عجبا که بالاخره این آقای جواد شمقدری به خبرگزاری سینمایی ایران حرف هایی زد که من با بخش هایی از آن موافقم!

ایشان با نگاهی مثبت گفته: "من امیدوارم هیات مدیره جدید تلاش خود را بر این موضوع متمرکز کند که به کمک معاونت سینمایی بیاید تا با برنامه هایی که داریم مشکلات سینما را یک به یک حل کنیم."
این کلمه "کمک" واقعا به جا بود و همه باید بپذیرند که مدیریت سینما بدون کمک اصناف سینمایی نخواهد توانست مشکلات سینما را حل کند.

"جایگاه خانه سینما نیاز به باز نگری دارد" این جمله مهمی است که معاونت سینمایی گفته و ظاهرا همه درباره آن متفق القولند.
خانه سینما به عنوان بزرگترین و تنها تشکل صنفی قانونی سینماگران ایرانی، پس از حدود بیست سال فعالیت، واقعا دیگرحالا دیگر وقتش رسیده جایگاه واقعی اش را بیابد.
هدف تشکیل خانه سینما مطابق اساسنامه اش "حفظ و صیانت حقوق مادی و معنوی دست اندرکاران حرفه ای در امر تولید ، توزیع و نمایش هنر- صنعت سینما از طریق ایجاد امنیت شغلی، تأمین اجتماعی و همچنین کمک به فعالیت های فرهنگی ، پژوهشی و آموزشی به منظور ارتقای دانش حرفه ای اعضا" است.
این خانه طبق اساسنامه اش" باید در کلیه ی شوراها، مراکز کارشناسی و تصمیم گیری های مرتبط با تولید، توزیع و نمایش فیلم در تعامل با تشکل های صنفی ذیربط مشارکت و حضور داشته باشد".
این "باید"، گاه وبیگاه توسط برخی از مسوولین دولتی مخدوش شده و تصمیم ‌ها حتی در شوراهایی همچون پروانه ساخت و شورای صنفی نمایش و... بدون مشارکت و حضور خانه سینما گرفته شده است.

خانه سینما طبق اساسنامه اش "کمک به فراهم ساختن امکانات رفاهی مناسب برای اعضاء از طریق ایجاد پوشش های تأمین اجتماعی، خدمات درمانی، ایجاد تعاونی های مصرف و مسکن و صندوق های حمایتی و نظایر آن" را در شرح وظایفش دارد که در دوره اخیر معاونت سینمایی به دلیل بلوکه شدن بودجه مصوب خانه سینما، برخی از این وظایف درحال انجام، بر زمین مانده است.

اساسنامه خانه سینما می گوید:"سرمایه گذاری و مشارکت در طرح ها و فعالیت های فرهنگی و اقتصادی از طریق تشکیل مؤسسات و شرکت های وابسته به خانه سینما برای تقویت بنیه  مالی خانه ، برای دستیابی به اهداف خانه ی سینما " از وظایف مهم خانه است. وظیفه ای که تاکنون بطور کامل محقق نشده و به نظرم باید در صدر دغدغه های هیات مدیره جدید قرار گیرد تا دیگر فعالیت های صنفی خانه تحت تاثیر تغییرات مدیران دولتی و تفاوت سلایق آنان قرار نگیرد. خانه سینما باید راه خودش را برود و طبق اساسنامه خودش به وظایفش عمل کند نه آنکه با پرداخت نشدن دلبخواه بودجه مصوب دولتی، کمیتش لنگ بماند و بودجه، اهرم فشاری شود برای تحت تاثیر قراردادن خانه. قدرت واقعی خانه سینما وقتی متجلی می شود که به این استغنا برسد.

قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران در اصل 44 خود تصریح دارد" بخش‏ دولتی‏ شامل‏ کلیه‏ صنایع بزرگ‏، صنایع مادر، بازرگانی‏ خارجی‏، معادن‏ بزرگ‏، بانکداری‏، بیمه‏، تامین‏ نیرو، سدها و شبکه‏ های‏ بزرگ‏ آبرسانی‏، رادیو و تلویزیون‏، پست‏ و تلگراف‏ و تلفن‏، هواپیمایی‏، کشتیرانی‏، راه‏ و راه‏ آهن‏ و مانند اینها است‏ که‏ به‏ صورت‏ مالکیت‏ عمومی‏ و در اختیار دولت‏ است‏."
کاری به این ندارم که بعضی از همین بخش ها هم حالا خصوصی شده اند. مهم آن است که خوشبختانه قانون، بخش فرهنگ را در این فهرست قید نکرده است. خصوصی سازی در بخش فرهنگ و کاهش تصدی گری و دخالت مزاحم دولت، ازجمله اهدافی است که هم از دهان دولتی ها می شنویم و هم از زبان اهل فرهنگ. عقل سلیم هم حکم می کند تصدی فرهنگ به اهل آن سپرده شود، اما خارج از محدوده دولت و در بخش خصوصی و البته با کمک و حمایت دولت.

بخش خصوصی دراصل 44 قانون اساسی اینگونه تعریف شده: " بخش خصوصی ‏شامل‏ آن‏ قسمت‏ از کشاورزی‏، دامداری‏، صنعت‏، تجارت‏ و خدمات‏ می‏ شود که‏ مکمل‏ فعالیت های‏ اقتصادی‏ دولتی‏ و تعاونی‏ است‏. مالکیت‏ در این‏ سه‏ بخش‏ تا جایی‏ که‏ با اصول‏ دیگر این‏ فصل‏ مطابق‏ باشد و از محدوده‏ قوانین‏ اسلام‏ خارج‏ نشود و موجب‏ رشد و توسعه‏ اقتصادی‏ کشور گردد و مایه‏ زیان‏ جامعه‏ نشود مورد حمایت‏ قانون‏ جمهوری‏ اسلامی‏ است‏."
و برای اداره صنعت سینما کدام نهاد صالح تر از خانه سینما که طبق اساسنامه اش " مؤسسه ای است مستقل ، غیر دولتی و غیرانتفاعی ، متشکل از تشکل های صنفی و هنری - صنعت سینمای جمهوری اسلامی ایران که به عنوان "جامعه ی اصناف سینمای ایران تشکیل شده است."؟

رویکرد مثبت معاون سینمایی را می شود به فال نیک گرفت ولی اگر آقای شمقدری نگران بازنگری در جایگاه خانه سینماست باید در جهت قدرت بخشیدن به آن حرکت کند و اگر خواهان تعامل با خانه سینماست باید بداند که کلمه تعامل در باب تفاعل به معنای "انجام فعل مشارکت دوجانبه بین فاعل ها" ست. پس جناب آقای معاون که منتظر هیات مدیره بعدی خانه سینما بودید، اگر خواهان تعامل هستید و اگر اصل 44 را قبول دارید و اگر نگران جایگاه خانه سینما هستید، بسم الله، این شما و این هیات مدیره جدید خانه سینما.

کد خبر 116737

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =