۰ نفر
۳۰ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۷:۲۵
برنامه وزارت بهداشت برای کاهش افسردگی

ایسنا نوشت: وزیر بهداشت با اشاره به اجرای طرح ملی بسیج کنترل فشار خون بالا، گفت: در مرحله بعد به دیابت و بهداشت روان می‌پردازیم تا آمار افسردگی کاهش یابد.

 سعید نمکی در جلسه شورای اداری شهرستان که همزمان با آئین کلنگ زنی بیمارستان ۲۵۰ تختخوابی ساوه برگزار شد، گفت: انقلاب ایران دستاوردهای گران‌بهایی را برای این سرزمین داشت که یکی از نفیس‌ترین و گفتنی‌ترین آنها دستاوردهای عرصه نظام سلامت بود.

وی با بیان اینکه قبل انقلاب از هر هزار کودکی که دنیا می‌آمد، به طور متوسط حداقل ۱۳۰ نوزاد تا یک سالگی را نمی‌دیدند و نزدیک به ۳۰۰ زن باردار در بین ۱۰۰ هزار نفر دوران بارداری را به سلامت طی نکرده و از دست می‌رفتند، گفت: در برخی مناطق، شرایط بسیار نامطلوب‌تر بود و از ۱۰۰ هزار زایمان حداقل هزار نفر در نقاط محروم و دورافتاده به سرانجام نمی‌رسید.

نمکی اظهار کرد: قبل از انقلاب پوشش واکسیناسیون در کشور ۲۵ درصد و میزان مراکز بهداشت و درمان روستایی حداکثر ۱۰۵۰ دستگاه بود. پزشکان که اکثرا هندی، فیلیپینی و بنگلادشی بودند به میزان بسیار کمی توان پوشش خدمات پزشکی مورد نیاز کشور را داشتند، اما امروز با حدود ۶۶ دانشگاه و دانشکده پزشکی در کشور و تربیت تعداد زیادی طبیب و نیروهای پیراپزشک و با پوشش ۱۰۰ درصدی واکسیناسیون و گسترش شبکه بهداشتی درمانی در کشور، شرایط بسیار تغییر کرده است و با راه‌اندازی ۱۸ هزار خانه بهداشت در مراکز روستایی توانستیم مرگ و میر زنان و کودکان و گروه‌های آسیب‌پذیر را به کمترین میزان ممکن در شرق مدیترانه رسانده و در ۲۶ کشور شرق مدیترانه رتبه اول را در این زمینه کسب کنیم.  

وی با بیان اینکه در دولت دکتر روحانی توجه ویژه به حوزه سلامت صورت گرفت و با ایجاد منابع کافی برای طرح تحول توانستیم زیرساخت‌های نظام سلامت را در نقاط کمتر برخوردار به حداکثر برسانیم، گفت: در طرح تحول سلامت پرداخت هزینه‌های کمرشکن از جیب بیماران کاهش یافت، برای ماندگاری کادر پزشکی برنامه ریزی شد و بیماران خاص مورد توجه ویژه قرار گرفتند و امروز فاز دوم طرح تحول را دنبال می‌کنیم.

نمکی اظهار کرد: برنامه اول ما در فاز دوم، حمایت از بسته‌های مهم فاز اول یعنی کاهش پرداخت از جیب مردم، توسعه زیرساخت ها در نقاط محروم، تشویق ماندگاری کادر پزشکی در نقاط نیازمند و استفاده مطلوب و ایجاد انگیزه برای بخش خصوصی جهت ماندگاری دلخواه در نقاط محروم با استفاده از تشویق بجای انگیزه‌های غیراقتصادی و بعضا غیرمنطبق با طبع مردم است.

وی دومین کار در این فاز را تقدم پیشگیری بر درمان و تقدم درمان سرپایی بر بستری عنوان کرد و افزود: براساس آخرین آمار سال ۹۶ بیش از ۳۸۰ هزار مرگ داشتیم که حدود ۳۱۳ هزار مورد از این تعداد بدلیل بیماری های غیرواگیر رخ داده و تنها ۲۵ هزار مورد بدلیل بیماری های واگیردار است. در این ۳۱۳ هزار مورد حدود ۹۷ هزار مورد بدلیل ارتباط مستقیم با فشار خون بالا و ۱۶۱ هزار مورد بدلیل فشارخون و بیماری‌های مرتبط با آن مثل سکته‌های قلبی، مغزی و نارسایی‌های مزمن کلیوی رخ داده است.  

نمکی با بیان اینکه برای برون رفت از این وضعیت چاره‌ای جز اجرای برنامه‌های پیشگیرانه نداریم، گفت: متاسفانه حداقل ۴۰ درصد مردم مبتلا به فشار خون از این مشکل خود بی‌خبرند و وقتی دچار انواع سکته و بیماری کلیه شدند تازه متوجه مشکل فشار خون می‌شوند.

وی با اشاره به هزینه‌های بالای زیرساخت‌های مورد نیاز برای درمان اینگونه بیماران همچون تخت‌های سی سی یو و آی سی یو و دیالیز و هزینه‌هایی که به خانواده‌ها تحمیل می‌شود و همچنین از دست رفتن سرمایه‌های انسانی کشور با بی‌توجهی به بیماری فشار خون گفت: تلاش ما در این دوره مبتنی بر این است که کاری کنیم که مردم به این زیرساخت‌ها نیازمند نشوند. کل هزینه بسیج ملی فشار خون کمتر از هزینه ساخت سه تخت بیمارستانی است و برآورد شده است که حداقل دو میلیون مورد جدید مبتلا به فشار خون را در جریان اجرای این طرح پیدا کنیم که این دو میلیون مورد می‌توانند کیس سی سی یو و آی سی یو و دیالیز نشوند. در مرحله بعد به دیابت و بهداشت روان می‌پردازیم تا آمار افسردگی کاهش یابد.

نمکی با بیان اینکه گرفتار چهره‌های غمناک هستیم، افزود: فشار اقتصادی تنها عامل گرفتاری‌ها وافسردگی‌های مردم نیست؛ چرا که هر دو قشر فقیر و مرفه جامعه غمگین هستند و برای رفع زمینه‌های ایجاد این دلتنگی‌ها و افسردگی‌ها باید به بهداشت روان مردم پرداخت.

وی با بیان اینکه امروز گرفتار بیماری‌های غیرواگیر هستیم و همه باید به وزارت بهداشت برای کاهش این بیماری ها کمک کنند، گفت: هزینه یک دوره شیمی درمانی برای یک بیمار معادل یک دوره واکسیناسیون یک روستای بزرگ است. برای کنترل بیماری های غیرواگیر چون چاقی، دیابت، فشار خون و امثال آن همه باید کمک کنند. همانگونه که امروز بسیج ملی فشار خون را با کمک نیروهای مسلح، بسیج جامعه پزشکی، بخش خصوصی و ... اجرایی می‌کنیم؛ چرا که امکان ندارد وزارت بهداشت بتواند به تنهایی این مهم را به انجام برساند.

نمکی افزود: گام دوم طرح تحول سلامت مصادف با اعلام بیانیه گام دوم انقلاب توسط مقام معظم رهبری انقلاب بعنوان یکی از سنجیده ترین اسناد بعد از انقلاب است و امروز زمانی است که باید در همه عرصه‌ها کنار هم قرار بگیریم و در زمانی که دشمنان قسم خورده همراه داریم، متحد باشیم.

وی با بیان اینکه در دورانی قرار داریم که وقتی به کشتی نفت کش آسیب دیده کمک می‌کنیم، متهم به مین‌گذاری می‌شویم، گفت: در این عرصه که دشمنان هم قسم می‌شوند، دوستان نظام اگر از هم دور شوند به نظام جفا کرده‌اند. امروز روز فاصله گرفتن اصلاح طلب و اصولگرا نیست و روزی نیست که در درون حلقه نظام با هم تسویه حساب کنیم. امروز روز رفتن زیر خیمه رهبری است و اینکه همه یک حرف بزنیم تا دنیا بداند همه همراه و هم فکر و یکصدا هستیم. اگر دشمن با چنین صحنه ای مواجه شود قطعا به سرعت از پای در می آید.

نمکی با بیان اینکه امسال وزارت بهداشت با ۱۴ هزار میلیارد تومان کسری بودجه به دام یک سیل ویرانگر افتاد، ولی سازمان بهداشت جهانی حیرت کرد که چگونه توانستیم چنین سیلی را بدون اپیدمی سر کنیم، افزود: این دستاورد در تاریخ بهداشت دنیا بی نظیر و حاصل یاری خدا و تلاش سربازان نظام سلامت است.   

وی گفت: پرونده الکترونیک سلامت تنها ریل مهمی است که می‌توان برای اجرای پزشک خانواده و نظام ارجاع از آن عبور کرد که خوشبختانه با تلاش وزارت ارتباطات و وزارت بهداشت عملیاتی شد و هفته آینده با حضور رییس جمهور رونمایی خواهد شد. طرح ملی کنترل فشار خون نیز در قالب بسیج همگانی شروع شده و امروز از اهداف این طرح که انتظار داریم ۱۵ تیرماه به اتمام برسد، جلوتریم.

