آنفلوانزای خوکی در ایران؟/ امسال همه‌گیری آنفلوآنزا وجود نداشت

میزان نوشت: رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت گفت: تمامی تمهیدات لازم برای مواجهه با همه گیری آنفلوانزا از ابتدای فصل سرما تاکنون اندیشیده و به کار گرفته شده است.

محمدمهدی گویا درخصوص شیوع ویروس آنفلوآنزا گفت: در حال حاضر آنفلوانزایی به نام آنفلوانزای خوکی در ایران نداریم.

او گفت: ویروس‌های آنفلوانزای فصلی که همه ساله در جهان در فصل سرما شایع می‌شوند، شامل سه نوع آنفلوانزای H۱N۱ (در گذشته اصطلاحا به این نوع آنفلوانزای خوکی گفته می‌شد)، آنفلوانزای H۳N۲ و آنفلوانزای نوع B، است که هر سه نوع این ویروس‌ها می‌توانند منجر به ایجاد همه گیری‌های آنفلوانزای فصلی در فصل سرما در همه جای دنیا شوند.

رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت با بیان اینکه شدت بیماری زایی هر سه نوع این ویروس‌ها تقریبا مشابه است، خاطرنشان کرد:، اما در مقایسه با دو نوع دیگر، آنفلوانزای H۱N۱، اندکی شدیدتر است، اما بروز این انفلوانزا نیز غیر معمول نبوده و هرساله تکرار می‌شود.

 گویا بیان کرد: در هر فصل سرما، ممکن است یک یا دو یا هرسه نوع این ویروس‌ها باعث ایجاد همه گیری در انسان شوند.

او عنوان کرد: در سال جاری در ایران ویروس آنفلوانزای شایع، نوع H۳N۲ بوده و اکثریت قریب به اتفاق موارد ابتلا را شامل می‌شود.

رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت با بیان اینکه برخلاف اظهارات عنوان شده، در سال جاری میزان شیوع آنفلوانزا نسبت به سال گذشته، کاهش داشته است، تصریح کرد: درسال جاری، شدت بیماری زایی آنفلوانزا کمتر بوده است، هر چند در بعضی از کشورها آنفلوانزای H۱N۱ شایع بوده و این موضوع امری غیر معمول نیست.

او ادامه داد: آزمایشگاه ملی آنفلوانزای کشور و ١٣ آزمایشگاه منطقه‌ای کشوری به صورت شبانه روزی، به رصد این ویروس در کل کشور مشغول هستند و اطلاعات آن به صورت هفتگی در اختیار مسئولان و صاحب نظران امر قرار می‌گیرد.

گویا یادآور شد: خوشبختانه در سال جاری تاکنون، هیچگونه اتفاق خاصی در کشور در رابطه با روند این بیماری که جای نگرانی داشته باشد، رخ نداده است. هر چند تا پایان فصل سرما، حدود دو ماه دیگر باقی مانده و در طی این مدت ممکن است شاهد موج دیگری از آنفلوانزا باشیم و این امر قابل پیش بینی نیست.

رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت در پایان تاکید کرد: آنچه مسلم است، اینکه تمامی تمهیدات لازم برای مواجهه با همه گیری آنفلوانزا از ابتدای فصل سرما تاکنون اندیشیده و به کار گرفته شده است.

۴۲۲۳۸

کد خبر 1230247

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 4 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • عباس IR ۱۰:۲۷ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۱
    0 0
    سلام، درسالهای گذشته اکثریت مردم ایران به آنفلوآنزای خوکی مبتلا شدندوبهبود یافتند ونسبت به این بیماری ایمنی نسبی پیدا کردندلذا یک دلیل عدم شیوع موج آنفلوآنزای خوکی ابتلای قبلی اکثریت مردم ایران بوده است.بنده وکلیه اعضای خانواده ام به آنفلوآنزای خوکی شدید مبتلا شدیم وبهبود یافتیم.