هزینه بالای دارو، مشکل اصلی بیماران نقص ایمنی

ایرنا نوشت: عضو هیات مدیره انجمن خیریه حمایت از بیماران نقص ایمنی حضرت صدیقه طاهره (س) گفت: بیماران مبتلا به نقص ایمنی اولیه با مشکلاتی مواجه هستند که مهمترین آن، تامین هزینه‌های بالای دارویی است .

در بیماری نقص ایمنی، سیستم دفاعی بدن دچار نقص یا کاهش عملکرد می‌شود بنابراین دستگاه ایمنی بدن نمی تواند در برابر میکروب‌ها اعم از باکتری، ویروس و قارچ‌ها و هرگونه جسم خارجی دیگر از خود محافظت کند.
این بیماری به دو نوع اولیه و ثانویه تقسیم می‌شود و آلرژی، عفونت‌های پی در پی، مننژیت و سرطان از علایم بیماری نقص ایمنی به شمار می‌رود.
بهزاد شاکریان روز جمعه افزود: هزینه‌های دارویی این بیماران بسته به نوع و شدت بیماری متفاوت و از ۱۰ تا ۱۰۰ میلیون ریال در ماه است و در برخی موارد، خانواده‌ها را با چالش جدی و بحران مواجه می‌کند.
این پزشک فوق تخصص با بیان اینکه آی وی آی جی (IVIG) و آنتی بادی‌های مولکولال مختلف از جمله داروهای خاص مورد نیاز این دسته از بیماران است، ادامه داد: تحریم‌های ناعادلانه نیز در تشدید این مشکل تاثیرگذار بوده است.
او با تاکید بر اینکه امکانات درمانی مورد نیاز برای این بیماری در کشور وجود دارد، اضافه کرد: تنها مشکل اصلی، بودجه و پول برای تامین دارو و مواد خاص برای درمان این بیماری است.
این فوق تخصص آلرژی و ایمولوژی بالینی گفت: بخشی از مشکلات این بیماری جسمانی است زیرا طولانی مدت و غیر قابل حل می‌باشد، بطور کامل برطرف نمی‌شود و مشکلات اجتماعی برای آنها ایجاد می‌کند.
شاکریان توضیح داد: این بیماران بطور مرتب دچار عفونت شده و نیاز به بستری شدن دارند بهمین دلیل در بسیاری موارد، رشد آنها از کودکی عقب می‌افتد و در ازدواج دچار مشکل می‌شوند.
او درمان قطعی بیماری نقص ایمنی را پیوند مغز استخوان خواند و افزود: این کار اکنون در تهران انجام می‌شود و مقدمات لازم برای راه اندازی آن در اصفهان در حال فراهم شدن است.
به گفته او، چند سال گذشته مرکز پیوند مغز استخوان در بیمارستان امید اصفهان راه اندازی شد و چند مورد پیوند نیز انجام داد اما بعد به دلیل مشکلاتی فعالیت آن متوقف شد.
انجمن خیریه بیماران نقص ایمنی در سال ۸۶ تاسیس و در سال ۸۸ در استان اصفهان ثبت شد و به حمایت های مالی، دارویی، آموزشی و پیشگیری در این زمینه می‌پردازد.
بیش از ۳۰۰ خانوار بیمار نقص ایمنی از استان‌های مختلف زیر پوشش این انجمن هستند.
۴۷۲۳۴

کد خبر 1255991

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =