نامه احمد توکلی به سران قوا: اگر خودمان را به کری هم زده باشیم، باید تاکنون صدای «هل من ناصر» مستاجران را شنیده باشیم

ایسنا نوشت: ​رئیس هیات مدیره دیده بان شفافیت و عدالت با ارسال نامه‌هایی به روسای قوا ، اعضای دولت، مجلس ،قوه قضائیه، مجمع تشخیص مصلحت نظام و اعضای شورای نگهبان ،ضمن هشدار نسبت به افزایش چشمگیر حاشیه نشینی در شهرها در آینده ای نزدیک با ارایه راهکارهایی خواستار تدابیر اساسی در زمینه مسکن و اجاره مسکن شد.

متن این نامه  به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

رئیس و اعضای محترم هیئت دولت

رئیس و نمایندگان محترم مجلس

رئیس و مقامات محترم قوه قضاییه

اعضای محترم شورای نگهبان

رئیس و اعضای محترم مجمع تشخیص مصلحت نظام

سلام علیکم

ما جماعت مسئول، در رده‌های مختلف، اگر ناشنوا هم شده باشیم؛ از شنیدن صدای شکستن استخوان‌های مستأجران و مستمند تنها! در زیر فشار طاقت‌فرسا و رهای! اجاره مسکن، گریزی نداریم. حتی اگر خودمان را به کری هم زده باشیم؛ باید تاکنون صدای «هل من ناصر» آن‌ها را شنیده باشیم! اما اینکه نه قدم از قدم برمی‌داریم و نه قلم از قلم؛ پناه بر خدا برای ماهایی که گویی ترسمان از خدا هم ریخته است!

حکایت تلخ و اسفناک این روزهای مستأجران، زمانی تلخ‌تر و اسفناک تر می‌شود که می‌بینیم دولت، در «بی‌عملی»، زحمت تماشا را هم به خود نداده و عملاً «اعلام بی طرفی» کرده است. البته با کنار رفتن آن وزیر شیفته نظام سرمایه‌داری و آمدن وزیر جدید راه و شهرسازی، برخی اقدامات مثبت آغاز شده که نسبت به فاجعه بی سرپناهی پس از بحران ارزی به هیچ وجه پاسخگو نیست. چگونه وقتی بر اساس آخرین گزارش بانک مرکزی میانگین قیمت یک متر مربع واحد مسکونی در تهران، به 13.35 میلیون در تیرماه 98 رسیده است، از تلاش بخشی و ناتمام، میتوان حل مشکل موجود را انتظار داشت.

در پی تلاطم صعودی قیمت ارز، هرج‌ومرج بی‌سابقه‌ای در اکثر بازارها پدیدار شد. این هرج‌ومرج در بازار خرید و اجاره مسکن به شکل دهشتناکی رسیده است. هجوم سرمایه سوداگر به این بازار، با جهاندن بی‌سابقه قیمت‌ها و بی حساب‌وکتاب بودن بازارها، موجران را به افزایش اجاره بها کشاند. افزایش غیرمتناسب و بی‌انصافی برخی مؤجران، وضعیت غیرقابل تحملی را برای گرفتارترین اقشار اجتماع رقم زده است، وضعیتی که چاره‌اندیشی فوری را ضروری ساخته است.

تابستان فصل تمدید بسیاری از قراردادهای اجاره است. چه بسیار خانواده‌های اجاره‌نشین که قادر به تأمین شرایط شگفت‌آور موجران نبوده و نخواهند بود. مشاهدات بسیار دردناک و هشداردهنده است و اگر به سرعت تدابیری اندیشیده نشود به‌زودی چند میلیون حاشیه‌نشین به 11 میلیون حاشیه‌نشین موجود در اطراف شهرها افزوده خواهد شد.

در سال 1379، اگر هر خانوار یک سوم درآمد ماهانه خود را پس‌انداز می‌کرد طول دوره انتظار برای خانه‌دار شدن، 12 سال بوده است. دوره انتظار با روندی افزایشی در سال 94 به 31 سال رسید این شاخص متوسط و اگر تنها دهک‌های پایین منظور باشند، با قاطعیت میتوان گفت این گروه عظیم بدون حمایت‌های اجتماعی و مداخله دولت، هرگز خانه‌دار نمی‌شوند این مصیبت زمانی رخ داد که بخش مهمی از تقاضا را دولت قبل با مسکن مهر پاسخ داده بود و هنوز زلزله 8 ریشتری سال 97 در بازار ارز رخ نداده بود. الان 2 تا 3 برابر شدن یکباره اجاره ها رایج شده است. در این وضعیت افزایش اختلاس، سرقت، رشوه، تقلب و انواع جرائم مالی دیگر نباید تعجبی را برانگیزد.

علت عمده گرانی مسکن افزایش تقاضای سوداگرانه در این بازار از 3 سال پیش از پیروزی انقلاب (1355) تاکنون است. به طوری که در سال 95 تنها 36 درصد تقاضای مسکن برای سکنی گزیدن (شخصی یا اجاری) بود. دو سوم دیگر تقاضا برای احتکار و گران کردن و بعد فروش بود. خالی نگه‌داشتن خانه و عدم عرضه آن، مرتبا در حال افزایش است. خانه‌های خالی از 633 هزار واحد در سال 1385 به 2 میلیون و 600 هزار واحد افزایش یافت! اگر دوسوم متقاضیان سوداگر از این بازار کنار بکشند و خانه‌های خالی به بازار عرضه شوند، با این کاهش شدید تقاضا و افزایش شدید عرضه، افت بسیار مبارکی در قیمت‌های خرید یا اجاره ایجاد میکند. اگر بتوانیم چنین کاری بکنیم، ولی نکنیم، خیانت نیست؟ گر چه فاعل خائن نباشد.

این وضعیت پیش از بحران ارزی در کشور بوده است. پدیده‌های مشئوم دیگری، از جمله کاهش فاحش اعتماد عمومی نسبت به مسئولان و احساس عدم حضور و نظارت دولت در عرصه چاره‌جویی مشکلات مردم، باعث شدند که هرج‌ومرجی صعودی در قیمت‌ها که در دوره‌های پیشین سقوط ارزش پول ملی دیده نشده بود، پیدا شود و سرپناه داشتن به مصیبت عظمی و غیر قابل تحمل بدل گردد. اینجانب در تیرماه سال 97، با ارائه تحلیلی، راه‌حل‌هایی برای برون‌رفت از معضل، به سران قوا دادم تا از قدرتی که ولی فقیه به قصد نجات مردم نجیب از این معضلات به آن‌ها داده اند، به درستی بهره بگیرند. در این شرایط وانفسا این راه‌حل‌ها پیشنهاد می‌شود:

1- مالیات بر عایدی سرمایه در بخش زمین و مسکن که مالیات بر سود حاصل از افزایش ارزش دارایی بدون ایجاد ارزش افزوده و فعالیت تولیدی است. در شرایط فعلی، مالیات سود حاصل از این سوداگری دو در هزار قیمت منطقه‌ای است! یعنی صفر درصد! اگر نرخ مالیات از 25 درصد بخش صنعت بالاتر باشد، (مثلا مانند کشورهای او ای سی دی 32 درصد) جهت حرکت سرمایه معکوس شده و سرمایه راکد اختصاص‌یافته به سوداگری مسکن، به سرمایه مولد صنعتی تبدیل می‌شود که قیمت تمام شده بخش صنعت را کاهش و تولید را افزایش می‌دهد (ضد رکود تورمی=افزایش اشتغال و کاهش فقر)، آن دوسوم تقاضای مربوط به سوداگری زمین و مسکن را حذف میکند (کاهش ارزش ملک و اجاره بها=کاهش نابرابری در توزیع دارایی و درآمد). اثر مهم دیگر افزایش درآمد مالیاتی دولت است که عرضه خدمات دولت را بیشتر می‌سازد و از این طریق نیز بر سطح رفاه عمومی می‌افزاید.

2- مالیات بر خانه‌های خالی اگر نرخش به درستی و مؤثر تعیین شود، انگیزه عرضه 2 میلیون و 600 هزار واحد خالی را برای فروش یا اجاره فراهم می‌سازد و بدین ترتیب با افزایش عرضه، قیمت مسکن و اجاره بها کاهش می‌یابد. (کاهش تورم و افزایش کارایی). البته چه در این جا و چه در راه حل‌های دیگر، قواعد باید طوری طراحی شوند که رفتار ذی‌نفعان با نفع عمومی هم جهت شود، نه برعکس؛ مثلا منافع بنگاه‌های املاک در افزایش قیمت اجاره و نیز قیمت خریدوفروش مسکن است. چون درآمد املاک درصدی از اجاره یا قیمت معامله است. هرچه اجاره و قیمت فروش مسکن بیشتر شود درآمد بنگاه‌ها نیز افزایش پیدا می‌کند. به همین دلیل بنگاه‌های املاک در افزایش بی‌ضابطه اجاره بها و همچنین قیمت مسکن نقش جدی دارند. برای خنثی شدن این پدیده مبنای درآمد بنگاه‌های املاک رقمی ثابت تعیین شود.

3- تعدیل اجاره بها به عنوان اقدامی فوری در شهرهای بزرگ، به ویژه در تهران ضروری است تا آثار مثبت دو راه حل قبلی به تدریج آشکار شود، دخالت دولت که فعلا از آن گریزی نیست، باید به نحوی باشد که مؤجران آن را دور نزنند و بر میزان اقتصاد زیرزمینی و غیررسمی افزوده نشود. از سیاست‌های تشویقی مانند تخفیف مالیاتی برای موجران منصف نباید غفلت کرد. هر طرحی در این زمینه باید با رعایت این نکات تهیه شود.

4- اختصاص بودجه برای کمک به اسکان مستضعفان ضرورت تام دارد؛ چنان که ملاحظه شد به دلیل ناتوانی مطلق این قشر برای دسترسی به سرپناه، انجام این حرکت، وظیفه قطعی حکومت است.

با احترام

احمد توکلی

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام

و رئیس هیأت مدیره سازمان مردم نهاد دیده‌بان شفافیت و عدالت

27219

کد خبر 1290765

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 5 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 30
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۱۳:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۷
  85 5
  ما اخيرا بيشتر صداي احمد توكلي را مي شنويم كه با اين نوع موضع گيري ها دارد براي انتخابات مجلس آماده مي شود؟
 • amin3d@gmail.com IR ۱۳:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۷
  32 8
  تکبیییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییر
 • محمد IR ۱۳:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۷
  47 1
  با این طرحی که شما دادی که بازهم اجاره و قیمت خانه بازهم گرانتر خواهد شد ....
 • تقی IR ۱۳:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۷
  85 0
  چهل ساله صدای هیچ قشری از ملت را نمی شنوید ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
 • IR ۱۴:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۷
  94 2
  آقای توکلی شما نماینده مجلس بودی و با یک قول شرف، بیخیال مرتضوی شدی. همون روز که خبر قول شرف رو توی سایت کار کردید، به شما عرض کردم آقای توکلی من مستأجرم و از تهیه پول رهن خونه جهت تمدید اجاره، ناتوان. از شما خواستم 30 میلیون به من کمک کنید تا بتونم از عهده رهن بابت تمدید اجاره بربیام. قول شرف هم دادم که این پول را در اسرع وقت به شما برگردونم. حتی جهت تضمین حاضر شدم که چک یا سفته هم بدم. البته شما نه تنها اهمیتی ندادید، بلکه کلا خبر رو هم از سایت برداشتید. اون روز قصدم این بود که به شما یادآوری کنم این حرف شما که به قول شرف مرتضوی اعتماد کردید، هیچ و پوچ و بی ارزش هست و دلیل شما برای بیخیال شدن از موضوع مرتضوی، چیز دیگه ای بوده. الان هم این رو نوشتم که عرض کنم شما هر اقدامی می خواستید برای مردم از جمله مستأجرین بردارید، توی همون دوره نمایندگی می تونستید انجام بدید که نکردید. و لازم نبود بعد از نمایندگی غصه دار مردم بشید و سازمان مردم نهاد (جهت دخالت بی وجه و باوجه در امور مملکت) راه بندازید. بنابراین این نامه نگاریها چیزی از مسئولیت شما در زمان مسئولیت کم نمیکنه و خود شما هم شریکید.
 • IR ۱۴:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۷
  82 1
  باز نزدیک انتخابات شد شومن های اصولگرا و اصلاح طلب راه افتادند شما 30 سال در بالاترین مقامات ایران بودید یک گزارش 2 صفجه ای از عملکردتان برای مردم ارائه بدهید
 • IR ۱۴:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۷
  2 23
  باید ساخت مسکن و ماشین ۲برابر ظرفیت شود که واقعا رسیدن به آنها جزو مهالات است ولی یه عده جای دیگه جوسازی می کنند
 • IR ۱۴:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۷
  71 2
  کاش انتخابات6ماه به 6 ماه بود تا بطور مستمر ازین سری حرفای قشنگ قشنگ میشیدیم و احساس غرور بهمون دست میداد بابت این هه مسءولین با مهر و عطوفت
 • IR ۱۴:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۷
  39 2
  کری که چه عرض کنم، خیلی وقته که بیشتر مسئولین خودشون رو به کوری هم زدند
 • احمد IR ۱۵:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۷
  65 4
  اخوی چهل سال کشور دست شماست تازه بیدار شدید جل الخالق
 • IR ۱۵:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۷
  56 3
  به خون امام حسین کارد به استخوانمون رسیده چیزی نمونده مسئولان بی مسئولیت در آتش قهر مستمندان سوخته بشن
 • IR ۱۵:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۷
  16 4
  مجوز زمینهای مردم را بدهید،زمین به مرم بدهید
 • IR ۱۵:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۷
  44 2
  آقای توکلی شما خودت چندین و چند سال نماینده مجلس بودی چی کار کردی برای مردم و مستاجران!
 • IR ۱۵:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۷
  17 6
