رشد نهال «بی‌زباله» در آستانه هفته درخت‌کاری در دانشگاه تهران

روز دوشنبه ۶ اسفند ماه در دانشکده زیست شناسی دانشگاه تهران مراسم بزرگداشت چهار همکار دانشگاهی بازنشسته برگزار شد. مهمترین رخداد این مراسم پذیرایی بدون ظروف یک بار مصرف بود.

امروز با روی خندان، من هم از پذیرایی لذت بردم. بعد از سال‌ها تلاش و گفتگو نهال‌های "بی زباله" یکی پس از دیگری رویش خود را آغاز می‌کنند و با همت شما به زودی به جنگلی انبوه تبدیل خواهد شد. داستان از زمانی شروع شد که من در مراسم مشابه از قبول پذیرایی با ظروف یکبار مصرف اجتناب می‌کردم و به مدیران تاکید داشتم تا این ظروف را کنار بگذارید. یک بدآموزی جای خود را به ارزشی ماندگار داد تا دانشگاه اولین قدم‌های جدی به سوی "دانشگاه سبز" را بردارد.

به زودی هفته منابع طبیعی فرا می‌رسد و همه خود را برای جشن‌های درختکاری آماده می‌کنند. وقتی دوستان از من می پرسند چه بکاریم من اغلب جواب می‌دادم: هیچ چیز! اما امسال می خواهم تاکید کنم که در این مراسم به گونه‌ای دیگر شرکت کنید. به جای شرکت در شوی "نهال کشی" شما نهال "بی زباله" را از خانه تا محل کار خود بکارید. کاشت این نهال بسیار آسان است. فقط کافی است، اگر در جایی به شما در ظروف یکبار مصرف و بطری‌های آب معدنی تعارف کردند، آن را قبول نکنید. مردم ما بسیار تابع آداب هستند؛ اگر پذیرایی آنها را قبول نکردید، دیگر آن نوع پذیرایی را تکرار نمی‌کنند. 

نهال "بی زباله" خیلی زودتر از آنچه که فکر می‌کنید جان می‌گیرد و در کوتاهترین مدت شما شاهد رشد و تنومند شدنش خواهید بود. تعجب نکنید که با این روش زمین سبزتر خواهد شد. چون آب پنهانی که صرف تولید این ظروف می‌شود در طبیعت باقی خواهد ماند و درختان و گیاهان را سیراب می‌کند. دیگر برای تولید این ظروف دی اکسید کربن و آلاینده های دیگر تولید نمی‌شود و صدها جاندار به دلیل وارد نشده این پلاستیک ها به طبیعت زنده می‌مانند.

۴۲۴۲

کد خبر 1235610

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 3 =