۱۹ نفر
۲۳ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۷:۳۰
متاسفانه مسخره‌بازی بود آقای «مسخره‌باز»

وقتی علی نصیریان می‌گوید روی سن رفته تا از یک جوان که جای نوه‌اش است، تعریف کند و بگوید: «این پسر، همایون غنی‌زاده آدم بزرگی در سینمای ایران می‌شود.» حتما او استعدادی شگرف داشته که تا اینجا رسیده است.

استعداد هنری و البته گرته‌برداری درست و ژست آوانگارد گرفتن هم اصلا اتفاق بدی نیست.

همایون غنی‌زاده دوست دارد بگوید آدم خاصی است، خب چه ایرادی دارد. این را در تئاترهایش نشان داده و حالا همان کار را در «مسخره‌باز» به خوبی در مقام کارگردان به اجرا گذاشته است؛ بازی‌های روان و کار فانتزی دشواری که از پسش بر آمده.

غنی‌زاده می‌خواهد خاص بودنش را در جمع خبرنگاران و در کنفرانس مطبوعاتی با شوخی و تاکید بر علاقه به شنیدن ستایش دیگران به رخ بکشد، باز هم ایرادی ندارد.

اینکه همیشه دوست داشته روزی فرصت داشته باشد که ایده جذاب مارلون براندو برای فیلم «پدرخوانده» را تکرار کند و اعتراض مدنی انجام دهد، این هم البته ایده خوبی است اما آنچه در عمل این جوان خوش‌ذوق روی سن جشنواره فیلم فجر انجام داد، خوب در نیامد و مسخره‌بازی شد از سوی کارگردان «مسخره‌باز»!

یک مهاجر افغانستانی عزیز که در ابتدا می‌گوید برای این کارگردان جوان کار می‌کند، انتخاب شده برای خواندن دو پیام.

اگر  مارلون براندو در زمان خودش، ساشن لیتل فزر را روی صحنه اسکار فرستاد، داشت یک فعال سرخپوست را برای دفاع از یک نابرابری و پدیده تلخ اجتماعی روانه می‌کرد.

ولی حتی همان تصمیم براندوی بزرگ هم با فریاد و هوشدن این سرخپوست به یک نمونه مطرود بدل شد.

اینجا اما غنی‌زاده از این دوست مهاجر استفاده ابزاری بدی کرد تا بگوید شهروند درجه یک و دو داریم. که البته بعد همان دوست عزیز که گفت برای این کارگردان کار می‌کند، حالا اداره کار می‌تواند پیگیرش شود که اصلا مجوز کار دارد یا برای این حضور بی‌مجوز، خودش و غنی‌زاده را می‌تواند به دردسر بیندازد، ازاین گفت که اوضاع‌شان شکر خدا از ایران بهتر است و این بار طعنه سختی به حاضران در سالن زده شد.

اینکه تعمدا او کسی را روی صحنه بفرستد که برای خواندن دو نوشته، از رو، این قدر دشواری داشته باشد، فقط تحقیر هیئت داوران یا دبیرش نیست که توهینی به همه حاضران در سالن است؛ از علی نصیریان بزرگ تا نیوشای ۶ ساله «قصر شیرین». بزرگ‌تر از همه توهینی است به خود همایون غنی‌زاده که فیلمش را از ابتدا برای داوری به جشنواره فجر داده است، در بخش نگاه نو شرکت کرده و بعد این جایزه را برای خود کسر شان می‌داند.

