۰ نفر
۲۱ آذر ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۱
سیسی از جلیقه‌ زرد وحشت دارد

ایسنا نوشت: مقامات مصر به دلیل نگرانی از وقوع اعتراضاتی مانند اعتراضات جلیقه زردهای فرانسه، فروش جلیقه به افراد عادی را منع و یک وکیل مدافع که تصویرش با پوشش جلیقه زرد منتشر شده را بازداشت کردند.

ماهینور، یکی از فعالان حقوق بشری مصر می‌گوید، دادستانی کل دستور داده، محمد رمضان، یک فعال حقوقی در این کشور و ساکن شهر اسکندریه ۱۵ روز برای انجام تحقیقات بازداشت شود. این اقدام پس از آن صورت گرفت که تصویری از او با پوشش جلیقه زرد مشابه جلیقه زرد رنگی که معترضان فرانسه می‌پوشند، منتشر شد.

فروشندگان تجهیزات امنیت صنعتی در قاهره هم گفته‌اند، مقامات آنها را از فروش جلیقه‌های زرد به مردم عادی منع کرده‌اند و آنها تنها می‌توانند به شرکت‌ها جلیقه بفروشند، زیرا می‌ترسند با نزدیک شدن سالروز انقلاب مصر در ۲۵ ژانویه ۲۰۱۱ مصری‌ها از این جلیقه‌ها به تقلید از اعتراضات فرانسه استفاده کنند.

از زمان انتخاب عبدالفتاح سیسی به عنوان رئیس جمهور مصر برای نخستین بار در سال ۲۰۱۴، این کشور شاهد سرکوب مخالفان سیاسی و فعالان حقوق بشری است که حقوق‌دانان این اقدام را در مصر شدیدترین در نوع خود از چند دهه گذشته می‌دانند و مقامات تاکنون هزاران مخالف، چهره رادیکال و فعالان حقوق بشری را بدون تفاوت قائل شدن دستگیر کرده‌اند.

اعتراض‌های جلیقه زردهای فرانسه ۱۷ نوامبر آغاز شد و همچنان ادامه دارد و امانوئل ماکرون، رئیس جمهور این کشور را مجبور به لغو افزایش مالیات سوخت و بالا بردن حداقل دستمزدها کرده است.

به گفته ماهینور، مقامات تصویر رمضان با پوشش جلیقه زرد را اقدامی تحریک‌آمیز برای به راه انداختن اعتراضات مشابه فرانسه می‌دانند، چرا که اتهام‌های دیگری از جمله پیوستن به گروهی که خلاف قانون تاسیس شده، داشتن اسناد محرمانه، پوشیدن جلیقه زرد، دعوت به برگزاری تظاهرات علیه دولت مانند اعتراضات فرانسه، انتشار اخبار کذب و داشتن ایدئولوژی گروه‌های تروریستی در شبکه‌های مجازی علیه او مطرح است.

دو منبع در بخش امنیت ملی مصر اعلام کردند، مقامات هشت جلیقه زرد در خانه رمضان پیدا کرده‌اند و هنوز دادستانی اسکندریه در این باره اظهارنظری نکرده است.

یک مغازه‌دار مصری به خبرگزاری رویترز گفت: ما را مجبور کردند درباره عدم فروش جلیقه‌های زرد تعهد دهیم، وی فروش هرگونه جلیقه‌ای را رد کرد و گفت، در حال حاضر همه جلیقه‌های موجود در مغازه تنها برای نمایش هستند.

یک فروشنده دیگر هم گفت: تا ۲۵ ژانویه سالروز انقلاب و براندازی حسنی مبارک، دیکتاتور سابق مصر از فروش جلیقه منع هستیم.

مصطفی از فعالان حقوق بشری مصر گفت، برگزاری تظاهرات جدید در سالروز انقلاب غیر ممکن است، زیرا جنبش‌های سیاسی مخالف وجود ندارند و احزاب سیاسی حاضر تابع رژیم هستند و مهمتر اینکه همه فعالان یا در زندان به سر می‌برند یا در خانه خود تحت نظارت امنیتی قرار دارند.

وی افزود، در وضعیت کنونی مصر با توجه به کنترل امنیتی شدید، تحرک مردمی خودجوش مانند تظاهرات جلیقه زردهای فرانسه غیر ممکن است.

52310

کد خبر 1211970

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 4 =