۱ نفر
۱۳ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۵:۰۱
فرصت‌ها و حسرت‌های انقلاب ۴۰ ساله

«استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی» شعار اصلی انقلاب اسلامی بود و به عنوان اولین دستاورد انقلاب اسلامی ایران، می‌توان به استقلال سیاسی برای خارج شدن از زیر یوغ استعمار غربی،اشاره کرد.

دست‌یابی به اسلام و فرهنگ اسلامی و تدوین قوانین اسلامی از دیگر دستاوردهای مهم انقلاب برای نظام است.

با انقلاب اسلامی، مردم حضور پررنگ خود را با آمدن به پای صندوق‌های رای(مجلس نمایندگان و دولت) برای تعیین سرنوشت خود نشان دادند.

«آزادی» را میتوان بزرگترین حسرت‌ چهل ساله‌ی انقلاب دانست؛ دولت‌های گوناگون با سیاست‌های مختلفی بر سر کار آمده‌اند.در بعضی از این دول، مانند دولت پیشین(احمدی‌نژاد)، با گذاشتن محدودیت‌هایی برای عالمان و اندیشمندان، جلوی آزادی قلم و اندیشه گرفته شد و آثار آن همچنان باقی است و ما هنوز به آن حد ایده‌آل نرسیده‌ایم که تحمل آرای مختلف را داشته باشیم.

«عدالت» را می‌توان به عنوان دیگر حسرت انقلاب شمرد. ما وعده‌ی عدالت به معنای واقعی کلمه را داده بودیم. فقر و مسائل اقتصادی، گلوی جامعه را به شدت می‌فشارد؛مردم احساس می‌کنند پارتی بازی و استفاده از رانت، همچنان وجود دارد و به این بی‌عدالتی‌ها را با تمام وجودشان فریاد می‌زنند که باید که فکری به حال‌شان کرد.

در ‌آخر نیز بحث جناح‌بازی‌ها مطرح است. با توجه به کلام امام خمینی (ره) مبنی بر «ید واحده» بودن، می‌بایست که این گروه‌بازی‌ها و انحصارطلبی ها که موجب تشتت در جامعه شده است را کنار گذاشته و همه در یک جهت قرار بگیریم.به موجب همین خط‌بازی‌ها است که توجهی به علم و دانش نشده و بی‌اعتمادی بین مردم رواج پیدا کرده است.

بعد از چهل سال در کنار همه دستاوردها همچنان در حسرت به ثمر رسیدن این موارد هستیم که امیدواریم بدانها دست پیدا کنیم.


۲۹۲۱۲

کد خبر 1226059

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 7 =