هم‌گرایی لازمه وضعیت فعلی اقتصاد کشور است/ تبریزی‌ها مثل همیشه پیشگام باشید

معاون اقتصادی رئیس جمهور گفت: همگرایی با توجه به وضعیت اقتصادی کشور از اولویت های کشور است به طوریکه در این همگرایی سیاست گذار و فعال اقتصادی باید فید بک های خود را بگیرند

به گزارش خبرآنلاین از تبریز، محمد نهاوندیان در جلسه با نخبگان آذربایجان شرقی در محل سالن جلسات عمارت استانداری آذربایجان شرقی گفت: هدف جلسه برای عقل جمعی، امیدآفرینی و برای به اشتراک گذاشتن راه حل هاست و خوشبختانه این جلسه متفاوت بود و هر کسی از مشکلی گفت در مورد راه حل ها نیز نظرات مطرح شد.
وی ادامه داد: برخی ها از مشکلات برای فرافکنی و متهم کردن استفاده می کنند ولی نیاز کشور به داروی مثبت نگری و آینده نگری است.
معاون اقتصادی رئیس جمهور اظهار داشت: در این شرایط چالش هایی داریم که در یک سال اخیر بر اقتصاد ما تحمیل شده است.
نهاوندیان ادامه داد: از سال ۹۲ تا ۹۶ روند سالم و امیدبخش بود که به افزایش رشد تولید و کاهش تورم منجر شده بود بطوریکه رشد سرمایه گذاری که از روند منفی برخوردار بود به روند مثبت و ثابت شدن جهت گیری کرد.
معاون اقتصادی رئیس جمهور اظهار داشت: فضای متلاطم بازار ارز به بازارهای دیگر نیز رسیده ولی با این حال وقت عزا گرفتن نیست بلکه باید به عنوان تجربه در نظر گفت.
وی ادامه داد: از دی ماه سال گذشته اتفاقاتی در کشور افتاد که ریشه در اقتصاد نداشت بلکه ریشه آن جنس سیاسی داشت.
نهاوندیان با اعلام اینکه خروج آمریکا از برجام باعث تکانه در بازار شد، گفت: شرایط اقتصادی با اعلام خروج از برجام در بازار نمود پیدا کرد.
وی بیان داشت: هر چیزی بهایی دارد و مثال آن جنگ تحمیلی بود، گاهی اشتباه می‌کردیم ولی ناله‌ از بی تجربگی ها و خطاهای انجام شده نمی کردیم.
معاون اقتصادی رئیس جمهور با بیان اینکه امروز وقت همگرایی است، گفت: همبستگی در شرایط فعلی اولویت ما است به طوریکه این وضعیت فضای اصلاحات ساختاری در اقتصاد کشور را فراهم کرد.
وی افزود: بدترین تصمیمات را زمانی گرفتیم ‌که بیشترین صادرات نفتی را داشتیم و با ولخرجی ها به مشکل خوردیم که لازم است تصمیم‌گیری های درست و اصلاح تصمیمات گذشته انجام شود.
نهاوندیان گفت: بودجه کشور مشکلات ساختاری دارد و باید در اصلاحات سیستم ارزی و یارانه ها تجدید نظر کنیم.
وی جلوگیری از هدر رفت های منابع را از اولویت های کشور اعلام کرد و گفت: پرتی های سیستمی در یارانه ها و هدر رفت انرژی در کشور زیاد است که باید جلوی آن را بگیریم.
نهاوندیان با بیان اینکه، اقتصاد دولت زده، نفت زده و سیاست زده در صد سال گذشته داشتیم که موجب بی اعتمادی و بد بینی نسبت به بخش خصوصی شده است، ادامه داد: دولتی کردن های پی در پی در کشور و فکر اینکه هر جایی توسعه عمران لازم است دولتی شدن نیز لازم است یکی از نکات ضعف کشور ما بود که نسبت به بخش خصوصی بی تفاوت شده ایم.
نهاوندیان گفت: بعد از روند دولتی سازی و اقتصاد برخواسته از دولت، روند اعتماد به بخش خصوصی و سیاست های اصل ۴۴ شروع شد.
وی اعلام کرد: سیاست ها و تصمیم های توانمندسازی کشور توسط بخش خصوصی گرفته شده است ولی درجه تحقق این امر مطابق با آرمان هایمان نبود.
نهاوندیان با بیان اینکه ارز وسیله مبادله است ولی لازمه التهاب زدایی است، گفت: تعدد متعدد بخشنامه ها واقعا مضر است که باید مورد تجدید نظر قرار بگیرد بطوریکه سیاست گذاران باید سیگنال هایی بدهند که فعالان اقتصادی بتواند فعالیت اقتصادی خود را به پیش ببرد.

معاون اقتصادی رئیس جمهور با اشاره به اینکه مشکلات را با نگاه همگرایی می شود حل کرد، اظهارداشت: همگرایی باید دو سویه باشد، با یک دقیقه نمی شود کاری کرد، سیاست گذار و فعال اقتصادی هر دو نیازمند گرفتن بازخورد عمل از یکدیگر هستند.
وی در پایان گفت: آذربایجان در تاریخ شاهراه ارتباطی ایران با دنیا و اروپا بود و باید از تمامی ظرفیت های موجود استان شما استفاده کنیم، تقاضای من از استان شما پیشتاز بودن است که شما آن را بلد هستید.

46

کد خبر 1238766

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =