۱ نفر
۱۵ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۳:۳۶
زمان تجدیدنظر در قانون اساسی نرسیده است؟

دو دیدگاه در مورد مشروعیت رای مردم وجود دارد؛ دسته اول کسانی که می‌گویند رای مردم عامل مشروعیت نظام نیست و مشروعیت ولایت فقیه، تنها با نص الهی انجام می‌گیرد. دسته دوم کسانی که می‌گویند مشروعیت با رای مردم به وقوع می‌پیوندد.

من و عده‌ای دیگر عقیده‌مان این است که مشروعیت هم با رای مردم و هم بر اساس نص الهی است، یعنی شرایط برای حاکم و حاکمیت در نظام اسلامی را، دین و متون دینی تعیین می‌کند و مردم هم جزو علت تامه برای فعلیت حکومت هستند.

آن‌چه که امروز شاهد هستیم، گاها بی‌توجهی به رای مردم است. برخی تصمیم گیری‌ها بدون توجه به رای مردم صورت می‌گیرد. از این جهت، عمل به قانون اساسی را ضعیف می بینم؛ متاسفانه گاهی قانون اساسی دور زده می‌شود و آن طور که باید و شاید به آن عمل نمی‌شود. حتی در این باب، مقاله‌ای هم نوشته‌ ام و نظریه‌ای پلکانی درمورد مشروعیت در نظام اسالمی مطرح کرده ام.

حتی اخیرا دیدید و شنیدید که رئیس جمهوری گفت من حتی اختیار ریاست جمهوری در حد قانون اساسی را ندارم، این ضعف بزرگی در سیستم ماست. مقام معظم رهبری هم حتی فرمودند که قانون اساسی نیاز به تجدید نظر دارد. در چهل سالگی انقلاب، زمان مناسبی است تا کارشناسان من باب تجدید نظر در قانون اساسی تاملاتی انجام داده و ضعف‌ها و کاستی‌های آن را بررسی کرده تا برطرف شوند.

* استاد حوزه علمیه قم

۲۷۲۱۲

کد خبر 1267099

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 1 =