برج میلاد در معرض تهدید/ اطلاعاتی از پایش سازه برج میلاد در دست نیست

برنا نوشت: رئیس سازمان نقشه برداری کشور از نبود اطلاعات پایشی در خصوص برج میلاد خبر داد.

مسعود شفیعی با اعلام اینکه چندسالی است که از پایش ابنیه برج میلاد اطلاعی در دست نیست، گفت: پایش وضعیت برج ها و ابنیه بلند مرتبه، سدها و سازه‌های اینچنینی در حیطه فعالیت‌های گرایش میکروژئودزی و رشته مهندسی نقشه برداری است که با ابزارهای بسیار دقیق انجام می‌شود، در این چارچوب تغییراتی که ممکن است این ابنیه داشته باشند رصد و پایش می‌شود تا اتفاق حادی رخ ندهد.

وی افزود: طبق قانون، نظارت بر کلیه فعالیت‌های نقشه‌برداری و اطلاعات مکانی کشور بر عهده سازمان نقشه‌برداری است، لذا فعالیت‌های میکروژئودزی که توسط شرکت‌های ذیصلاح مشاور مهندسی نقشه‌برداری در خصوص برج‌ها، سدها و... انجام می‌شود نیز به‌طور مستقیم یا غیرمستقیم، باید تحت نظارت این سازمان انجام شود.

شفیعی گفت: تاجایی‌که سازمان نقشه‌برداری کشور در جریان است در  حال حاضر هیچ شرکتی برای مانیتورینگ برج میلاد با شهرداری تهران طرف قرارداد نیست تا ما بتوانیم از آن شرکت اطلاعات لازم را دریافت کنیم.

این مقام مسئول تصریح کرد: چنانچه شرکتی این پایش را انجام می دهد ما از آن بی اطلاع هستیم.

رئیس سازمان نقشه‌برداری کشور با اشاره به اینکه اگر شرکت‌های ذیصلاح و شناسنامه‌دار مهندسی نقشه‌برداری و مشاورین صاحب صلاحیت در این زمینه، با برج میلاد برای پایش رفتار و حرکات احتمالی آن قراردادی دارند به این سازمان اطلاع داده نشده، بیان کرد: در حال حاضر بی‌خبر هستیم که آیا شرکتی قرارداد پایشی با برج میلاد دارد یا خیر. در گذشته دو شرکت‌ مشاور نقشه‌برداری در دو مقطع با برج میلاد برای پایش این برج قرارداد داشتند که به‌طور طبیعی تحت نظارت سازمان نقشه‌برداری کشور بوده‌اند.

وی اضافه کرد: هنگامی که یک شرکت مهندسی مشاور قراردادی را با کارفرمایی برای ابنیه بلند مرتبه چه در بخش دولتی و یا در بخش خصوصی منعقد می‌کند، شرکت‌های مهندسی نقشه‌برداری تحت نظارت ما باید این کار را انجام بدهند و به محض اینکه قراردادی منعقد می‌شود ما مطلع می‌شویم چراکه روش‌های مختلفی برای نظارت‌مان داریم.

شفیعی با اشاره به نحوه نظارت سازمان نقشه‌برداری عنوان کرد: متناسب با نوع پروژه، بعضی از مواقع مراجعه حضوری به محل انجام می‌شود  و در برخی مواقع، داده‌ها را از مشاور دریافت کرده و راستی ‌آزمایی می‌کنیم، این سازمان روش‌های مختلف برای نظارت دارد که برای امور میکروژئودزی در ابنیه بلند مرتبه انجام می‌شود.

۴۷۲۳۷

کد خبر 1253082

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 14 =