۱ نفر
۱۶ تیر ۱۳۹۸ - ۱۵:۵۴
اقدام انفعالی واشنگتن برای تشکیل جلسه شورای حکام

درخواست آمریکا از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی یک اقدام انفعالی است چرا که ایالات متحده‌ای که خودش از برجام خارج شده و به تعهدات خود عمل نکرده است، حالا از یک نهاد بین‌المللی که تا به امروز اجرای تعهدات ایران را تایید کرده، درخواست می‌کند تا علیه ایران نشست اضطراری تشکیل دهد.

در عین حال این درخواست واشنگتن اقدامی زورگویانه و در چهارچوب سیاست‌های یکجانبه آقای ترامپ است که فکر می‌کند می‌تواند نظرات خود را به دنیا تحمیل کند. در این مقطع به اعتقاد بنده آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در معرض یک آزمون مهم قرار گرفته است؛ آژانس باید نشان دهد آیا در مقابل زورگویی آمریکا تسلیم شده و از مقررات بین‌المللی عدول می‌کند یا اینکه بطور مستقل عمل کرده و از تعهدات ایران حمایت خواهد کرد.

البته نتیجه جلسه شورای حکام هرچه باشد؛ تصمیم ایران برای کاهش تعهدات هسته‌ای خود که دربیانیه شورای عالی امنیت ملی مطرح و در نامه رئیس‌جمهور به کشورهای باقی مانده در برجام اعلام شده، قاطع است و ما امروز در تاریخ ۱۶ تیرماه گام بعدی را برخواهیم داشت.تصمیم ما یک اقدام منطقی برای احقاق حقوقی است که برجام در بند ۳۶ خود به اعطا کرده که اگر طرف‌های دیگر توافق هسته‌ای به تعهدات خود عمل نکردند؛ ما هم بتوانیم به همان میزان تعهدهای خود را کاهش دهیم. ما در اصل در تلاش هستیم تا توافق هسته‌ای را حفظ کنیم. در نتیجه بنده اعتقاد دارم تهدیدهای آمریکا و اقدامات اروپا هرچه باشد ما را از ادامه مسیر منصرف نخواهد کرد.

از سویی اروپایی‌ها در طول یک سال گذشته فرصت‌های زیادی داشتند تا ثابت کنند به تعهدهای خود پایبند هستند و در واقع این نگاه بی‌اعتمادی که نسبت آنها به وجود آمده را تصحیح کنند؛ اما متاسفانه روند تصمیم‌ها و حرکت‌های آنها به نحوی بود که بارها شاهد بودیم اروپا هم با ادبیات دیگری همسو با مواضع ایالات متحده حرکت می‌کند. 

اروپا احتمالا در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز موضع محتاطانه و محافظه‌کارانه خود را حفظ خواهد کرد که البته این مساله به این معنا نیست که حامی ایران باشند و بخواهد از مواضع ایران دفاع کند. باید بدانیم که اجرای تعهدهای برجامی به نفع همه کشورهای جهان است.

بالاخره در این مرحله ما هم در در آژانس سفیر داریم و کشورهای دیگر مانند چین و روسیه نیز همراه ما رایزنی‌هایی را انجام خواهند داد. ما باید بر این موضوع تاکید داشته باشیم که کاهش تعهدهای ما نقض برجام نبوده و به هیچ عنوان نیز به دنبال دستیابی به بمب اتم نیستیم.

* کارشناس مسائل سیاست خارجی و سفیر پیشین ایران در آذربایجان

* منتشر شده در خبرگزاری ایلنا

کد خبر 1277398

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =