۲ نفر
۱۱ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۸:۰۰
عمارت سرتیپ سدهی در خمینی شهر را دیده‌اید؟

در خیابان ملک اصفهان خانه قدیمی سرتیپی قرار گرفته است. این عمارت مربوط به دوره قاجار است و در خمینی شهر، محله لادره فروشان، بلوار توحید واقع شده، این اثر در تاریخ ۲۵ اسفند ۱۳۸۰ به‌عنوان یکی از آثارملی به ثبت رسید. سرتیپ محمدحسن خان امینی سدهی فرزند یاور خان بود که پدرش از منصب‌داران و نظامی‌های دوره قاجار بوده است. خود سرتیپ فرمانده فوج جلالی ظل السلطان حاکم وقت اصفهان بوده است.

مجموعه فضاهای این خانه در سه جبهه قرار گرفته اند که دو جبهه شمالی و جنوبی از جبهه سوم مرتفع تر می باشد. مهمترین قسمت عمارت  تالار جبهه شمالی است که با شکل نیم صلیبی خود با دو اتاق سه دری طرفین ارتباط دارد. دیوارهای این تالار دارای تزئینات فراوان نقاشی روی گچ هستند. علاوه بر آن دو ردیف قطاربندی نیزدر این در و دیوارها وجود دارد. سقف تالار حاوی نقاشی های پر کاری است که از نقاشی های اروپائی تاثیر گرفته اند. جبهه جنوبی شامل سه دری و فضای کفش کن در بین آنهاست. در جبهه غربی دو اتاق وجود دارد که با دری کوچک به حیاط باز می شود. دالانی که از طریق آن به حیاط خانه وارد می شوند در میانه این جبهه قرار گرفته است.

شاه‌نشین درواقع زیباترین بخش این خانه است. در این قسمت بخاری گچ‌بری، نقاشی پشت آینه و کتیبه‌های زیبایی دیده می‌شود. حوض‌خانه این عمارت یکی از زیباترین حوض‌خانه‌های قاجار است که به سبک فرنگی ساخته‌شده است. بدنه حوض‌خانه دارای چهار ایوان با سقف‌های مسطح و جناغی است. دو ایوان راه‌های ارتباطی با اتاق‌های سه‌دری و دو ایوان دیگر عمیق‌تر و شاه‌نشین حوض‌خانه هستند.

خانه سرتیپی اصفهان نمونه دیگری از خانه های قدیمی اصفهان است که به دلیل وجود ویژگیهای هنری و معماری مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته است. این خانه می تواند برای گردشگران جالب توجه باشد.از سرتیپ ۴ فرزند برجای می‌ماند که هرکدامشان دارای خانه‌های تاریخی جداگانه در هم‌جوار دیوان‌خانه بوده‌اند. خود این خانه‌ها حالا تبدیل به مجموعه زیبای تاریخی شده‌اند.

منبع : لست سکند

2121

کد خبر 1245141

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 2
 • FR ۰۹:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۲
  0 0
  عمارت سرتیپ که چیزی نیس عمارتهای سرداران وثروتهایشان رابنویسید
 • منصوذ IR ۱۵:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۲
  0 0
  من اهل همایونشهر اصفهان هستم وخانه بسیار زیبایی است درشهرما این خانه وازنزدیک دیده ام