۱ نفر
۱۷ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۰:۰۰
افسانه‌های گذرگاه غول در ایرلند شمالی

در امتداد ساحل زیبای آنتریم و چشم انداز زیبای آن و در کنار قلعه‌ی ویرانه در لبه‌ی پرتگاه تا ماسه‌های کدر قهوه‌ای، می‌توانید گذر کنید و در نهایت به مکانی برسید که چشم اندازی بی نظیر پیش روی شما قرار خواهد داد: گذرگاه غول (Giant’s Causeway).

گذرگاه غول پیکر

طبیعت اینجا خارق العاده است: سنگ‌هایی که دارای ترک‌های متفاوتی هستند. سنگ‌ها در نتیجه‌ی ترک‌ها گویی از تخیل وارد واقعیت شده‌اند. اینجا توسط اسطوره‌ها و افسانه‌های بسیاری احاطه شده است.

شما می‌توانید در اینجا بر تپه‌های اطراف بایستید و به آرامی قدم بزنید. چیزی که جلوی روی شما خواهد بود، هزاران تکه سنگ بازالت است که انگار به اقیانوس اطلس ریخته شده‌اند. این نمایش خارق العاده که با بیش از ۴۰ هزار سنگ یا بیشتر با شکل‌های چند ضلعی منظم شکل گرفته‌ است، متعلق به ۶۰ میلیون سال پیش است که در یک دوره‌ی آتشفشانی ایجاد شده‌اند.

نکته: در متن اصلی به علت اصلی ایجاد این ستون‌ها اشاره نشده است. علت اصلی پیدایش این ستون‌ها فوران بیش از حد آتشفشان در این منطقه بوده و به همین دلیل جنس این سنگ‌ها از نوع سنگ‌های آتشفشانی است. حدود ۵۰ تا ۶۰ میلیون سال پیش در دوره‌ی زمین شناسی پالئوژن، آتشفشان‌های اطراف شهر انتریم بسیار فعال بودند؛ طوری که گاهی اوقات حتی چند بار در روز فوران می‌کردند و گدازه‌های آن روی خاک‎‌های آهکی جزیره راه افتاده و مساحت زیادی از زمین‌های اطراف را می‌پوشاند. به مرور زمان این گدازه‌ها روی زمین حرکت ‌می‌کردند، شکاف‌هایی را که در اثر فوران‌های قبلی ایجاد شده بود می‌پوشاندند و در تمامی شکستگی‌ها رسوخ می‌کردند. ستون‌های سنگی از دامنه‌های کوه شروع و تا ساحل دریا ادامه پیدا می‌کند و داخل آب ناپدید می‌شوند.

داستان‌های غول پیکر

داستان این گذرگاه در میان مردم ایرالند جالب و خواندنی است. این مکان در واقع به علت جدال بین یک غول بزرگ ایرلندی به نام فیون مک کومایل (Fionn mac Cumhaill) و مرد بزرگ اسکاتلندی به نام بنان دونر (Benandonner) ایجاد شده است.

طبق این افسانه زمانی که این دو غول همدیگر را لعنت کردند، فیون مسیری سنگی برای رسیدن به اسکاتلند به منظور شکست دشمن خود یعنی بنان دونر می‌سازد و بنان دونر این مسیر را پاره پاره می‌کند. این پله‌های سنگی نتیجه‌ی مبارزه‌ی این دو غول است.

نکته: داستان‌های بسیاری در میان ایرلندی‌ها برای این گذرگاه وجود دارد و در متن اصلی تنها به یکی از آنها اشاره شده است. یکی از افسانه‌های دیگر به این اشاره می‌کند که  فیون قبل از رفتن به اسکاتلند به خواب می‌رود، بنابراین بنان دونر تصمیم می‌گیرد خود به سراغ فیون بیاید. همسر فیون برای محافظت، او را با یک پتو می‌پوشاند. بنان دونر وقتی او را می‌بیند بلافاصله می‌شناسد و تصمیم به قتل او می‌گیرد که فیون از خواب بیدار شده و به سمت کوه‌های آتشفشانی فرار می‌کند. مدتی در آنجا پنهان شده و زمانی که تصمیم به بازگشت می‌گیرد، مسیر را گم می‌کند و تصمیم به ساخت پلی از روی کوه می‌گیرد تا بتواند به شهر بازگردد.

شگفتی زمین شناسی

اینجا یک مکان منحصر به فرد است. می توانید یک پیاده روی لذت بخش در عرض ساحل به سمت Causeway داشته باشید. در این مسیر می‌توانید بر روی سنگ‌ها حرکت کنید و تپه‌های اطراف را کشف کنید. یا بر روی تپه‌ها یا سنگ‌ها بنشینید و از دیدن این چشم انداز طبیعی لذت ببرید. در طول روز، نور تغییر می‌کند و هر لحظه زیبایی بی‌نظیری را به رخ می‌کشد.

منبع: لست سکند

۲۱۲۱

کد خبر 1266076

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 7 =