سعید مظفری: دوره‌ ما اعتراض به داور کم به چشم می‌آمد چون جدی‌تر بودیم!

داور بین‌المللی بازنشسته کشورمان معتقد است وقتی در شهرستان‌ها دوربین فیلم‌برداری باکیفیت برای مسابقات لیگ وجود ندارد، فناوری کمک‌داور ویدیویی آغاز جنجالی دیگر است.

امیر محمد سلیمانی _ سعید مظفری‌زاده خیلی زود از فوتبال ایران خداحافظی کرد. او که از سال ۸۴ تا ۹۲ یکی از معتمدترین داوران فوتبال کشورمان بود، تصمیم گرفت از قضاوت خداحافظی کند و برای ادامه تحصیل به کانادا برود. جنجال های بی پایان و جدید فوتبال ایران باعث شده تا با او درباره وضعیت داوری لیگ، رفتار بازیکنان و باشگاه ها، فشار بر داوران و شرایط کمیته داوران گفت‌وگو کنیم.

*دلیل اصلی این همه انتقاد از داوری ها فوتبال ایران چیست؟
دلیل اصلی آن، همین فرهنگ حاکم بر فوتبال ما است. ضریب اشتباهات داور های ما زیاد بالا نیست و در حد معمولی است. در سراسر دنیا اشتباهات داوری وجود دارد اما ما با نوع برخورد با اشتباهات داوری مشکل داریم. از گذشته هم همینگونه بوده و هر چه جلوتر می رویم با توجه به عدم مدیریت این مسئله، این انتقاد ها بیشتر می شود.

*به نظر می رسد در فوتبال ایران خیلی ها به دنبال این هستند که ضعف یا شکست خودشان را گردن داور بیندازند تا از باشگاه خود اخراج نشوند. این موضوع را قبول دارید؟
تیم ها، مربی ها و بازیکنان زیر فشار هستند. آن ها بهترین و ساده ترین راه برای خارج شدن از زیر این فشار ها را داور می دانند. چون می دانند برخوردی جدی با این رفتار نخواهد شد و موضوع را به سمت مسیر مورد علاقه شان منحرف می کند. بنابراین از داور ها انتقاد می کنند. 

*نظر شما درباره گل ژاپن به ایران که چند بازیکن در حال اعتراض به داور بودند چیست؟ به نظر می رسد بازیکنان عادت کرده اند به داور اعتراض کنند و همین موضوع باعث شده چنین اتفاقی در یک بازی ملی رخ دهد. یعنی ریشه گلی که از ژاپن خوردیم، به اتفاقات فوتبال باشگاهی ایران برمی گردد که بازیکنان عادت کرده اند دائما به داور معترض شوند.
این فرهنگ باعث شده بازیکنان ما مشکلاتی از این دست داشته باشند. اعتراض به داوری، رفتن به حاشیه و فراموش کردن اصل داستان باعث شد در یک مقطع حساس شکست سنگینی را تجربه کنیم که ما را از ادامه مسیر قهرمانی بازدارد. باید خیلی جدی تر با این مشکل برخورد شود؛ هم از لحاظ فرهنگی و هم از لحاظ انضباطی. در فوتبال روز دنیا، کمتر شاهد برخورد میان بازیکنان و داوران هستیم. چرا که یوفا، فیفا و حتی ای‌اف‌سی جریمه های سنگینی را برای مصاحبه های علیه داوری در نظر گرفته اند. اگر در کنفرانس های خبری حرفی علیه داوری زده شود، بلافاصله جریمه های سنگین و محرومیت از راه می رسند. اما در فوتبال ما هر مربی و مدیری درباره داوری اظهارنظر می کند. این حرف ها برای بازیکنان در درون یا بیرون زمین هم محدودیتی ندارد. 

*زمان شما هم از این انتقادات بود اما کمتر بازیکنی به خودش اجازه می داد رفتارهایی این چنینی با داورها داشته باشد. چه چیزی باعث شده انتقادات از داوران شدت بگیرد؟
در زمان ما هم اعتراضات وجود داشت. اگر کمتر به چشم می آمد، به دلیل برخورد جدی تری بود که داور ها با این اعتراض ها می کردند. با توجه به سابقه داوری آن ها و شناخت تیم ها، برخورد جدی تری در انتظار باشگاه ها بود. این برخورد ها کمتر به چشم می آمدند. اما حالا که نسل داوری عوض شده، مقداری زمان می خواهیم تا تغییرات را ببینیم. شاید دلیل کوتاه آمدنشان از اعتراضات هم همین مسئله باشد اما باید بدانند با اعتمادبه‌نفس و اقتدار با این حرف ها مقابله کنند. 

*اضافه شدن VAR تا چه اندازه می تواند به فوتبال ایران کمک کند؟
این فناوری می تواند تاثیر بسیار مثبتی روی فوتبال ما داشته باشد. در فوتبال دنیا هم تاثیرات مثبتی داشته است. این سیستم پر هزینه است و راه اندازی سختی خواهد داشت اما اگر از آن استفاده کنیم بسیار مفید خواهد بود. در بازی مسجد سلیمان و پرسپولیس تصاویر ساده لیگ را نمی توانستیم پوشش دهیم، حالا اضافه شدن این سیستم به همه ورزشگاه های لیگ برتر مسئله جدایی است.

*الان فغانی برند داوری ماست. خیلی ها می گویند فاصله داوران دیگر با فغانی بیش از اندازه است. اما نوع رفتار ما با فغانی اصلا مناسب نیست. برای اینکه ثابت کنیم بهتر از او هم داریم یا او را می فرستیم پشت دروازه یا می گوییم برو لیگ دو. این برخورد درستی است که با فغانی می شود؟
فعانی یکی از مطرح ترین داوران سراسر فوتبال دنیاست. کلاس های داوری را به خوبی پشت سرگذاشته است، بدن آماده ای دارد و اعتمادبه‌نفس بسیار بالایی دارد. همین باعث شده فاصله زیادی با سایر داور های ما داشته باشد. اما این که ما فکر کنیم به همین دلیل می خواهند او را از زمین داوری ایران بیرون کنند، من چنین تصوری ندارم و به نظرم درست نیست. هر داوری در بالاترین درجه قضاوت هم باشد، هر زمانی که کمیته داوران به او احتیاج داشته باشد از او استفاده می کند. احتمالا دلیل قانع‌کننده‌ای باید برای سپردن بازی های لیگ دو به فغانی وجود دارد که خود او هم پذیرفته است.

*سطح کلاس های آموزشی برای داوران الان به چه صورت است؟ خیلی ها می گویند که داوران ما آموزش دیده نیستند و برای اینکه خودشان را ثابت کنند رویه ای را پیش گرفته اند تا خودشان را مقابل بازیکن ها قرار بدهند؟
ما کلاس های آموزشی در اول فصل یا نیم فصل داریم. می توانیم دوره های آنلاین را برگزار کنیم. از داوران بخواهیم فعالیت های آموزشی انجام دهند تا فوتبال ایران پیشرفت بیشتری کند.

*در فوتبال خیلی از باشگاه ها روانشانس دارند. موافق استفاده از روانشناس برای داوران هستید؟
وجود روانشناس ها برای باشگاه ها واقعا مفید است. اگر این روانشناسان را برای داوران هم داشته باشیم. برای مواقعی که تحت فشار هستند و بازی های مهمی را برعهده دارند، استرس و احساسات داوران را کنترل می کنند و با آرامش بیشتری آن ها را راهی میدان کنند. 

*فدراسیون فوتبال برای پایان دادن به اعتراضات بازیکنان و مربیان باید چه کار کند؟ قبلا تجربه برخورد انضباطی با معترضان را داشتیم اما جواب نداد. راه دیگری برای این موضوع وجود دارد؟
جدا از فعالیت های فرهنگی و آموزشی که باید پیگیری شوند، مهم‌ترین رکن آن بدون شک مسائل انضباطی است. اگر این جنجال ها هنوز ادامه دارد، به دلیل برخورد های ضعیف است. اگر برخورد قوی و قاطع باشد، نتیجه آن متفاوت است. درمقابل، محرومیت داوران هم اگر به درستی براساس سیستم تشویق و تنبیه باشد نتیجه مثبتی خواهد داشت.
*شما خودتان خیلی زود بازنشست شدید. فارغ از موقعیت کاری و تحصیلی در کانادا، حاشیه های فوتبال ایران را می توان یکی از دلایل این بازنشستگی زودهنگام دانست؟
من موقعیت تحصیلی مناسبی برایم در کانادا پیش آمد و فرصت شغلی ایده‌آلی هم در کنار آن ایجاد شد. قطعا با گذراندن این دوره به ایران بازمی‌گردم تا در خدمت فوتبال کشورم باشم.

43255

کد خبر 1235503

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 8 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۰۷:۳۷ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۷
  2 2
  هر داوری مثل شما پرسپولیسی باشه، هم خیلی تو رسانه ها میتونه حرف بزنه، هم هر موقع اشتباه کنه کسی کاری باهاش نداره.
 • IR ۱۰:۲۶ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۷
  1 1
  نگو "چون جدی تر بودیم" بگو چون علنا به نفع تیمهای قدر صوت می زدیم و سر تیمهای مظلوم را می بریدیم! تا حدی که پروین گفت " هر وقت آقای مظفری داور بازی پرسپولیس است این تیم شانس می آورد!