فرونشست زمین در اراضی نمایشگاه شهر آفتاب/ مدیرعامل: به خاطر حفاری مترو است

فرونشست زمین در بخشی از اراضی نمایشگاه شهر آفتاب اتفاق افتاده است. گودالهای بزرگ و بخشی از آسفالت جاده ها که کنده و فروریخته شده، منظره ای ترسناک به این بخش از تهران داده است. مدیرعامل شهر آفتاب می گوید این فرونشست به خاطر حفاری مترو در شرق مجموعه است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، پس از آنکه بحث جنجالی فرونشست در شورای شهر تهران به رسانه ها کشید و فرونشست ۲ متری در تهران اعلام شد، زنگهای خطر برای همه درآمد. در جلسه مهمی درباره فرونشست در تهران، عبدالرضا سعادت مدیرکل نقشه­ برداری زمینی و ژئودزی سازمان نقشه‌برداری کشور اعلام کرد: کمربندی تهران (بزرگراه آزادگان)، بزرگ راه آیت‎ا... سعیدی و جاده کرج به سمت شهریار؛ سه منطقه تهران هستند که طی ۲۰ سال گذشته قریب به ۲مترکاهش ارتفاع را تجربه کرده ­اند.

اثرات فرونشست در جنوب تهران به خوبی مشخص است. از جمله در اراضی مربوط به مجموعه نمایشگاهی شهر آفتاب در ابتدای بزرگراه تهران- قم که زمین در برخی جاها دهان باز کرده و در جوار سایت شرقی نمایشگاه و در جاده های دسترسی به شهر آفتاب، فرونشست زمین را به عینه می توان مشاهده کرد. گودالهای بزرگ و بخشی از آسفالت جاده ها که کنده و فروریخته شده، منظره ای ترسناک به این بخش از تهران داده است.

محمدرئوف قادری، مدیرعامل مجموعه نمایشگاهی شهر آفتاب درباره فرونشست ها در این بخش از تهران با خبرآنلاین به گفتگو نشست که در ادامه می خوانید:

گودالهای بزرگ در بخش شرقی نمایشگاه شهر آفتاب دیده می شود. برای کاستن از زیانهای فرونشست زمین چه اقداماتی شده است؟

بیرون از نمایشگاه ما شاهد این وضعیت هستیم. اتفاقی که در اینجا افتاده در جاده های دسترسی شرقی نمایشگاه شهر آفتاب است که به افتتاح نمایشگاه کتاب در سال ۱۳۹۵ برمی گردد. این کار برای افتتاح نمایشگاه کتاب به صورت عجله ای انجام شده بوده است و متاسفانه زیرساخت کافی برای جاده ها انجام نشده و از سوی شهرداری و شورای شهر بودجه مناسبی برای زیرساختها در نظر گرفته شده که این جاده ها اصلاح شود.

سه سال پیش تا حالا این گودالها چرا درست نشده، خطرناک نیست؟

این زیرساختها یکی دو بار اصلاح شد ولی از نظر فنی و مهندسی اقدامات انجام شده کافی نبود و باید کار جدی تر و پرهزینه تر انجام می شد که امسال قرار است این اتفاق بیفتد.

فرونشست به خاطر برداشت آبهای زیرزمینی در سایر اراضی اطراف مشاهده شده است؟

این موضوع ارتباطی با آن قضیه ندارد. در آن مسیر خط مترو ایجاد شده بود. خط مترو مقداری گذرها را دچار مشکل کرده است.

یعنی عامل فرونشست در این بخش، مترو بوده است؟

خط مترو عامل فرونشست زمین بوده و طبیعتا گودبرداری و حفاری زیرزمین باعث شده است نشست ها صورت بگیرد که جزء تبعات طبیعی ایجاد خط مترو است و انشالله برطرف می شود.

۴۷۲۳۱

کد خبر 1280364

برچسب‌ها