افراتخته، روستایی برای همه فصول در گلستان

روستای افراتخته یکی از روستاهای ییلاقی در شرق استان گلستان است. این روستا که در ۳۲ کیلومتری علی آباد کتول واقع شده دارای پوشش گیاهی بسیار ارزشمندی است.

روستای افراتخته

روستای افراتخته از توابع بخش مرکزی شهرستان علی آباد کتول است. این روستا در ارتفاع ۱۵۵۰ متری از سطح دریا واقع شده و با توجه به اقلیم کوهستانی خود، زمستان‌های سرد و تابستانی‌هایی مطبوع دارد.

روستای افراتخته در میان کوه‌های پوشیده از درختان سبز واقع شده و تقریبا تمامی اطراف این روستا منطقه زیست محیطی شکار ممنوع محسوب می‌شود. تقریبا تمامی گونه‌های جانوری که در این منطقه زندگی می‌کنند جزو گونه‌های حفاظت شده و شکار ممنوع هستند.

روستا از دو قسمت بالا و پایین تشکیل شده که مسیر ورودی به این دو بخش متفاوت است. بافت روستا به مانند روستاهای دیگر در خطه شمال ایران از نوع خانه‌های با سقف شیروانی است و مصالح مورد استفاده گل، سنگ، آجر و چوب می‌باشد. البته در ساخت خانه‌های جدید از تیرآهن، سیمان و گچ نیز استفاده می شود.

علاوه بر بافت زیبای روستا به آثار تاریخی مانند چاه سنگی پیرآلا و گورستان گبری حمامی به عنوان جاذبه‌های گردشگری روستا می‌توان اشاره کرد.

مردم روستای افراتخته

مردم روستای افراتخته با شروع فصل سرما به قشلاق می‌روند. در این منطقه مردم به زبان کتولی صحبت می‌کنند و لباس محلی می‌پوشند. لباس محلی منطقه برای مردان کت و شلوار، جلیقه و کلاه پشمی و برای زنان پیراهن‌های بلند، شلوار محلی و جلیقه با روسری است. اکثر مردم در این روستا به فعالیت کشاورزی و دامداری مشغول هستند.

درختان کهنسال در انتظار ثبت جهانی

روستای افراتخته تنها روستایی است که در دهنه‌ی زرین گل واقع شده که توسط جنگل احاطه شده است. این جنگل‌ها قسمتی از جنگل‌های هیرکانی می‌باشند که بسیار ارزشمند هستند. قدمت این جنگل‌ها به صد و نود میلیون سال می‌رسد و این درختان کهن سال و همچنین نوع بافت گیاهی منطقه باعث شده که تلاش برای ثبت جهانی این درختان در یونسکو شروع شود. همچنین جنگل‌های پهن برگ نیز به زیبایی منطقه افزوده است.

سخن نهایی

افراتخته

جاده دسترسی به روستای افراتخته با جنگل‌های انبوه پوشیده شده و با توجه به کوهستانی بودن منطقه، در بیشتر روزهای سال مه مشاهده می‌شود. برای رفتن به روستا بهتر است از ماشین‌های مجهز استفاده کنید یا از ابتدای جاده کوهپایه‌ای پیاده خود را به روستا برسانید.  

منبع: لست سکند

۲۱۲۱

کد خبر 1277705

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =