وعده روسکاسموس برای پرواز ناو بدون سرنشین «فدراتسیا» به مدار ماه

ایسنا نوشت: سازمان فضانوردی روسیه(روسکاسموس) با انتشار یک فیلم ویدئویی ضمن نشان دادن توانایی‌های ناو سرنشین دار فدراتسیا، مدعی شد که این سفینه در سال ۲۰۲۶ پروازی در اطراف ماه پرواز خواهد داشت.

بر اساس صحبت‌های مهندس مارک سروف رئیس بخش آزمایش پروازی شرکت صنایع فضایی انرگیا- سازنده ناو فدراتسیا- نمونه مه نورد این ناو این سفینه ۲۰ تن وزن خواهد داشت یعنی حدود سه برابر سایوز.

اما وزن نمونه‌ای که با آن به مدار زمین سفر می‌کنند حدود ۱۴ تن خواهد بود. این سفینه باید تا سال ۲۰۲۱ آماده نخستین پرواز آزمایشی خود به صورت بدون سرنشین باشد. سال ۲۰۲۴ را به عنوان سال پرواز آزمایشی آن با سرنشین در نظر گرفته‌اند.

روسکاسموس علاقمند است نخستین پرواز این سفینه به مدار ماه، در سال ۲۰۲۶ و به شکل بدون سرنشین انجام شود و نمونه مه‌نورد آن بر اساس برنامه پیش‌بینی شده باید تا سال ۲۰۳۰ چهار نفر را به ماه ببرد.

ناو کیهانی فدراتسیا می‌تواند در حالت پرواز آزاد ۳۰ روز (در مدار زمین) و مدت ۱۴ روز (در مدار ماه) و در وضعیت پیوسته به ایستگاه فضایی بین‌المللی ۳۶۵ روز و در حالت اتصال با ایستگاه مداری ماه تا ۲۰۰ روز فعالیت داشته باشد.

سروف می‌گوید فدراتسیا با انجام تغییراتی توانایی پرواز به مریخ را هم دارد. ظرفیت این ناو چهار نفر است و می‌تواند همزمان با حمل چهار فضانورد، نیم تن بار را هم به مدار زمین و ۱۰۰ کیلوگرم بار را به ماه ببرد. البته نمونه مداری آن در صورت بروز وضعیت اضطراری می‌تواند به قایق نجات شش نفره تبدیل شود.

۵۶۵۶

کد خبر 1211310

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 8 =