نمکی با اشاره به اینکه ایجاد ۴۰۰ خانه بهداشت عشایری برای عشایر کوچ‌رو در حال اتمام است، گفت: بهورز مورد نیاز این طرح از دل عشایر جذب شده که همراه کوچ به آنها خدمات زیربنایی بهداشت و درمان ارائه بدهد. همچنین دندان‌های یک میلیون و ۲۰۰ هزار کودک نیز در قالب طرح مدارس عاری از پوسیدگی در مقطع ششم ابتدایی، عاری از پوسیدگی خواهد شد.  

وی تاکید کرد: باید با صبر و تلاش این برهه حساس را طی کرده و به دشمنان بیاموزیم که ملت ایران ملت زانو زدن نیست و شرایط موجود را به خوبی طی خواهد کرد.

به گزارش ایسنا، محمدرضا منصوری - نماینده مردم ساوه و زرندیه در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: ساوه تنها شهر کشور است که پس از انقلاب  بیمارستان دولتی در آن احداث نشده است و امروز شاهد تحقق این آرزوی دیرینه مردم هستیم.

منصوری با اشاره به احداث ۲۴ درمانگاه طی دو سال در ساوه و زرندیه اظهار کرد: اختصاص ردیف مجزا برای احداث پروژه های درمانی و بیمارستان ۲۵۰ تختخوابی ساوه نوید ارتقای شاخص‌های سلامت در این منطقه را می‌دهد.

بهروز اکرمی - معاون سیاسی امنیتی استانداری مرکزی نیز در این جلسه به مشکلات بهداشت و درمان در استان اشاره کرد و افزود: بیمارستان ولیعصر ۵۲۰ تختخوابی اراک با ۶۵ درصد پیشرفت فیزیکی و اخذ وام ۵۰ میلیارد تومانی نیاز به تخصیص اعتبار بالغ بر ۲۰۰ میلیارد تومانی دارد.

وی با بیان اینکه انجام پروژه جایگزین بیمارستان طالقانی نیز نیازمند مساعدت وزارت بهداشت است، تامین فضای آموزشی خوابگاهی رفاهی در دانشگاه علوم پزشکی را از جمله مطالبات موجود عنوان کرد و گفت: تامین ۱۶۰ میلیارد تومان بدهی تامین اجتماعی به مراکز درمانی و دارویی استان نیازمند مساعدت است.

وی به پروژه نیمه تمام بیمارستان امام خمینی(ره) خمین که در حال حاضر پیشرفت ۷۰ درصدی دارد اشاره کرد و گفت: نسبت پرستار به تخت در استان مرکزی ۹ دهم است و این استان با کمبود شدید نیروی پرستار و مشکل معوقات پرسنل در بخش بهداشت و درمان مواجه است.

علی میرزایی - فرماندار ساوه نیز گفت: وزیر بهداشت در ادامه اجرای طرح ملی سلامت، طرح بسیج ملی کنترل فشار خون، نظام ارجاع و پرونده الکترونیک را اجرا کردند که بسیار اقدام خوبی است و به این ترتیب موضوع تقدم پیشگیری بر درمان در اولویت قرار گرفت.

وی اظهار کرد: تعیین تکلیف ساختمان قدیمی بیمارستان ۱۷ شهریور و تسریع در احداث پردیس دانشکده، تسریع در احداث بیمارستان ۲۵۰ تختخوابی و تکمیل پروژه نیمه تمام مرکز درمانی نوبران و غرق آباد از جمله مهم‌ترین نیازهای حوزه سلامت در ساوه است.

وی گفت: تخصیص ردیف استخدامی برای پرسنل و پرستاران بومی ساوه دستور مقام عالی وزارت بهداشت را نیاز دارد.

حجت‌الاسلام سید ابراهیم حسینی - امام جمعه ساوه نیز گفت: اجرای طرح‌های عمرانی و درمانی در شرایط کنونی که با اوج دشمنی دشمنان روبرو هستیم، مایه افتخار و غرور ملی است.

وی خواستار تسریع در اجرای پروژه‌هایی شد که در ساوه کلنگ زنی شده است و افزود: آموزش مقدم بر پیشگیری و درمان است و باید با آگاهی بخشی به مردم به دنبال ارتقای خدمات به مردم باشیم.

۲۳۵۲۳۵

کد خبر 1272001

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 10 =