  یعنی کاری کنیم که هرکه خانه ندارددرحدرایگان خانه دریافت کندآنوقت فکرچندسال بعدراکرده ایدکه همه به تهران میآیندبرای زندگی ، تهران اکنون درحال انفجاراست صدایش راهمه شنیده اندگرانی اجاره ومسکن تابعی هست ازگرانی سایراقلام زندگی ومصالح وکارگرنمیشودصحبتهائی کردکه عده ای خوششان بیاید ولی غیرعلمی وقابل اجرا مثل هدفمندی یارانه ها الخ
 • بانام IR ۱۵:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۷
  26 1
  آقای دکتر از اولش هم ترسی وجود نداشته که حالا بخواهد بریزد. اگر ترسی وجود داشت الان روزگارمان اینطور نبود که هست
 • IR ۱۵:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۷
  19 3
  جناب توکلی به معلول توجه کرده اید نه به علت. اگر امکانات مناسب و متعادل به همراه شغل با درآمد مکفی در تهران و برخی مراکز استانهای پرجمعیت متمرکز نبود آیا سیل جمعیت خصوصا به سمت تهران جاری می شد؟ اینکه شما میگید اگر درمانی باشد مقطعی است و راه حل اصلی تقسیم امکانات و ایجاد شغل در سایر نقاط کشور است تا مردم مجبور به مهاجرت نشوند.
 • IR ۱۶:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۷
  24 0
  جنابان اصلاحی و اصولی چنان درگیر جنگ قدرت و ثروت هستند که کل مردم و مملکت بر باد فنا و فراموشی رفته. از جنگ میان گربه و موش بر باد رود دکان خرگوش
 • بشیر IR ۱۶:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۷
  24 0
  نامه که منم می تونم بنویسم شما به عنوان دیده بان به جای این نامه بلند بالا یه گزارش دو خطی از اقدامات تون بنویس
 • IR ۱۶:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۷
  30 1
  آقای توکلی تا کسی مستاجر نباشد نمی مفهمد که صاحب خانه وقتی هزینه زندگی شو میگذاره کف دست مستاجر و مستاجر هم باید پول خرج بخور و نمیرزندگی زن وبچه و هم پول کرایه و پول مدرسه و لباس و مریضی و پول افزایش کرایه سال بعد را جمع کند تازه میرسیم به این سوال مهم با کدامین کار و در آمد ؟ با کدامین در آمد ؟ بخدا خیلی کم میرویم میوه و تر ه بار و یا دکتر و یا مهمانی و دید و بازدید .. میفهمید .. نه بخدا به خدای احد و واحد نه
 • کارمند IR ۱۶:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۷
  5 41
  درودخدابراین مردخداودلسوزوآگاه ازتمام مشکلات مردم جناب دکتر توکلی.به خدای احدوواحداگرمردم جناح بندی ها راکناربگذارندوچنین مردی را انتخاب نمایند تا رئیس جمهورشان باشدبسیاری ازمشکلات حل شدنیست.مردی ازجنس رجایی.
 • IR ۱۶:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۷
  33 1
  باز نزدیک انتخابات شد آقایان دلسوز و دلواپس شدن!!!!
 • IR ۱۶:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۷
  17 0
  اصلا معلومه چی میگه ؟ این نامه نگاریها چه معنی داره ؟
 • IR ۱۶:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۷
  15 0
  کاهش قیمت مسکن؟شوخی نکنید امکانپذیر نیست حالا به خاطر گل روی شما نیم درصد کاهش قیمت میدیم خبرانلاین که تیتر افت شدید بازار مسکن بعدش یک درصد افزایش میدیم که جبران اون چند روز بشه
 • یک جانباز IR ۱۶:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۷
  2 29
  آقای توکلی پیشنهادهای دلسوزانه خوبی دارد اما کو گوش شنوا
 • دوست CA ۱۷:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۷
  23 0
  با زنزدیک انتخابات شد
 • یعقوب IR ۱۷:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۷
  2 16
  این درد دل بسیاری از اقشار طبقه آسیب پذیر است. متشکر آقای توکلی
 • علی IR ۱۷:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۷
  24 0
  آن موقع که بر علیه اقتصاد و برجام قلم میزدی باید به این مشکلات فکر میکردی
 • US ۱۸:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۷
  24 0
  شما از بازماندگان اصلی انقلاب هستید جناب توکلی خانواده یعنی دو دختر جوا و خانمم من دبدر شده اند و منهم آنقدر در ماشین پراید خوابیداه ام که در دنیا فقط آرزو دارم یک شب براحتی پاهایم را دراز بکنم بخوابم.
 • IR ۱۸:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۷
  22 0
  مسکن مهر بد بود ؟ خیانت کاران مجازات باید گردند
 • IR ۱۸:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۷
  27 2
  خداروشکر مسولین این نظام اسلامی همه در سطح مردم عادی زندگی میکنن و درد مردم درد انهاست