۱ نفر
۳ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۳:۰۷
پارادوکس برجام!

کارگزاران برجام از یک سو در معرض سوءاستفاده‌ها و هجمه‌های تبلیغاتی دشمن خارجی (که زمینه‌ساز هجمه‌های جدی‌تر است) قرار دارند و از سوی دیگر باید با ناملایماتی‌ها و بی انصافی‌های صحنه سیاست داخلی دست و پنجه نرم کنند.

رضا نصری

برجام به شدت به نفع ایران انعطاف‌پذیر است. یعنی ایران می‌تواند ضمن تداوم پیش‌رفت‌های فنی در حوزه هسته‌ای (و موشکی) پابندی خود به برجام را نیز احراز و به نمایش بگذارد و از این طریق در برابر اجماع‌سازی‌ حریف و راه‌اندازی سازوکارهای قهریه بین‌المللی مانع ایجاد کند.

اما قدرت تبلیغاتی حریف به گونه‌ایست که اگر دولت یا مقامات سازمان انرژی اتمی پیشرفت‌ها را با سر و صدا بیان کنند، بلافاصله رسانه‌های جریان ضدایرانی از اظهارات آن‌ها برای فضاسازی و تایید این ادعای ترامپ که «برجام برای ما معامله بدی بود» استفاده خواهند کرد.

اگر هم از پیشرفت‌ها سخنی به میان نیاورند، با انبوه تیترهای درشت و طعنه‌آمیز رسانه‌های داخلی و مقالات تند و سخنرانی‌های آتشین و تحلیل‌های منفی و عکس‌های فوتوشاپ شده از «قلب پر از سیمان» رآکتور اراک مواجه می‌شوند!

در واقع، کارگزاران برجام از یک سو در معرض سوءاستفاده‌ها و هجمه‌های تبلیغاتی دشمن خارجی (که زمینه‌ساز هجمه‌های جدی‌تر است) قرار دارند و از سوی دیگر باید با ناملایماتی‌ها و بی انصافی‌های صحنه سیاست داخلی دست و پنجه نرم کنند.

حفظ یک «تعادل ظریف» میان اطلاع‌رسانی از پیشرفت‌ها و ممانعت از سواستفاده تبلیغات حریف خارجی نیز کار دشوار و طاقت‌فرسایی است که تلاش و نیرو و وقت و دقت فراوان می‌خواهد.

طبیعتاً بخشی از این تلاش برعهده دولت، سازمان انرژی اتمی و شخص دکتر صالحی است؛ و بخش دیگر آن بر عهده حقوقدانان، روزنامه‌نگاران و تحلیل‌گران مسئولی است که می‌توانند همچنان با تشریح درست و امانتدارانه برجام و توضیح موقعیت دشوار دولت برای افکار عمومی، از منافع «ملی» دفاع کنند.

52310

کد خبر 1225131

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 1 =