۱ نفر
۶ فروردین ۱۳۹۸ - ۲۱:۰۹
کشوری عجیب که روی آب، سوار است!

همواره کشور های آسیایی در عرصه گردشگری جهش های چشمگیری را در سال های اخیر شاهد بوده اند و توانسته اند به یکی از قطب های گردشگری در منطقه ی خود بدل شوند. یکی از این کشور های که همواره در سال های اخیر توانسته است انقلابی در صنعت گردشگری خود ایجاد نماید، کشور سریلانکا است. این کشور دارای مناطق و شهر های مختلفی است که همواره در گردش به این کشور مورد توجه قرار می گیرند. در این گزارش سعی داریم شما را با تفریحات و کارهایی که باید در شهر کلمبو، یکی از شهر های مهم و توریستی سریلانکا، انجام داد، آشنا نماییم. با ما همراه باشید:

کلمبو کجاست؟
کلمبو بزرگ ‌ترین شهر و پایتخت تجاری سریلانکا است. ابن بطوطه ، جهانگرد معروف ، در قرن چهاردهم از جزیره سریلانکا دیدن کرده بود که با نام کلانپو از این بندر یاد کرده است. جهانگردان پرتغالی در قرن شانزدهم میلادی پا به جزیره سریلانکا گذاشتند و نیروهای هلندی در قرن هفدهم و نیروهای بریتانیایی در اواخر قرن هجدهم کلمبو را تسخیر کردند. نام «کلمبو» ، نخستین بار در سال ۱۵۰۵ میلادی توسط پرتغالی‌ها مطرح شد. باور بر این است که کلمبو از نام سنتی سینهالی کولون توته (Kolon thota) به معنی درگاه رود کلانی ریشه گرفته است. همچنین به نظر می‌ رسد که این واژه از نام سینهالی کولا-آمبا-توته (Kola-amba-thota) به معنی «بندری از درختان پربرگ انبه» باشد. این شهر در کرانه ی غربی جزیره و نزدیک شهر سری جایاواردنپورا کوته ، پایتخت سیاسی سری لانکا جای دارد. کلمبو شهری شلوغ و پرجنب و جوش با آمیزه‌ای از زندگی مدرن و بناها و ویرانه‌های استعماری است. کلمبو شهری چند قومی و چند فرهنگی است. همچنین اجتماعات کوچکی از تبار چینی‌ها ، پرتغالی‌ها ، هلندی‌ها ، مالایی‌ها و هندی‌ها علاوه بر تعداد زیادی از مهاجران اروپایی نیز در این شهر زندگی می کنند. این شهر در بیش از 2000 سال پیش، برای تاجران رومی، چینی و عربی شناخته شده بود.

دسترسی به کلمبو
شهر کلمبو به انواع مختلفی قابل دسترس بوده و می توان به از طریق هوایی و یا دریایی به این شهر رسید. بهترین راه برای رسیدن به کلمبو استفاده از روش هوایی می باشد.

از طریق هوایی - فرودگاه بین‌المللی باندرانیکی - Bandaranaike International Airport
این فرودگاه یک فرودگاه نظامی و همگانی با کد یاتا کلمبو است که یک باند فرود آسفالت دارد و طول باند آن ۳۳۵۰ متر است. این فرودگاه در کشور سری‌لانکا قرار دارد و در ارتفاع ۸ متری از سطح دریا واقع شده‌است.

فرودگاه کلمبو

جاذبه های توریستی کلمبو
1. بازدید از پارک Galle Face Green

این پارک در خط ساحلی شهر کلمبو و در قلب تجاری این شهر در مساحتی به میزان 5 هکتار ایجاد شده است. در ابتدا از این پارک بیشتر به عنوان مسابقات سوارکاری، فوتبال، راگبی و یا تنیس استفاده می شد، ولی امروزه کاربری آن تغییر یافته است. نمای زیبای اقیانوس هند از این مکان، طلوع و غروب زیبای خورشید، اینجا را محلی آرمش بخش برای مردم اهل کلمبو کرده است. همچنین در کنار این مکان، هتل هایی زیبایی نیز احداث شده است که گردشگران می توانند از آنها برای اقامت در این شهر استفاده نمایند.

پارک Galle Face Green

پارک Galle Face Green

پارک Galle Face Green

2. بازدید از موزه ملی کلمبو
موزه ملی کلمبو یکی دیگر از نقاطی است که باید در سفر به کلمبو از آن دیدن کنید. این موزه زیبا یکی از دو موزه موجود در شهر کلمبو می باشد و به عنوان بزرگترین موزه کشور سریلانکا شناخته می شود. قدمت این موره به سال 1877 میلادی باز می کردد و از آن زمان تاکنون بازدید کنندگان بسیاری را به خود جذب کرده است.

3. بازدید از معبد Kelani Raja Maha Viharaya
این معبد بودایی در فاصله هفت کیلومتری شهر کلمبو قرار گرفته است. از نظر بودایی ها، این معبد توسط خدایگان بودا مقدس پنداشته می شده است، لذا همواره مورد توجه پیروان این دین قرار گرفته است. این معبد به دلیل مجسمه های بودایی و همچنین نقاشی های یک نقاش سریلانکایی به نام Solias Mendis مورد توجه بوده است.

