پیوند مغز استخوان بهترین روش درمان بیماران ام‌پی‌اس نوع یک

مهر نوشت: یک فوق تخصص غدد و متابولیسم با اشاره به اینکه بیماری MPS اکثر بافت‌های بدن را درگیر می‌کند، گفت: پیوند مغز استخوان بهترین روش درمانی برای مبتلایان به نوع یک این بیماری است.

محمدرضا علایی، گفت: این بیماری مزمن و دائمی است که انواع مختلفی را شامل می‌شود.

وی افزود: آمار دقیقی در مورد مبتلایان به این بیماری نادر در کشور نداریم ولی وزارت بهداشت اخیراً اقداماتی در مورد ثبت دقیق آمار این بیماران انجام داده است. البته شایع‌ترین انواع بیماری MPS به ترتیب نوع ۳، ۱ و ۲ است.

این فوق تخصص غدد و متابولیسم با اشاره به اینکه MPS  انواع خفیف تا شدید دارد، گفت: تمام  انواع بیماری درمان آنزیمی را ندارد و تنها نوع ۱، ۲، ۴ و ۶ درمان آنزیمی برای آنها وجود دارد.

وی بیان داشت: البته این درمان آنزیمی نیز برای مبتلایان معجزه نمی‌کند و تنها مقداری کیفیت زندگی آنها را بهبود بخشیده و علائم بالینی را بهتر می‌کند.

علایی با اشاره به اینکه داروهای آنزیمی MPS فوق‌العاده گران است و در کشور تولید نمی‌شود، گفت: این داروها تحت پوشش بیمه نیست و زمانی که بیمار آنزیم های درمانی را دریافت می‌کند حدود ۹۰ درصد آن را وزارت بهداشت پرداخت می‌کند ولی علی رغم این مسئله حتی برای بیمارانی که در خانواده های ثروتمند هستند بسیار گران تمام می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: خانواده‌ای که یکی از فرزندان آنها مبتلا به MPS است باید به لحاظ جهش ژنتیکی وضعیت ژنوم آنها بررسی شود و ماه دوم حاملگی نمونه ای از ژنتیک جنین تهیه و اگر جهشی در آن وجود داشت والدین اجازه سقط از پزشکی قانونی دریافت کنند.

این فوق تخصص غدد و متابولیسم با بیان اینکه وزارت بهداشت در حال تهیه وضعیت جهش ژنتیکی در تمام بیماران MPS است، گفت: این اقدام بسیار مناسب بوده و از بروز بیشتر این بیماری در میان خانواده‌ها جلوگیری می کند.

وی با اشاره به اینکه این بیماری سخت و مزمن است و اکثر بافت های بدن را درگیر می‌کند، گفت:  شدیدترین تیپ این بیماری، نوع یک است که به رغم استفاده از آنزیم های درمانی نتایج چند موثری را ندارند. البته در این افراد می توان از پیوند مغز استخوان استفاده کرد و در نوع ۱ این بیماری درمان به روش پیوند مغز استخوان بهتر از استفاده از آنزیم است و این روش درمان به طریق پیوند، قوی‌تر به شمار می‌رود.

۲۳۵۲۳۵
کد خبر 1286853

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 5 =