فاکس‌نیوز اظهارات بولتون را ماله کشید؛ واکنش تند روسیه

شبکه خبری فاکس نیوز نوشت: افشاگری بولتون احتمالا ناخواسته بود! در همین حال روسیه به شدت واکنش نشان داد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین پس از آنکه جان بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا اعلام کرد که این کشور نظامیان خود را به کلمبیا اعزام کرده است (اینجا) شبکه خبری فاکس نیوز در اقدامی عجیب اظهارات بولتون را تکذیب کرد و گفت او ناخواسته این صحبت ها را کرده است!

این شبکه خبری افزود: عکاسان روز دوشنبه در جلسه ای که بولتون در آن حضور داشت یادداشتی از او را ثبت کردند که بر روی آن نوشته شده بود: «اعزام 5 هزار نیرو به کلمبیا»
منابعی به فاکس نیوز گفته اند که کاخ سفید در صدد استقرار نیروهای آمریکایی در کلمبیا به عنوان همسایه غربی ونزوئلا است تا در صورت لزوم از آنها استفاده شود. منابع مذکور در عین حال گفتند که چنین اقدامی قریب الوقوع نیست.

سخنگوی کاخ سفید به فاکس نیوز گفت: همان طور که رئیس جمهور گفته است همه گزینه ها روی میز است.

شورای امنیت ملی آمریکا از اظهار نظر درباره این یادداشت خودداری کرد و پنتاگون (وزارت دفاع آمریکا) پاسخگویی به این پرسش را به بولتون ارجاع داد.

به گزارش ایرنا بولتون در حالی که در کنار «استیو منوچین» وزیر خزانه داری آمریکا، تحریم شرکت نفتی دولتی ونزوئلا را اعلام می کرد، یادداشت خود را در معرض دید کامل خبرنگاران کاخ سفید قرار داد.

فاکس نیوز اقدام آمریکا در تحریم این شرکت را تلاش برای فشار بر «نیکولاس مادورو» رئیس جمهوری ونزئلا به منظور کناره گیری به نفع «خوان گوایدو» رهبر مخالفان ارزیابی کرد.

بولتون ابراز امیدواری کرد که تحریم این شرکت به کاهش بیش از 11 میلیارد دلاری در درامد صادراتی ونزوئلا در سال آینده منجر شود.

این گزارش افزود: بولتون به دولت مادورو درباره آسیب به مقامات دیپلماتیک آمریکا یا مجلس ملی که تحت سیطره اپوزیسیون است هشدار داده است.

فاکس نیوز نوشت: آمریکا و بیش از 20 کشور، گوایدو را به عنوان رئیس جمهور موقت ونزوئلا به رسمیت شناخته اند. روسیه، چین، ترکیه،ایران، کوبا در میان کشورهای حمایت کننده از مادورو هستند.

واکنش تند روسیه
در همین حال سخنگوی وزارت خارجه روسیه امروز (سه شنبه) با اشاره به نوشته‌ای از سوی مشاور امنیت ملی آمریکا درباره استقرار نیروها در کلمبیا گفت، تلاش‌ها برای بی‌ثبات کردن اوضاع در ونزوئلا از سمت کلمبیاست.

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا روز دوشنبه حین اشاره به تحریم‌های جدید علیه ونزوئلا شامل تحریم کمپانی دولتی نفت و گاز این کشور کاغذی زردرنگ در دست داشت که رویش نوشته شده بود "۵۰۰۰ سرباز در راه کلمبیا".

شبکه خبری ان.بی.سی بعدا از قول سه تن از مقام‌های دفاعی آمریکا گزارش داد که هیچ نیروی آمریکایی قرار نیست به کلمبیا یا ونزوئلا اعزام شود.

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه با اشاره به این کاغذ زرد رنگ بولتون به این مساله اشاره کرد که بسیاری از مقام‌های آمریکایی از دونالد ترامپ، رئیس جمهوری تا مقام‌های دولت با گستاخی فراوان درباره احتمال مداخله نظامی آمریکا در ونزوئلا اشاره داشته‌اند.

به گفته زاخارووا، تلاش‌های زیادی برای مداخله در امور داخلی ونزوئلا انجام شده که از کلمبیا نشات می‌گیرند.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه همچنین در فیسبوک خود نوشت: یادآور می‌شوم که به نام بازگشت دموکراسی به ونزوئلا اقداماتی در جهت بی‌ثباتی اوضاع در این کشور صورت می‌گیرد که از سوی کلمبیاست. درباره عدم دخالت در امور داخلی از انتخابات گرفته تا امنیت سایبری که موضوع اصلی نگرانی برای غرب در سال‌های اخیر بوده، چه می‌گویید؟

52310

کد خبر 1226953

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 6 =