۳ نفر
۳ بهمن ۱۳۹۷ - ۲۳:۴۷
چند نکته درباره اف‌ای‌تی‌اف

دکتر زهرا کریمی در مطلبی در روزنامه شرق  اشاره کرده‌اند که در فرودگاه تایپه مع‌الاسف کارگزار صرافی با دیدن پاسپورت ایرانی ایشان از ارائه خدمات به ایشان استنکاف ورزیده و ان را ناشی از قرار داشتن ایران در فهرست سیاه fatf  و نپیوستن به آن دانسته‌اند.

ضمن ابراز تاسف از برخوردی که با یک اقتصاددان ایرانی شده است باید تاکید کنم که ربط دادن این سورفتار به پرونده fatf به دلایل متعدد غیرفنی و ناصحیح است.

نخست کشور ایران در فهرست سیاه fatf نیست. شایان ذکر است به لحاظ حقوقی چیزی به نام فهرست سیاه وجود ندارد و این نام تلویحا برای کشورهایی به کار برده می شود که در وضعیت اقدام متقابل(counter measure) قرار دارند. ایران بعد از پذیرش برنامه اقدام ویژه ایران توسط رییس وقت شورای مبارزه با پول‌شویی و انتشار بیانیه بوسان پلنری fatf از اعمال این اقدامات متقابل تعلیق شده است و در فهرست سیاه اصطلاحی نیست و به لحاظ وضعیت یک کشور ذکر شده در بیانیه است که اقدام متقابل علیه آن اعمال نمی شود.

دوم آن که  پرونده بین ایران و fatf اصلا درباره "پیوستن" ایران به fatf نیست و درباره تکمیل برنامه اقدام تایید شده در بیانیه بوسان است و نه چیز دیگر.

fatf

سوم آن که حتی اگر اقدام متقابل علیه ایران اعمال شود اثر خود را اساسا بر  نحوه همکاری بانک‌ها خواهد گذاشت نه تبدیل کردن دلار نقدی در فرودگاه! و هیچ رابطه مستقیمی بین اعمال اقدام متقابل و تبدیل اسکناس آن هم در این حجم نیست. از طرف دیگر چه بسا کشوری که همین حالا عضو پلنری fatf است و شهروندان آن به دلیل ریسک پول‌شویی فضای اقتصادی آن از دستیابی به بعضی خدمات افتتاح حساب در بعضی کشورها با احتیاط فراوان مواجهند مثل شهروندان روس تبار در شرق اروپا.

چهارم آن که به فرض تعیین تکلیف پرونده برنامه اقدام ایران در ایران و بعدتر در پلنری fatf (که  اگر اولی محتمل باشد  باز هم دومی بعید است) باز هم علت اصلی خدمت ندادن آن صراف تایوانی برقرار است: تحریم های آمریکا.

در واقع صراف تایوانی با توجه به ثبت فاکتور تبدیل برای یک ایرانی  نسبت به اثرات آن  بر سایر تسویه های دلاری خود نگران است چرا که نمی داند این شهروند ایران امروز یا بعدا عضو sdn آمریکا هست یا خیر؟ آیا به نحوی از انحا اقدام به رساندن هر نوع خدمتی با هر تفسیری به یکی از نهادهای تحت تحریم کاتسا کرده است یا خیر و مانند آن. و چون امکان سنجش نداشته و " سری که درد نمی کند را دستمال نمی‌بندد" با نهایت بی‌ادبی خرابی کامپیوتر را بهانه کرده است.

* کارشناس اقتصادی 

۲۲۳۲۲۳

کد خبر 1225201

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 4 =