گزارش نیویورک تایمز از نشست‌های محرمانه سنا و مجلس آمریکا درباره ایران

جماران نوشت: وزیر خارجه آمریکا همراه با سرپرست وزارت دفاع این کشور در یک جلسه غیرعلنی به پرسش‌ های اعضای مجلس سنا و مجلس نمایندگان این کشور درباره ایران پاسخ دادند ولی به نظر می رسد این جلسات هم دموکرات ها را راضی نکرده باشد.

 نیویورک تایمز گزارش داد مقامات ارشد امنیت ملی آمریکا شامگاه سه‌ شنبه تلاش کردند تا اعضای کنگره را در مورد جدی بودن خطر تهدیدهای ایران متقاعد کنند. این نشست بر تلاش مقام‌ های امنیت ملی برای دفاع از اطلاعات به دست آمده از تحرکات تهران و اقدام‌ های اخیر ارتش آمریکا برای مقابله با حملات احتمالی ایران متکی بود.

کنگره آمریکا به شدت بر سر ایران دچار شکاف و اختلاف شده است

در این نشست «مایک پومپئو» وزیر خارجه آمریکا، «پاتریک شاناهان» سرپرست وزارت دفاع و ژنرال «جوزف دانفورد» رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا نیز حضور داشتند. آنها در تلاش بودند قانونگذاران را متقاعد کنند که اقدام آنها بازدارنده بوده است.این جلسه پس از آن تشکیل شد که نمایندگان کنگره آمریکا، شامل اکثریت دموکرات‌ ها و برخی جمهوری خواهان، خواستار دریافت اطلاعات بیشتر درباره تحولات خاورمیانه در پی افزایش تنش‌ ها میان ایران و آمریکا در منطقه شدند. برخی از اعضای دموکرات کنگره مقامات دولت آمریکا را متهم به تحریف اطلاعات با هدف اقدام علیه ایران کردند.

برخی نمایندگان کنگره آمریکا در پیامی اعتراضی اعلام کردند که رئیس جمهور آنها را در جریان تحولات و تصمیم‌ های مربوط به ایران نمی‌ گذارد. در این میان حتی برخی از نمایندگان حزب جمهوری‌ خواه نیز گله کرده‌ اند که در مورد تصمیم‌ ها و اقدامات دولت در رابطه با مسئله ایران، به قدر کافی اطلاعات در اختیار آنها گذاشته نمی‌ شود.مایک پومپئو، پاتریک شاناهان و جوزف دانفورد همچنین در جلسه دیگری با حضور اعضای سنا بار دیگر پشت درهای بسته شرکت کردند.

نمایندگان دموکرات این نشست را با طرح یک سوال اساسی آغاز کردند و آن سوال این بود که ریشه وقوع رخدادهای اخیر در خاورمیانه متاثر از رفتار دولت ترامپ است یا ایران؟دموکرات‌ ها معتقد بودند که برای رسیدن به نتیجه مشخص از این نشست ابتدا باید مشخص شود که آیا اقدام‌ های آمریکا در واکنش به رفتار ایران صورت می‌ گیرد یا این که رفتار ایران واکنشی به اقدام‌ های پیشین آمریکا بوده است.پاتریک شاناهان سرپرست وزارت دفاع آمریکا در واکنش مدعی شد که اقدام‌ های ما تاکنون با هدف بازدارندگی و جلوگیری از ادامه خطای محاسباتی ایران صورت گرفته است.شاناهان همچنین ادعا کرد که قصد اقدام نظامی علیه ایران را نداریم ولی تاکنون توانسته‌ ایم مانع از اقدام این کشور علیه نیروهای آمریکا شویم.

پس از این جلسات نمایندگان جمهوری خواه تلاش کردند همان حرف های پومپئو و شاناهان را تکرار کنند. «مایکل مک‌ کول» از اعضای جمهوری خواه کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان پس از برگزاری این نشست به خبرنگاران گفت: «هیچ قصدی برای آغاز جنگ در این منطقه وجود ندارد. آمریکا تنها به دنبال اقدام بازدارنده‌ ای برای جلوگیری از اقدامات ایران است.»«آدام کینزینگر» نماینده جمهوری خواه از ایالت «ایلینویز» از دموکرات ها به دلیل زیر سوال بردن اطلاعات ارائه شده توسط دولت ترامپ انتقاد کرد و جلسات برگزار شده را «روشن و واضح» خواند.

