تراز آب دریاچه ارومیه به بالاترین تراز از سال ۹۱ رسید/ افزایش دو برابری بارش‌ها در آذربایجان‌غربی و حوضه آبریز دریاچه

با افزایش دو برابری بارش در حوضه آبریز دریاچه ارومیه و استان آذربایجان‌غربی، تراز آب نگین آبی این منطقه افزایشی ۳۲سانتی‌متری داشته و به ۱۲۷۰.۶۳ رسیده است.

به گزارش خبرآنلاین آذربایجان‌غربی، آمار اعلامی از سوی دفتر مطالعات پایه منابع آب شرکت مدیریت منابع آب وزارت نیرو حاکی از دو برابر شدن بارش در این استان و حوضه آبریز دریاچه ارومیه شده است.

بارش در حوضه آبریز دریاچه ارومیه

از ابتدای سال آبی امسال تاکنون میزان بارش در حوضه آبریز دریاچه ارومیه با ۱۱۳درصد افزایش نسبت به مدت مشابه سال گذشته به ۱۴۳میلیمتر رسیده که نسبت میانگین بلندمدت نیز ۵۲درصد رشد داشته است.
این درحالیست که میزان بارش در بطور میانگین در تمام حوضه‌های آبریز کشور ۲۵۳درصد (بیش از ۳برابر) افزایش داشته است.

بارش در استان آذربایجان‌غربی

اما بر طبق همین آمار میزان بارش در استان با ۱۰۹.۵درصد افزایش به ۲۱۴.۵میلی‌متر رسیده که این میزان نسبت به میانگین بلندمدت هم ۶۱.۹درصد رشد داشته است.

آخرین تراز آب دریاچه ارومیه

اما با افزایش بارش‌ها، وضع دریاچه ارومیه هم بطور نسبی بهبود یافته و تراز آب این دریاچه با ۳۲ سانتی‌متر افزایش به ۱۲۷۰.۶۳ رسیده ضمن اینکه وسعت دریاچه نیز با افزایش ۳۷۹.۳۵کیلومترمربعی به ۲۱۵۰.۷۰رسیده است.
حجم آب نیز در دریاچه ارومیه با ۵۶درصد افزایش به ۱.۷۵میلیارد مترمکعب رسیده است.
با این شرایط تراز آب دریاچه ارومیه به بیشترین تراز خود از سال ۹۱ رسیده است.
تراز آب دریاچه ارومیه در همین زمان در سال ۹۱ رقم ۱۲۷۰.۹۰ بوده و در سال‌های بعد از آن رقمی پایین‌تر ۱۲۷۰.۶۳ که امسال ثبت شده رسیده است با این حال تا رسیدن به تراز اکولوژیک حدود ۴ متر فاصله دارد.

۴۶

کد خبر 1224261

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 13 =