او اگر می‌دانسته این جایزه را دوست ندارد و حالش با بردنش خوب نمی‌شود، به چه دلیلی وقت بقیه را گرفته و فیلمش را برای داوری داده و بعد این‌گونه توهین‌آمیز اعتراضش را بیان می‌کند؟

دوست خاص‌مان که وقتی برای گرفتن دومین سیمرغ روی سن آمد و بغض هم داشت، کاش برای رفتار اولیه‌اش کمی بیشتر فکر می‌کرد و کاش اقلا حالا که این مسخره‌بازی روی سن تمام شده، شهامت عذرخواهی داشته باشد و نه از هیئت داوران که از اهالی سینما برای رفتارش عذر بخواهد که این‌گونه قطعا در مسیر بزرگی که علی نصیریان برایش پیش بینی کرد، بهتر گام بر خواهد داشت.

۵۷۵۷

کد خبر 1231100

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 7 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 13
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 2
 • م.ه IR ۰۸:۰۲ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
  20
  خودتم نفهميدي چي گفتي
 • IR ۰۸:۴۲ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
  66
  امان از کسانیکه غوره نشده ادای مویز در می آورند!
 • US ۰۹:۱۳ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
  20
  باز هم آقای عشوندی؛ منتقد همه‌چیزدان (از تمامی رشته‌های ورزشی تا هنر) برای نوشتن مطلبی عوام‌پسند با تیترهای عوام‌فریب دست به قلم شد. چقدر نوشته‌های ایشان، سطحی، جهت‌دار است؛ از نوشته‌های سفارشی علیه رسول خادم تا مدحِ بهرقیمتِ بابت برخی اشخاص. همیشه هم پر از الفاظ توهین‌آمیز است که نشان‌دهندۀ خاستگاه اجتماعیِ سطح پایینِ ایشان است .
 • DE ۰۹:۲۰ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
  24
  شما از سینما هم سردر میاری؟ فکر کردم فقط فوتبال را نمیفهمی!
 • داور IR ۰۹:۴۶ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
  15
  پس چرا حرفهايش رو سانسور كردين ؟
 • IR ۰۹:۵۱ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
  30
  به نظرم اگر متن حرفه ای و درستی در اختیار دوست افغانمان گذاشته بود شاید حتی این ادای براندو در آوردن هم بالاخره می گرفت اما متن بسیار آماتوری بود و در شرح مشکلات ملت ایران در زمان حاضر! خوب این را که خودمان می دانستیم و لازم نبود در جشن به ما بگویند تا جشن را به غم تبدیل کنند. به نظرم کار فکر نکرده ای بود مثل خیلی از کارهای دیگری که صبح تا شب می بینیم.
 • IR ۱۰:۳۱ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
  20
  اینقد گیر ندید بابا , حتما یه دلایلی واسه خودش داشته, همش نوشتید توهین به این توهین به اون. توهین اینه که صحبتهاشو سانسور میکنن اجازه نمیدن طرف حرفش شنیده بشه
 • IR ۱۰:۴۳ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
  16
  شما نویسنده ای یا نماینده اداره کار که خط و نشون کشیدی؟
 • IR ۱۱:۲۳ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
  29
  ملت ادايي اي كه ما هستيم! مثلا ميخواست اداي مارلون براندو را در بياورد!!
 • بی نام GB ۱۱:۵۹ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
  20
  اولا که انتخاب یک شهروند افغان کار بدی نبود.دوما نگرفتن جایزه اش هم حق طبیعی اش بود.و جایزه گرفتن نصیریان و دست دادنش با وزیر منافاتی با جایزه نگرفتن ایشون یا اعتراض سعید روستایی به وزیر نداره.هر کی کنش خودش رو داره .و به من بیش از همه دادن همه جایزه ها به یک فیلم معمولی توهینه تا رفتار هر کدام از این 3 نفر هتگام جایزه گرفتن
  • IR ۱۲:۳۴ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
   7
   لایک..موافقم
  • IR ۱۲:۵۳ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
   8
   برو بابا.
 • محمدرضا IR ۱۲:۴۶ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
  12
  اولا لیتل فدر هست نه لیتل فزر.دوما برنده سیمرغه هر کاری دوس داشته باشه میکنه.شما منتقد حامی جشنواره شدی مبارک بابا و مامانت باشه!