غیبت عجیب «جان بولتون» مشاور تندرو امنیت ملی کاخ سفید از دیگر علامت سئوالهای این جلسات بود که بر ابهامات آن افزود و پس از برگزاری این نشست ها هم جمع‌ بندی نمایندگان دموکرات از گزارش نهادهای امنیتی ترامپ با شک و تردید همراه و حاکی از آن بود که آنها متقاعد نشده اند. برخی هم معتقد بودند که اقدام‌ های موسوم به بازدارنده ارتش می‌ تواند موجب تحریک بیشتر ایران شود و اساسا اقدامات ایران نیز تاکنون بدون تاثیرپذیری از تحریک‌ های پیشین آمریکا نبوده است.

اعضای دموکرات کنگره همچنین اشاره کردند که رویکرد فعلی دولت ترامپ در عمل ایران را از حضور بر سر میز مذاکره دورتر خواهد کرد و آمریکا نیز تاکنون برنامه‌ ای برای هدایت وضع موجود به سمت شکل‌ گیری مذاکره میان دو کشور نداشته است.​

«روبن گالگو» نماینده دموکرات از ایالت «آریزونا» پس از این نشست ها به خبرنگاران گفت: «بازخورد این تحولات نشان می دهد که هدف تنها تنش آفرینی بوده است.»«برنی سندرز» سناتور ایالت «ورمونت» و کاندیدای دموکرات انتخابات 2020 پس از این جلسات در جمع خبرنگاران گفت: «مردم آمریکا نسبت به دروغ‌ هایی که در جنگ ویتنام به آنها گفته شد، آگاهی دارند. ما به جنگی رفتیم که تنها بر پایه یک دروغ بود و در نهایت به کشته شدن 59 هزار نفر منجر شد.»

20190521155500013_hd

برنی سندرز همچنین به جنگ آمریکا و عراق اشاره کرد و ادامه داد: «سال 2003 نیز در مورد دسترسی احتمالی عراق به سلاح کشتار جمعی به ما دروغ گفته شد. آنجا هم ما 4 هزار نیروی نظامی‌ مان را از دست دادیم. صدها هزار نفر از مردم منطقه نیز کشته و یا مجبور به ترک خانه‌ هایشان شدند.»این سناتور 77 ساله دموکرات تاکید کرد: « فکر می‌ کنم که اقدام نظامی علیه ایران یک فاجعه مطلق خواهد بود، چیزی به مراتب بدتر از جنگ با عراق. امیدوارم مردم آمریکا به این دولت بگویند که ما به اقدام نظامی علیه ایران نخواهیم رفت.».

دموکرات ها همچنین نحوه مدیریت بحران توسط ترامپ را مورد انتقاد قرار داده اند و معتقدند دولت ترامپ استراتژی روشنی برای آوردن ایران پای میز مذاکره ندارد. سناتور «کریستوفر مورفی» دیگر عضو دموکرات از ایالت «کانکتیکات» پس از این جلسات گفت: «به من ثابت شده که رویکرد دولت در قبال ایران جواب نداده است و کارزار فشار آمریکا، تنها ایران را از میز مذاکره دورتر کرده است.»«آدام اسمیت» نماینده جمهوری خواه از ایالت واشنگتن و رئیس کمیته خدمات نیروهای مسلح مجلس به خبرنگاران گفت: «ما هنوز هم به درستی نفهمیدیم هدف دولت از این اقدامات چه بوده. آنها باز هم می گویند براندازی نظام ایران هدفشان نیست. پس هدف از کارزار حداکثر فشار بر ایران چیست؟»

اسمیت در مورد برداشت نادرست از فشارها بر ایران و تبعات آن به دولت ترامپ هشدار داد

پس از تند شدن لحن ترامپ در قبال ایران و برخی اقدامات تحریک کننده در منطقه، صداهای مخالف با این اقدامات در داخل و خارج از آمریکا بیش از پیش شنیده می شود.«هیلاری کلینتون» وزیر خارجه پیشین آمریکا نیز شب گذشته طی سخنانی ضمن اشاره به ضرورت توقف برنامه هسته‌ ای ایران گفته است: آمریکا باید به جای تشدید تنش‌ ها در منطقه خاورمیانه، تلاش‌ های دیپلماتیک خود را ادامه دهد.

