اشخاص مختلف می گویند برای آلودگی هوا کارهایی شده، ولی هیچکدام باعث نمی شود قربانیان این مشکل، هر روز بیشتر نشود. در جدول زیر برخی از این اظهارات را می خوانید

مسئولان، وکلا، چهره های سیاسی و غیر سیاسی می گویند از آلودهه کنندگان هوا شکایت کنید، ولی کسی نیست بگوید نتیجه شکایت سال گذشته مردم از دولت که به دادستانی رفته بود، چه شد؟

اکنون، بار دیگر مردم تشویق شده اند تا اگر ریه و قلب شان تیر کشید یا شخصی از بستگانشان به خاطر آلودگی هوا راهی گورستان شد، به محکمه برود و عارض شود، ولی باز هم معلوم است نهایت این شکایاتها، به جایی نمی رسد، چون به گفته مسئولان وزارت بهداشت، معلوم نیست تاثیر آلودگی هوا بر سلامت و بیماری شهروندان چقدر و چگونه است. در جدول زیر، اظهارات اشخاص را درباره قربانیان آلودگی هوا می خوانید

نام

سمت/عنوان

اظهارات

حسن بیادی

نایب رییس شورای شهر تهران

به نظر من در حال حاضر کسی پاسخگو مشکلات نیست و باید دادستان به عنوان مدعی العموم پیگیر این قضیه باشد و از دستگاه های ذیربط دلایل شکست برنامه 10 ساله کاهش آلودگی هوا را پیگیری کند .و پیگیر قضایی مسئله باشد. دلیل شکست این برنامه عدم هماهنگی ارگان ها و دستگاه ها با یکدیگر است. 15 نهاد و ارگان در بحث آلودگی هوا دخیل هستند و عدم هماهنگی این سازمان ها باعث شکست این برنامه شده است.

بهمن کشاورز

رئیس کانون سراسری وکلای دادگستری

تولید بی رویه خودرو خارج از استاندارد، عدم کنترل استاندارهای لازم برای تولید خودروها، عدم جلوگیری پلیس از شماره گذاری خودروهای ناسالم، عدم برخورد با واحدها و صنایع آلاینده و... می تواند از مواردی باشد که تهرانیها می توانند با بروز تشدید آلودگی هوا علیه مسئولان اقامه دعوی کنند. اگر مردم در مورد آلودگی هوای تهران شکایت کنند قطعا دستگاه قضائی موظف به پیگیری است.

دکتر فتح الله امی

مجری طرح جامع کاهش آلودگی هوای تهران

آلاینده PM10 به تنهایی سال گذشته موجب مرگ 6 هزار و 200 نفر شده که با احتساب 343 میلیون تومان ارزش آماری حیات، خسارت اقتصادی این تعداد مرگ و میر 2 هزار و 127میلیارد تومان و این خسارت با استفاده از ارزش دیه 217 میلیارد تومان بوده است.به خاطر استنشاق هوای تهران 9900 نفر در سال 84 به دلیل دو آلاینده NOx و PM10 فوت کردند که بدین ترتیب این دو آلاینده هوا روزانه باعث مرگ 27 نفر بوده است.

حشمت‌الله بسطامی

مدیر روابط عمومی شرکت کنترل کیفیت هوا

مهمترین تاثیر آلاینده های آزبست که در هوای تهران است، ایجاد سرطان است و صنایع خودروساز می‌بایست برای حذف این آلاینده از محصولات تولیدی خود در کوتاه‌ترین زمان اقدام کنند و در غیر این صورت مسئولیت مستقیم جان مردم متوجه این گروه است.

دکتر محمد حسن عابدی

رئیس وقت سازمان پزشکی قانونی

در هر زمان آمادگی داریم به شکایات بازماندگان کسانی که بر اثر آلودگی هوا فوت کرده اند رسیدگی کنیم و مردم نیز اطمینان داشته باشند که اگر مرگ ناشی از آلودگی هوا اثبات شود، اعلام خواهیم کرد.

دکتر محمدرضا وکیلیان

مدیر وقت دفتر پیشگیری از وقوع جرم دادستانی کل کشور

بازماندگان کسانی که بر اثر آلودگی هوا فوت کرده اند و این امر از سوی پزشکی قانون تایید شود می توانند مطالبه خسارت و دیه کنند. موارد مطرح شده درباره شکایت بازماندگان قربانیان آلودگی هوا به مراجع قضائی مربوطه ارسال شده تا مورد بررسی قرار گیرد.

 

انوشیروان محسنی بندپی

عضو کمیسیون بهداشت مجلس

آمار مرگ و میر ناشی از آلودگی هوا نیاز به بررسی چند ساله دارد؛ نشانه‌هایی در میان است که می شود نسبت به آنها حساسیت بیشتری داشت. میانگین سن ابتلا به سرطان در ایران نسبت به متوسط دنیا 10 سال کمتر است با توجه به این که آلودگی هوا یکی از عوامل ابتلا به سرطان است این امر نشانه وضعیت بد آلودگی هوا در کشور است. بررسی‌ها نشان می‌دهد که همواره در فصل پاییز با افزایش مرگ و میر ناشی از ایست قلبی و فوتهای ناگهانی روبرو هستیم و ما این را از کم‌کاری وزارتخانه بهداشت و درمان می‌دانیم

امیرحسین قاضی زاده

عضو کمیسیون بهداشت

با توجه به چندوجهی بودن موضوع آلودگی هوای تهران باید گفت این موضوع چون با جان مردم سر و کار دارد هنوز هیچ راهکار عملی برای حل آن بیان نشده است. برخی از شرکت‌های خودروسازی به عمد خودروهایی تولید می‌کنند که آلودگی بیشتری ایجاد کند اما سازمان حفاظت محیط‌زیست جلو این اقدام را نمی‌گیرد و یا در اقدامی تعجب‌آور شرکت کنترل کیفیت هوای تهران را به وزارت صنایع واگذار می‌کند که به یکی از مشکلات اصلی آلودگی هوای تهران بدل شده است

شیدا ملک افضلی

رییس وقت اداره بهداشت هوای وزارت بهداشت

آمار و ارقامی که تاکنون درباره مرگ‌و‌میر ناشی از آلودگی هوا اعلام شده، مستند علمی ندارد. این کار نیازمند یک بررسی اپیدمیولوژیک طولانی‌مدت و علمی است و مانند مرگ ناشی از مسمومیت با گاز CO نمی‌توان به ‌صورت فوری آمار قابل ‌قبولی در این‌باره اعلام کرد. براساس ماده 62 قانون برنامه توسعه چهارم، وزارت بهداشت موظف شده است این آمار را در هشت شهر بزرگ کشور محاسبه و اعلام کند. این کار از دو سال پیش در وزارت بهداشت شروع شده و تا آخر امسال نهایی می‌شود.

دکتر اصیلیان

معاون وقت امور انسانی سازمان محیط زیست کشور

وزارت بهداشت مطالعاتی را انجام داده که نتیجه آن بر اساس و منطبق بر استانداردهای جهانی است و در این تحقیق تعداد مرگ و میر و علت آن که چه اندازه با آلودگی هوای تهران ارتباط دارد، مشخص شده است ولی این مطالعه جنبه محرمانه دارد و مطالعات تحقیقاتی در دانشگاه ها انجام نشده که به عنوان یک سند در کشور به آن دسترسی داشته باشیم.

علیرضا مرندی

عضو کمیسیون مجلس

: سال‌هاست وقتی آلودگی هوا به اوج می‌رسد مسئولین می‌گویند باید کاری کرد اما بعد از گذر از وضعیت بحرانی همه چیز فراموش می‌شود؛ به نظر می‌رسد باید دولت و وزارت بهداشت طرح و برنامه‌ای محکم و دقیق برای رفع آلودگی هوا تدوین و اجرا کند. هیچ آماری که بتوان برای کارهای علمی و تخصصی استفاده کرد از سوی وزارت بهداشت ارائه نشده  و ما این را سهل انگاری وزارت بهداشت عنوان می‌کنیم.

 /133

کد خبر 113712

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 9 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • مریم IR ۱۷:۴۷ - ۱۳۸۹/۰۹/۱۴
    0 0
    آخه این چه وضعیه چرا چرا مسئولا رسیدگی نمیکنن واقعا تاسف باره پس اون بالا دارن چی کار میکنن مردم دارن تلف میشن از خدا نمی ترسید که دارید راس راس را میرید و حق مردمو ادا نمی کنید...