معبد Kelani Raja Maha Viharaya

معبد Kelani Raja Maha Viharaya

4. بازدید از پارک Viharamahadevi
این پارک که در گذشته نام پارک ویکتوریا شهرت داشت، یک پارک عمومی زیبا در شهر کلمبوست. این پارک درست در کنار موزه ملی سریلانکا واقع شده اشت و به عنوان قدیمی ترین و بزرگترین پارک کلمبو شناخته می شود. این پارک در زمانی که سریلانکا مستعمره انگلستان بود، به خاطر ملکه ویکتوریای انگلستان به این نام مشهور بود، ولی بعد ها به نام فعلی خود تغییر یافت. همچنین در این پارک یک مجسمه بزرگ بودا و یک باغ وحش کوچک نیز وجود دارد.

پارک Viharamahadevi

پارک Viharamahadevi

پارک Viharamahadevi

5. بازدید از موزه هلندی
این موزه، در اصل خانه ی فرماندار هلندی " توماس ون رهای‎" (Thomas van Rhae) ‎بوده است و ‏ساخت آن به قرن 17 بازمی گردد. این ساختمان برای اهداف گوناگونی در طی سال ها مورد استفاده ‏قرار می گرفت. در سال 1696 به مدرسه ی کاتولیک ها و در سال 1796 به بیمارستان نظامی ‏بریتانیایی ها تبدیل گشت. زمانی هم از آن به عنوان دفتر پست، پرورشگاه و دفتر پلیس استفاده می شد‎.

موزه هلندی کلمبو

موزه هلندی کلمبو

موزه هلندی کلمبو

6. بازدید از بازار پتا – Pettah Bazaar
یکی از اماکن دیدنی کلمبو "پتاه بازار‎" (Pettah bazaar) ‎نام دارد. اینجا، محلی است که هم می توان ‏به خرید پرداخت وهم از دیدن جاذبه هایی مانند معابد هندو، بودا، خانه های اشرافی، موزه کلمبو‎ ‎‎(Colombo)‎، سالن کنفرانس بین المللی "باندارانایک‎" (Bandaranaike)‎، ساختمان جدید پارلمان ‏در "سری جایاوارداناپور ‎و مرکز هنرهای فولکلور لذت برد‎.‎‎ 

بازار پتا در شهر کلمبو در منطقه ی پتا واقع شده است. ورودی این بازار یک بنای تاریخی بلند در ‏مرکز میدان قرار گرفته که به برج ساعت خان‎ (Khan) ‎مشهور است. این برج توسط خانواده ی ‏‏"فرامجی بهیکاجی خان‏ ‎ساخته شد، که اهل بمبئی و از تاجران ‏معروف و مالک شرکت کلمبو اویل میلز ‎بودند‎.‎‎

بازار پتا – Pettah Bazaar

بازار پتا – Pettah Bazaar

بازار پتا – Pettah Bazaar

7. بازدید از باغ وحش Dehiwala
یکی دیگر از جاهایی که می توانید در سفر به کلمبو از آن دیدن کنید، بازدید از باغ وحش Dehiwala می باشد. این باغ وحش که بیشتر یک منطقه حفاظت شده از حیوانات است، در سال 1936 تاسیس شده است. این باغ وحش بیش از 3000 حیوان مختلف در 350 گونه مختلف را در خود جای داده است.

باغ وحش Dehiwala

باغ وحش Dehiwala

باغ وحش Dehiwala

باغ وحش Dehiwala

باغ وحش Dehiwala

باغ وحش Dehiwala

8. بازدید از دریاچه Beira
دریاچه بیرا یکی دیگر از مقاصدی است که نباید در سفر به کلمبو از دست داد. این دریاچه که در وسط شهر کلمبو واقع شده است، همواره مورد توجه گردشگران ورودی این شهر قرار می گیرد. بیشتر اطراف این دریاچه توسط ساختمان های بلند و تجاری احاطه شده است. در گذشته از این دریاچه برای حمل و نقل استفاده می شد.

دریاچه Beira

دریاچه Beira

دریاچه Beira

9. خرید در مرکز خرید Majestic City
مرکز خرید Majestic City یک مجتمع 7 طبقه است که در نزدیک ایستگاه راه آهن Bambalapitiya قرار دارد. این مرکز خرید در سال 1990 تکمیل شده است ولی در سال 2008 بازسازی مجدد شده وبه امکانات آن افزوده شده است. امکاناتی از قبیل سینماهای سه بعدی و یک سری امکانات رفاهی به این مرکز اضافه شده است. دوستداران خرید می توانند از این مرکز برای خرید های خود استفاده نمایند.

مرکز خرید Majestic City

مرکز خرید Majestic City

مرکز خرید Majestic City

10. خرید در Dutch Hospital Shopping Precinct
این مرکز خرید که قبلا یک بیمارستان هلندی بود، امروزه به یکی از جاذبه های گردشگری کلمبو بدل شده و همچنین یکی از بهترین مراکز خرید این شهر تلقی می شود. کافه رستوران های متعددی در این مرکز هستند و بیشتر مورد علاقه ی جوانتر هاست. برای خرید می توانید از این مرکز استفاده نمایید.

Dutch Hospital Shopping Precinct

Dutch Hospital Shopping Precinct

 آیا تا به حال پایتخت زیبای این کشور سوار بر آب را دیده‌اید؟ آیا جاذبه‌ای در کلمبو هست که ما به آن اشاره نکرده باشیم؟

منبع : لست سکند

2121

کد خبر 1244014

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 6 =