620333

وی در ادامه افزود: آمریکا باید به جای تمایل به تهدید ایران با استفاده از زور و نیروی نظامی به دنبال دیپلماسی بیشتر باشد. 

کلینتون مدعی شد: اقدامی که ما در مذاکرات با ایران انجام دادیم این بود که برنامه هسته‌ ای تهران را محدود کردیم. این چیزی است که ما باید همچنان ادامه دهیم.کلینتون در ادامه ضمن انتقاد از تصمیم ترامپ برای خروج از توافق هسته‌ ای برجام با ایران، هشدار داد که چنین اقدامی به اعتبار بین المللی آمریکا لطمه وارد خواهد کرد.

در خارج از آمریکا، پیشتر نیز مسکو نسبت به گسترش تنش میان تهران و واشنگتن هشدار داده بود. وزارت خارجه روسیه شامگاه سه‌ شنبه در بیانیه ای اعلام کرد که تنش موجود بستگی زیادی به اروپایی‌ ها و توانایی آنها دارد که واکنشی متناسب با نگرانی‌ های ایران از خود نشان دهند. در این بیانیه آمده است که باید شرایط لازم برای برقراری مناسبات تجاری با ایران ایجاد شوند.

طبق این گزارش، «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه نیز شامگاه گذشته در جریان تماس تلفنی با «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان و «امانوئل ماکرون» همتای فرانسوی خود بر همین امر تاکید کرده است.دولت آلمان اعلام کرده است که سران سه کشور بر مجاب کردن ایران برای ماندن در توافق هسته‌ ای موسوم به برجام تاکید کرده‌ اند. به گزارش کرملین نیز پوتین، مرکل و ماکرون تعهد کشورهای خود در همکاری‌ های تجاری و اقتصادی با ایران را مورد تایید قرار داده‌ اند.

پوتین در دیدار هفته گذشته خود با مایک پومپئو در رابطه با تنش موجود میان ایران و آمریکا گفته بود که روسیه «آتش‌ نشان هر بحرانی نیست» و حل مناقشه کنونی میان تهران و واشنگتن نیز کاملا وابسته به مسکو نبوده، بلکه بستگی به همه «بازیگران» آن از جمله آمریکا و اروپا دارد.

تنش میان ایران و آمریکا در سالگرد اعلام خروج آمریکا از برجام توسط ترامپ اوج گرفت. واشنگتن تحریم‌ های دیگری را علیه صنایع فلزی و معدنی ایران وضع کرد و تهران نیز اعلام کرد که دیگر به برخی تعهدات خود در قبال برجام پایبند نخواهد بود. پس از بالا گرفتن تنش ها، آمریکا ناو هواپیمابر «آبراهام لینکلن» و بمب‌ افکن‌ های بی-52 خود را به آب‌ های خلیج فارس اعزام کرد که دلیل این اقدام تهدیدهایی از سوی ایران اعلام شد.

«محمدجواد ظریف» وزیر خارجه ایران روز گذشته آمریکا را به راه‌ اندازی یک بازی بسیار خطرناک در آب‌ های خلیج فارس و جنگ اقتصادی علیه ایران متهم کرد. او همزمان گفت ایران تمایلی به درگیری ندارد، اما در صورت وقوع آن، از خود دفاع خواهد کرد.

2323

کد خبر 1262819

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 10 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۱۹:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۱
  0 0
  دولت های امریکا و انگلیس نمی تونن جنگ با ایران را به مردمشان بفروشند. هنوز جنگ عراق و دروغگویی بوش و بلر جلوی چشم هاشونه
 • IR ۰۴:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۲
  0 0
  آمریکا مننظر انتقام هوا پیمای مسافری که از ما زد باشد هنوز ما طلبکاریم، ما هنوز از کمکهای مالی و نظامی آمریکا به صدام در جنگ ۸ ساله از آمریکا طلبکاریم ... آمریکا باید وحشت از انتقام ملت ما داشته باشد