۰ نفر
۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۶:۱۰

ایرنا نوشت: ستاد توسعه فناوری های فضایی و حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، به منظورایجاد بستر توسعه ماهواره‌های عملیاتی مدار پایین، اقدام به برنامه ریزی برای توسعه سه پلتفرم ماهواره ملی کرده است.

 اواخر دهه 80 بود که خبر ارسال ماهواره ایران به فضا دنیا را مبهوت و شگفت زده کرد. تا پیش از این، نام ایران در حوزه فضایی دنیا نامی ناآشنا، غریب و بدون دستاورد قابل قبول بود و رشد ایران در حوزه ارسال ماهواره به فضا در شرایطی بود که تنها 8 کشور به آن ورود کرده بودند. 
فناوری های فضایی دردنیا جزء فناوری های بسیارپیچیده و گسترده ای است که دست یافتن به آنها نیاز به توانمندی ویژه و تخصص خاصی دارد. جوانان ایرانی ازجمله کسانی هستند که تمام سختی ها وکمبودها را پشت سرگذاشتند و پا به این عرصه نهادند و با سرعت پیش رفتند.
معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از ابتدای فعالیت دولت یازدهم اقدام به راه اندازی بخشی برای پیگیری سیاست ها و اجرایی سازی فناوری های این حوزه کرده، ستاد توسعه فناوری های فضایی وحمل ونقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، با همین هدف شکل گرفت و به دنبال اجرایی کردن طرح های حوزه هوافضا در کشور است.
درهمین راستا، ستاد توسعه فناوری های فضایی و حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به منظور ایجاد بستر توسعه ماهواره‌های عملیاتی مدار پایین، اقدام به برنامه ریزی برای توسعه سه پلتفرم ماهواره ملی کرده است.
ستاد توسعه فناوری های فضایی وحمل و نقل پیشرفته معاونت علمی وفناوری، سه پلتفرم ماهواره ملی را با ایجاد کنسرسیومی از دانشگاه های فعال حوزه فضایی و با کمک شرکت های دانش بنیان به مرحله اجرا درآورده است.
درهمین زمینه می توان به پروژه «ایران باس 15» اشاره کرد. این پروژه یک پلتفرم ماهواره 15 کیلوگرمی با محموله تصویربرداری (رزولوشن 5 متر) است و توسط کنسرسیومی از دو دانشگاه صنعتی شریف و صنعتی مالک اشتر در حال انجام است. در این پروژه طراحی مفهومی و اولیه انجام‌ شده و در حال حاضر در مرحله طراحی تفصیلی است.
«پروژه ایران باس 70» پروژه دیگری است که در این زمینه در حال اجرا است. این پروژه نیز یک پلتفرم ماهواره 70 کیلوگرمی با محموله تصویربرداری (رزولوشن 5 متر) است که توسط کنسرسیومی از دانشگاه های صنعتی امیرکبیر و خواجه‌نصیرالدین طوسی در حال انجام است.
همچنین پروژه «ایران باس 150 » نیز یک پلتفرم ماهواره 150 کیلوگرمی با محموله تصویربرداری (رزولوشن 1 تا 2 متر) نیز توسط دانشگاه علم و صنعت در حال انجام است. در این سه پروژه حدود 250 نفر از متخصصان حوزه فضایی مشغول فعالیت هستند.

5656

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1254767

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =