۲ نفر
۱۴ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۲
تحولات سودان، نگرانی عربستان

تحولات چندماهه اخیر که با سقوط عمر البشیر سرعت بیشتری گرفت، نشان می دهد که عواملی که به وقوع بیداری اسلامی یا بهار عربی در جهان عرب منجر شد، هنوز هم وجود دارد و ممکن است دور جدیدی از تغییرات را در کشورهای عربی شاهد باشیم.

تظاهرات مردمی در سودان در  مخالفت با تداوم یک دولت نظامی در این کشور که  روز ۱۳ مرداد به امضای توافقنامه سیاسی میان مخالفین به رهبری گروه "ائتلاف آزادی و تغییر" و شورای نظامی انتقالی سودان منجر شد،  با استقبال و خوشحالی گروه‌های مختلف مردمی مواجه شد و اخبار جدید حاکی از این است که شورای حاکمیتی سودان یا بیست و هشتمین کابینه این کشور در تاریخ ۲۷ مرداد تشکیل خواهد شد.

 بر اساس توافقات حاصله، ائتلاف گروه‌های آزادی و تغییر، که مخالف تداوم حضور نظامیان و مورد حمایت مردم  سودان است ، ۶۷ درصد اعضای مجلس آتی این کشور را خواهند داشت. این تحول نشان می دهد که مردم سودان خواهان انتقال دموکراتیک قدرت از طریق صندوق‌های رأی هستند و دیگر حاکمیت نظامیان را بر نمی تابند.

سودان یکی از کشورهای اصلی ائتلاف عربی به ریاست عربستان سعودی است که از سال ۲۰۱۵ میلادی جنگ  و جنایت علیه مردم یمن را آغاز کرد. سودان به رهبری عمرالبشیر در همان مقطع به امید دریافت کمک های مالی از عربستان، روابط خود با جمهوری اسلامی ایران را نیز قطع کرد.

بد عهدی عربستان در استمرار کمک مالی به سودان ، بحران اقتصادی در این کشور را دامن زد و در نتیجه اعتراضات مردمی به سقوط عمرالبشیر منجر شد. اما این پایان کار نبود و با دخالت عربستان و امارات و حمایت آمریکا، یک نظامی دیگر یعنی "عبدالفتاح برهان" بازرس کل نیروهای مسلح، ریاست شورای انتقالی را بر عهده گرفت.عبدالفتاح برهان، از ژنرال های نزدیک به عمر البشیر بود که در اعزام نیروهای سودانی به یمن در قالب ائتلاف عربی نقش اصلی را ایفا کرد.

تأیید شورای انتقالی سودان از سوی عربستان و امارات و آمریکا دیگر تردیدی باقی نگذاشت که تحولات سودان از جانب عربستان سعودی و امارات متحده عربی وبا حمایت آمریکا مهندسی می شود.

دیری نگذشت که "علی بن حسن جعفر" سفیر عربستان سعودی در خارطوم با «عبدالفتاح البرهان» رئیس شورای نظامی سودان دیدار و پیام حمایت ملک سلمان را به وی ابلاغ کرد.

در همین ایام «دونالد بوث» فرستاده ویژه آمریکا نیز در خارطوم با "عبدالفتاح البرهان" دیدار کرد و سپس راهی ریاض شد تا رایزنی‌های خود را با رهبران سعودی انجام دهد. اما تصمیم شورای نظامی انتقالی مبنی برحضور در مسند قدرت به مدت دوسال، با اعتراضات مدنی به رهبری احزاب مخالف همراه شد. گروه ائتلاف آزادی و تغییر، خواهان انتصاب استانداران غیرنظامی و همچنین اختصاص ۶۷ درصد از کرسی های مجلس قانون گذاری به احزاب مخالف و غیرنظامی شد. ائتلاف آزادی و تغییر همچنین می‌خواهد که رئیس جمهور آینده شخصیتی مدنی و نه نظامی باشد.

 شواهد نشان می دهد که در صورت اجرای توافق جدید و تامین خواسته های احزاب مدنی، موضع سودان درباره مشارکت نیروهای این کشور در جنگ یمن تغییر خواهد یافت و مناسبات ایران و سودان نیزروند مثبتی خواهد گرفت. طبعا این تحولات موجب نارضایتی و نگرانی ریاض خواهد شد و بخصوص در این مقطع که اختلافات سعودی ها و اماراتی ها در مورد یمن افزایش یافته، پایه های ائتلاف عربی علیه یمن را لرزان خواهد ساخت.

در این مقطع ارتش دیگر توانائی مقابله خشونت آمیز با معترضان مردمی و سرکوب آنان را ندارد.مضاف بر اینکه برای تقابل با اعتراضات مدنی، میان فرماندهان ارتش نظر واحدی وجود ندارد. لذا ارتش باید از ماندن در قدرت به مدت دوسال صرفنظر کرده و به به برگزاری انتخابات زودرس رضایت دهد.

با توجه به این مراتب، ایجاد تحولات سیاسی و مبتنی بر آرای مردم، در سودان اجتناب ناپذیر است و هر دولت مردمی  که از طریق انتخابات به قدرت برسد، نمی تواند همانند گذشته  با حکام سعودی و امارات همراهی کند. عربستان نیز به دلیل ولخرجی های بدون حساب حکام خود و دوشیده شدن توسط آمریکا با مشکلات اقتصادی مواجه است و نمی تواند کمافی السابق برای تقویت قدرت خود در جهان عرب و شمال آفریقا هزینه ‌نماید.

این ها دلایلی جدی برای نگرانی عربستان از تحولات سودان است، تحولاتی که می تواند در الجزایر و لیبی نیز تکرار شود.

کد خبر 1286666

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 8 =