روایتی عاشقانه از باورهای روستاییان ایران در ۱۷۲ صفحه

رمان «لبه تاریکی» به قلم طیبه نجیب و با محوریت باورها و اعتقادات جامعه روستایی ایران در قالب یک داستان بلند و عاشقانه روانه بازار کتاب شده است.

به گزارش خبرگزاری خبرگزاری خبرآنلاین، «لبه تاریکی» داستانی بلند و عاشقانه است که با رویکرد ادبیات بومی نوشته شده و روایتی است از دلدادگی دو جوان به یکدیگر که تناسبات و تعصبات قومی و روستایی برای ازدواج آن‌ها مشکلاتی ایجاد کرده است و همین مسئله داستان را با تعلیق و کشش روبه‌رو کرده است.

در مواجهه با این داستان و به شرحی که رفت شاید به نظر برسد که طیبه نجیب حرفی تازه برای رو کردن نداشته است، اما کار اصلی نجیب و لبه تاریکی را باید در نوع مواجهه‌اش با مخاطب جستجو کرد. او به روایت و زبانی تازه در این داستان دست پیدا کرده است که بسیار جذاب و در عین حال خواندنی است.

نجیب در داستان خود سعی کرده گویش محاوره‌ای روستاهای شمال ایران را زنده کند. دیالوگ‌هایی او سرشار از شیرینی و عطر بکر بودن این زبان و الگوهای حاکم بر آن را دارد و بدون شک برای بسیاری از مخاطبان ادبیات و زبان فولکلور در ایران امری جذاب و خواندنی است. نجیب همچنین با الهام از اصول و بنیان‌های زندگی روستایی دست به توصیف‌های خود توانسته تصویری زیبا و جذاب و متناسب با تم محوری داستان که روایتی از عشق سرشار دو جوان به یکدیگر است دست پیدا کند که بر زیبایی و قوام اثر بسیار افزوده است.

این کتاب گنجینه‌ای از باورها و اعتقادات بدنه جامعه روستایی در ایران و نمایشی از تنیده شدن و ریشه دواندن این باورها در ساختار و ساختمان زندگی آنها است. از این منظر نویسنده به تناسب سن شخصیت‌های حاضر در داستان توانسته الگویی برای این موضوع پیش روی مخاطب قرار دهد و به نوعی نگاه جامعه‌شناختی از شخصیت‌ها و سنین مختلف زیست بوم روستایی دست پیدا کند و این همه را هم در قالب داستان و روایت پر فراز و نشیب عاشقانه خود بازگو می‌کند.

انتشارات کتاب نیستان «لبه تاریکی» را در ۱۷۲ صفحه با ۳۶۰۰۰ تومان منتشر کرده است. 

۵۷۲۴۳

کد خبر 1274503

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 13 =