تامین منابع آبی پایدار و دائم اساسی‌ترین راهکار احیای دریاچه ارومیه

ایسنا نوشت: مدیر دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان شرقی با بیان اینکه تامین منابع آبی پایدار و دائم اساسی‌ترین راهکار احیای دریاچه ارومیه است، گفت: تنها در صورت اتمام و بهره‌برداری از پروژه مدول دوم تصفیه‌خانه فاضلاب شهری تبریز و انتقال پساب حاصل، سالانه بیش از ۱۲۵ میلیون مترمکعب آب به پیکره دریاچه ارومیه هدایت خواهد شد .

خلیل ساعی با بیان اینکه یکی از برنامه‌های اصلی دولت تدبیر و امید از ابتدای امر توجه به موضوع احیای دریاچه ارومیه بوده است، اظهار کرد: با توجه به این موضوع با تشکیل کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه برنامه‌ای در قالب ۲۶ بند به تصویب رسید که تا به امروز بخشی از این برنامه محقق شده است . 

وی افزود: در ادامه اجرای برنامه‌های تدوین‌شده یکی از اساسی‌ترین راهکارهای احیای دریاچه ارومیه تأمین آب از محل منابع جدید و دائمی بود، در این خصوص ۳ پروژه تصفیه‌خانه‌های فاضلاب شهری تبریز و ارومیه و انتقال پساب حاصل به سمت پیکره و انتقال آب از رود زاب به دریاچه ارومیه مطرح‌شده است . 

مدیر دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان شرقی اضافه کرد: پروژه‌های مطرح‌شده از اصلی‌ترین منابع تأمین آب پایدار در مسیر احیای دریاچه بوده و با تحقق آن شاهد ورود یک منبع عظیم آبی پایدار و دائم به پیکره دریاچه ارومیه خواهیم بود که به وضعیت بارشی حوضه ارتباطی نخواهد داشت . 

وی ادامه داد: در حال حاضر پروژه مدول دوم تصفیه‌خانه فاضلاب شهری تبریز بیش از ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته که در صورت اتمام و بهره‌برداری سالانه بیش از ۱۲۵ میلیون مترمکعب آب به پیکره دریاچه ارومیه هدایت خواهد شد . 

ساعی  بیان کرد: همچنین در کنار این موضوع با بهره‌برداری از پروژه طرح انتقال آب زاب به دریاچه سالانه ۶۵۰ میلیون مترمکعب و با اتمام تصفیه‌خانه فاضلاب شهری ارومیه سالانه ۵۵ میلیون مترمکعب آب به پیکره دریاچه ارومیه منتقل می‌شود . 

وی خاطرنشان کرد: با توجه به اهمیت این موضوع و تاکیدات معاون اول رئیس‌جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط‌ زیست بر اتمام این ۳ پروژه، امیدواریم تا پایان سال جاری به بهره‌برداری برسد که در این صورت در کنار همه اقدامات فنی و فرهنگی شاهد ورود سالانه حدود ۸۰۰ میلیون مترمکعب آب ثابت به پیکره دریاچه ارومیه خواهیم بود .

46

کد خبر 1259598

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 5 =