۰ نفر
۱۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۷:۱۰

معارف ماندگار

محسن غرویان
معارف ماندگار

چهره‌ امام هادی(ع) در تاریخ تشیع و در معارف ماندگار اهل بیت(ع)، چهره‌ای برجسته‌ و تاثیرگذار بوده است.

میراثی که ما از این امام بزرگوار داریم زیارت جامعه کبیره است و زیارت جامعه کبیره تنها یک زیارت جامع برای ائمه معصومین صلوات‌الله علیهم اجمعین نیست. این امام  بزرگوار شیعه از جهت حکمت نظری هم در کنار حکمت عملی الگو و نمونه بوده‌اند و هم در مسائل علمی، کلامی، فلسفی و احکام فقهی نقش تربیتی داشته‌اند. اوضاع و شرایط در زمان ایشان به گونه‌ای بوده است که همیشه ایشان تحت فشار بوده و به دربار حکومتی فرا خوانده می‌شدند.

جایگاه بسیار مناسب اخلاقی امام هادی (ع) در بین مردم، موجب شد تا گستره تاثیرات فرهنگی و اجتماعی این امام در بین مردم بسیار وسیع باشد. رسیدگی به ایتام، فقرا و بیچارگان و همدلی باآن‌ها جزئی از اموری است که امام هادی (ع) با پشتکار به آن می‌پرداختند و جز سجایای اخلاقی ایشان است. محدثان بسیاری روایاتی از ایشان نقل کرده‌اند. از جمله زیارات مشهوری که از امام هادی ‌(ع) در کتب امثال شیخ طوسی و شیخ صدوق آمده است، زیارت جامعه کبیره است. جناب عبدالعظیم حسنی و جناب فضل بن شازان نیشابوری از جمله کسانی هستند که در محضر ایشان پرورش پیدا کرده‌اند.

از جمله میراث ماندگار امام هادی(ع)، زیارت جامعه کبیره است که یک دوره فلسفه امامت و ولایت است. فلسفه هدایت و امام‌شناسی در این زیارت مطرح شده که اگر انسان با دقت فرازهای زیارت جامعه را بخواند ویژگی‌های امام و رهبر جامعه را می‌تواند به خوبی درک کند. این زیارت در بین مسلمانان و شیعیان از شهرت بسیاری برخوردار است. برای هر یک از امامان می‌توان این زیارت را خواند و در کتاب مفاتیح الجنان شیخ عباس قومی هم این زیارت آمده است. نکات بسیار عمیقی در امامت‌شناسی در این زیارت آمده است و آن را تحلیل و تحقیق برجسته‌ای از امامت در نگاه شیعه شمرده‌اند.
* منتشر شده در خبرگزاری تسنیم . ۷ مهر ۱۳۹۴

کد خبر 1239371

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 16 =