با وجودی که پلیس می گوید وظیفه ای برای حفاظت از جان شخصیتهای داخلی ندارد، وزارت کشور اعلام آمادگی کرده برای حفاظت از جان افراد، پیش قدم شود.

امید سلیمی بنی: پس از ترور دانشمندان هسته ای ایران، کسی مسئولیت حفاظت از جان شخصیتهای علمی را بر عهده نگرفته بود، تا اینکه وزیر کشور، در همایش معاونت فرهنگی و اجتماعی این وزارتخانه و همچنین در حاشیه سفر به شهرستان شهریار، خبر از آمادگی وزارت کشور برای حفاظت از جان شخصیتهای علمی داد. به گفته مصطفی نجار، جلسه ویژه ای بعد از حوادث تروریستی در وزارت کشور برگزار شده و مسئولان رده بالای این وزارتخانه، تمهیدات ویژه ای را اندیشیده اند.

وزیر کشور دولت دهم درباره این جلسه می گوید: "برنامه ریزی های جدیدی برای حفاظت از جان دانشمندان و متخصصان طراحی کرده ایم."

این اظهارات در حالی شکل می گیرد که نیروهای انتظامی، از عدم مسئولیت خود در حفاظت از افراد و به تبع، دانشمندان ایرانی سخن می گویند. در همین رابطه، اسماعیل احمدی‌مقدم، فرمانده کل پلیس کشور در حاشیه برگزاری نهمین مجمع امدادگران عاشورا، گفته بوده نیروی انتظامی در حال حاضر مسئولیتی برای حفاظت از جان اشخاص داخلی ندارد. مسئولیت حفاظت از افراد بر عهده کمیسیون حفاظت وابسته به شورای امنیت کشور است و در این کمیسیون، شرایط حفاظت تعیین می شود.

به گفته احمدی مقدم، همه سازمان‌های مرتبط در این کمیسیون حضور دارند که در آنجا تقسیم کار می‌شود و هر کسی که باید مورد حفاظت قرار گیرد و اینکه با چه درجه‌ای، چه تعداد افراد و چه زمانی حفاظت را برعهده گیرد متناسب با تهدیدات بررسی می‌شود.

این مقام امنیتی با انتقاد از برخی شخصیتها که نمی خواهند مورد حفاظت قرار بگیرند گفته بود " البته متاسفانه امروز یک روحیه‌ای در برخی مسئولان و افرادی که حفاظت از آنها وجود دارد هست و آن اینکه همواره از حفاظت فرار می‌کنند یعنی آن را برای خودشان دست و پاگیر می‌دانند یا تواضع نشان می‌دهند."

حفاظت غیر لازم!

فرمانده کل پلیس ایران، در قسمت دیگری از اظهاراتش درباره حفاظت شخصیتها و افراد به وقایع ابتدای پیروزی انقلاب و ترورهای گروهکهای مخالف اشاره کرده بود و دلیل کاهش ضریب حفاظتی در شرایط فعلی را اینگونه توضیح داده بود: " طبیعتا در ابتدای انقلاب که تهدیدهای منافقین وجود داشت ضریب‌های امنیتی بالاتر بود و از ماشین‌های ضد گلوله استفاده می‌شد اما بعدا شرایط امن‌تری پیش آمد و این ضریب‌های حفاظتی کاهش داده شد."

به گفته وی، با این حال، برخی از شخصیتهای غیر مهم، همچنان اصرار دارند مورد حفاظت قرار گیرند. اسماعیل احمدی مقدم در این باره توضیح داده: "کسانی که از گذشته هم حفاظت داشتند و امروز هم این حفاظت ضرورتی ندارد اصرار دارند حفاظت‌شان ادامه پیدا کند."

این اظهارات در حالی شکل می گیرد که رئیس پلیس تهران نیز در روز سوء قصد به دو استاد دانشگاه شهید بهشتی با اشاره به اینکه دانشگاه باید برای حفاظت فیزیکی از استادان و کارکنان خود، وارد عمل شود، از عدم مسئولیت پلیس در تامین حفاظت آنها حرف زده بود. با این حال، به نظر می رسد مانند همه جای دنیا، اشخاصی که احساس می شود جانشان در معرض سوء قصد قرار دارد، چه مسئول باشند و چه نباشد، نیاز به حفاظت دارند، ولی در شرایط فعلی، وزارت کشور، خود را بیش از نیروی انتظامی در حفاظت کردن از اشخاص و چهره های عملی مسئول می داند. چنانچه وزیر کشور، اخیرا گفته: "ما اکنون در حال پیگیری دستگیری عوامل و عناصر ترورهای اخیر هستیم. برخی از این عناصر دستگیر شدند که در اعترافاتی که داشته اند دست عوامل دشمن صهیونیستی کاملا روشن است."

اکنون می توان امیدوار بود با دستور رئیس جمهور و ورود وزارت کشور به مبحث حفاظت از اشخاص و شخصیتها، اقدامات تروریستی در به کشتار مسئولان و مردم تکرار نشود و عوامل خونریز وابسته به سرویسهای بیگانه به سادگی امکان طراحی عملیات ترور دانشمندان و اشخاص را در داخل کشور پیدا نکنند.

/133ص

کد خبر 115182

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 7 =