۴ نفر
۳۱ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۵
از تبعات مصرف ماری‌جوانا چه می‌دانید؟

ماری‌جوانا از دانه، برگ، گل و ساقه‌ پوست‌کنده و خشک‌شده‌ گیاه شاهدانه به دست می‌آید که با اسم‌های مختلفی مثل وید نیز شناخته می‌شود.

به گزارش خبرآنلاین، استفاده از این ماده به هر شیوه‌ای که باشد، به گونه‌ای متفاوت ذهن و جسمتان را تحت تأثیر قرار می‌دهد. زمانی که دود ناشی از مصرف ماری‌جوانا وارد ریه می‌شود، مواد آن به سرعت وارد جریان خون شده و به مغز و دیگر اندام‌های داخلی می‌رسد.

گزارش‌های مختلفی از کسانی که سابقه مصرف این ماده را داشته‌اند وجود دارد که هرکدام به شیوه‌ای با اثرات مخرب آن دست و پنجه نرم می‌کنند.

ماری‌جوانا در برخی مراکز پزشکی دنیا برای مصارف درمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما نکته‌ای که وجود دارد این است که فارغ از نوع مصرف، مواد ماری‌جوانا موجب بروز اثرات آنی و طولانی مدت مانند زوال عقل و افزایش ضربان قلب، خواهد شد. در دراز مدت، استعمال ماری‌جوانا بیماری‌های قلبی عروقی و سرفه‌های مزمن را به همراه خواهد داشت.

در اغلب موارد، اثر مصرف این ماده بر بدن به سرعت اتفاق می‌افتد. استعمال طولانی مدت آن به عوامل مختلفی از جمله میزان مصرف مرتبط است.

با توجه به افزایش مصرف تفریحی ماری‌جوانا، دانستن اثراتی که بر ذهن و جسم انسان دارد بسیار مهم است.

سیستم تنفسی
درست مثل تنباکو، دود ناشی از مصرف ماری‌جوانا از مواد شیمیایی مختلفی تشکیل شده که سلامت مجرای تنفسی و ریه‌ها را به مخاطره می‌اندازد. اگر به صورت منظم سیگار می‌کشید، بیشتر از دیگران در معرض بروز سرفه‌های طولانی، تولید خلط و بیماری‌هایی مانند برونشیت قرار دارید.

علاوه بر این، مصرف ماری‌جوانا موجب تشدید بیماری‌های تنفسی مثل آسم می‌شود و احتمال ابتلا به سرطان ریه را نیز افزایش می‌دهد.

سیستم گردش خون
ماده روان‌گردان تتراهیدروکانابینول یا THC، از طریق راه تنفسی وارد جریان خون شده و ظرف چند دقیقه، ضربان قلبتان ۲۰ تا ۵۰ ضربه در دقیقه افزایش خواهد یافت که ممکن است این تغییر تا سه ساعت بعد هم ادامه پیدا کند و اگر شخص به بیماری قلبی مبتلا باشد، بسیار خطرناک خواهد بود.

قرمز شدن چشم‌ها پس از مصرف ماری‌جوانا به علت گشاد شدن رگ‌های خونی چشم بر اثر مصرف مواد است.

سیستم عصبی
بر اساس تفکر عامه، مصرف ماری‌جوانا، برای تسکین درد و التهاب و کمک به کنترل اسپاس‌های عضلانی مؤثر است. اما اثرات بلند مدت آن بر سیستم عصبی اجتناب ناپذیر است.

THC موجود در ماری‌جوانا، موجب آزاد شدن دوپامین که به طور طبیعی عامل اصلی ایجاد احساس خوب در مغز است، می‌شود. به همین دلیل است که پس از مصرف ماری‌جوانا احساس سرخوشی به انسان دست می‌دهد.

THC نحوه پردازش اطلاعات در مغز را تحت تأثیر قرار می‌دهد و در اغلب موارد، قدرت قضاوت مصرف کننده را ضعیف می‌کند.

بر اساس گزارش مؤسسه ملی سوء مصرف مواد، استعمال ماری‌جوانا را در افزایش اختلالات ذهنی مؤثر است.

زمانی که اثر مواد ماری‌جوانا از بین می‌رود، اکثر مصرف کننده‌ها احساس افسردگی و خستگی یا حتی اضطراب می‌کنند.

در افرادی زیر ۲۵ سال، که رشد مغز هنوز تکمیل نشده است، مصرف ماری‌جوانا بر ظرفیت حافظه و فعالیت مغز به شدت تأثی می‌گذارد. مصرف ماری‌جوانا در بارداری نیز مغز جنین را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

سیستم گوارش
مصرف ماری‌جوانا موجب احساس خارش و سوزش در دهان و حلق می‌شود. این ماده باعث بروز مشکلات بسیار جدی هضم و گوارش می‌شود. به عنوان مثال، THC به علت پردازش خاصی که در کبد به وجود می‌آورد، علاوه بر آسیب به این عضو حیاتی، موجب تهوع و استفراغ نیز می‌شود.

سیستم ایمنی
بر اساس مطالعات انجام شده، THC موجود در ماری‌جوانا سیستم ایمنی را نیز تحت تأثیر قرار می‌دهد و بدن مصرف کننده را در مقابل بیماری آسیب پذیر می‌کند.

۴۱۲۳۴

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1248681

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 14 =