گیاهی از خانواده کلم را با مهندسی ژنتیک تولید کرده‌اند که مدعی‌اند از آن در ساخت پلاستیک‌های سبز می‌توان استفاده کرد. دانه این گیاه حاوی نوعی اسید چرب است که می‌تواند به عنوان چارچوب شیمیایی برای ساخت پلاستیک‌های معمولی و رایج به کار رود.

پلاستیک‌های امروزی اغلب از مواد نفتی یا زغال‌سنگ به دست می‌آیند، ‌اما تولید پلاستیک‌های زیستی بر پایه مواد گیاهی رو به رشد است. برای مثال بسیاری از مخازن امروزه با استفاده از پلی‌لاکتیک اسید ساخته می‌شوند، نوعی پلی‌استر که از ذرت یا نیشکر گرفته می‌شود. اما تولید مواد اولیه پلاستیک به طور خاص درون گیاه روش بسیار بهتری است، دست کم از منابع غذایی انسان‌ها کم نمی‌شود.

زیست‌شناسان گیاهی می‌خواهند گیاهی تولید کنند که به طور غیرمعمول،‌ مملو از اسید چرب امگا7 باشد،‌ یعنی همان ماده‌ای که برای ساخت پلاستیک لازم است. بدین ترتیب آن‌ها شروع به انجام آزمایشات خود بر روی گیاهانی کردند که این نوع اسید را درون دانه‌های خود تولید می‌کنند،‌ مثل استبرق و نوعی تاک که به پنجه‌ گربه‌ای شهرت دارد. سپس به سراغ معمول‌ترین گیاه آزمایشگاهی، اربیدوپسیس رفتند و ژن‌های مربوطه را به ژنوم این گیاه وارد کردند.

به گفته این محققین از روغن دانه این گیاه می‌توان به عنوان یک منبع تجدیدپذیر برای مواد شیمیایی اولیه ساخت پلاستیک استفاده کرد. البته هنوز آزمایش‌های بیشتری لازم است.                                                                             

 

  

کد خبر 107551

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 12 =