۱ نفر
۱۳ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۶:۰۱

ایرنا نوشت: محققان دانشگاه برمن واقع در آلمان با استفاده از نوعی پروتئین پلاسما که درون خون یافت می‌شود، راهکار جدیدی را به منظور تولید داربست‌های زیستی موردنیاز برای ترمیم سریع‌تر زخم‌ها توسعه دادند.

داربست‌های زیستی که با استفاده از این تکنیک ساخته می‌شوند امکان اتصال به سطوح و همچنین استفاده مستقل را دارند. 
پروتئین مورد استفاده در این تحقیقات، فیبروژن نام دارد و نوعی گلیکوپروتئین است که ساختار اولیه یک شبکه فیبروز را تولید می‌کند و این شبکه با تبدیل شدن به یک ماتریس فراسلولی (extracellular matrix) موجب بسته شدن زخم می‌شود و به همین علت، فیبروژن نقش مهمی در ترمیم زخم‌ها ایفا می کند. 
محققان با استفاده از یک فرآیند تولید زیستی توانستند برای اولین بار فیبروژن را بدون استفاده از ولتاژ بالا، محلول‌های ارگانیک و آنزیم‌ها به یک داربست سه‌بعدی حجیم تبدیل کنند. محققان برای کنترل این فرآیند میزان تجمع فیبروژن، نمک و pH محیط را تنظیم می‌کنند. ابعاد چارچوب‌های تولید شده با استفاده از این شیوه تا چند سانتیمتر قابل تعیین است و ضخامت آن‌ها به چندین میکرومتر می‌رسد. 
به گفته محققان این داربست‌های زیستی جدید در حوزه‌های مختلف از جمله ترمیم زخم‌ها و تولید پلت‌فرم‌های آزمایشگاهی برای مطالعه عملکرد داروهای جدید کاربرد دارد.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Biofabrication منتشر شده است. 

5656

کد خبر 1237550

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =