۰ نفر
۶ دی ۱۳۸۷ - ۱۳:۰۵

دکتر ساعد احمدی، مربی یوگا و مدیر مسئول و صاحب‌امتیاز نشریه «یوگا پیام مهر»

این یادداشت، توضیحات دکتر ساعد احمدی، مدیر مسئول و صاحب‌امتیاز نشریه «یوگا پیام مهر» است. او در این یادداشت به ابهاماتی درباره ورزش یوگا و مخالفت‌های گاه و بیگاهی که با این رشته می‌شود، پاسخ داده است. احمدی که دکترای تخصصی روانشناسی بالینی دارد و عضو هیات علمی دانشگاه است، خود مربی یوگا نیز هست.

قدمت یوگا به هزاران سال می‌رسد ولی هنوز به خوبی روشن نشده که آموزش‌های یوگا اولین بار به وسیله چه کسانی تدوین و به کار گرفته شده است و در این زمینه اتفاق نظر قاطعی وجود ندارد. برخی از مورخین و پژوهشگران، تاریخ حضور آن را به حدود 3 قرن قبل از میلاد مسیح نسبت می‌دهند.

بعضی از محققان اعتقاد دارند تعالیم و آموزش‌های یوگا حتی به خیلی قبل از این تاریخ تعلق دارد تا آنجا که در اساطیر و افسانه‌ها این تعالیم را به آموزش‌های خدایان برای سلامتی انسان‌ها نسبت می‌دهند و این نشانگر آن است که ریشه‌های تاریخی یوگا به دوران اساطیری تعلق دارد. به هر حال یوگا به هیچ آیین و مذهب خاصی تعلق ندارد ولی آیین‌های مختلف ممکن است و دیده شده است که از درس‌های آن بهره‌مند شده‌اند.

همانگونه که بارها و بارها در مقاله‌های مختلف علمی و منتشره در سراسر جهان آمده است، یوگا به هیچ دین و مذهب یا آیین اعتقادی خاصی تعلق ندارد. بهداشت جسمانی و روانی از مباحث اصلی یوگا است که نقش کلیدی را در سلامتی، آرامش، شادمانی و طول عمر ایفا می‌کند.

جز صلح، آرامش و دوستی - همکاری و هماهنگی - آموزش‌های تن و روان چیزی در یوگا نیست.

ابوریحان بیرونی، از متفکران و دانشمندان مسلمان ایرانی شناخته شده آنقدر تحت تاثیر یوگا بود که کتاب یوگا سوترای پتنجلی را با نام «پتنجلی الهندی فی الخلاص و الامثال» به زبان عربی در قرن چهارم هجری ترجمه کرده و تمرینات و مطالعه آن را به دیگران نیز توصیه می‌کرده است. وجود این آثار بر وجود آموزش‌ها و درس‌های یوگا از زمان‌های دیرین در ایران دلالت دارد.

یوگا تقریبا مقبول تمام کشورهای جهان و حتی سازمان بهداشت جهانی است. در تمام کشورهای اروپایی، آمریکایی و اکثریت قریب به اتفاق کشورهای آسیایی و سایر کشورهای جهان یوگا به عنوان یک مجموعه از آموزش‌های مرتبط با سلامتی و بهداشت روانی شناخته و ترویج یافته است. در یک اقدام هماهنگ بین‌المللی بنیاد سلامتی در کالیفرنیای آمریکا ماه سپتامبر هر سال را به عنوان «ماه یوگا» اعلام کرده و بر ارزش سلامتی و کاهش تنش آن صحه گذاشته است.

هم اینک 20 میلیون نفر از ساکنان آمریکای شمالی در کلاس‌های مختلف یوگا شرکت می‌کنند. ده‌ها تحقیق علمی در مورد سودمندی یوگا در ارتباطات صلح‌آمیز و بهداشت روانی به ثبت رسیده است.

به عقیده من علت مخالفت گروه‌های محدود و خاص فرقه‌ای با یوگا ناآشنایی و تعصبات غیرعلمی و نادرست آنهاست و یک دیدگاه علمی و موثق نیست. یوگا هرگز هیچ فرقه و مذهبی را تبلیغ
نمی‌کند چون اساسا مرتبط با هیچ مذهب خاصی نیست.

استقبال مردم از این رشته بسیار زیاد است و گرایش روزافزون مردم به یوگا به علت استرس‌زدایی، ارزان بودن، در دسترس بودن، سهولت انجام آن در هر مکان و علمی و کاربردی بودن آن است. قابل توجه اینکه حرکات ورزشی در یوگا (آساناهای آن) اکثرا از نوع کششی است که تاثیر زیادی در کاهش تنش و استرس دارد.

 تمام کلاس‌های رسمی یوگا در کشورمان، مجوز دارند و همه آن‌ها زیر نظر و نظارت و بازرسی دائمی تربیت بدنی جمهوری اسلامی ایران هستند.

کد خبر 1265

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 10 =